16.05.2023

Jak často krmit štěně a čím?

S novým štěnětem v domácnosti se vždy vynoří spousta otázek, jak ho správně vést. Jediný univerzální recept na krmení asi neexistuje, ale můžete si vybrat to, co vyhovuje právě vám. Přečtěte si jak často krmit štěně a jaké jsou možnosti krmení.

Změny přicházejí postupně

Zpočátku krmte tím, na co bylo štěně zvyklé předtím. Ať už ho máte z chovatelské stanice nebo z útulku, vždy byste se měli předem informovat, čím ho tam krmili a nějakou dobu v tom pokračovat i u vás. Trávicí trakt si na změnu krmiva musí zvykat až 10 dní, proto se změnou jídelníčku vyčkejte, až opadne prvotní stres z nového domova. I tak počítejte zpočátku s možným průjmem. Pokud jste si vybrali jinou značku granulí, než kterou původně štěně baštilo, přidávejte ji do krmení několik dní v poměru 20 % nové značky, 80 % původní. A postupně snižujte poměr původní značky a zvyšujte novou. Sledujte ale reakci štěněte a jeho trávicího traktu, jestli na změnu nepotřebuje trochu více času.

Jak vybrat vhodné granule?

Při výběru granulí musíte brát vždy ohled na potřeby vašeho drobečka. Jedná se o malé plemeno, velké plemeno, aktivního psa nebo juniora, který už ze štěněcích granulí téměř odrostl? Prozkoumejte pečlivě složení na etiketě granulí. Maso by mělo být vždy na prvním místě, čím pestřejší je složení, tím je prospěšnější pro růst štěněte. Přitom sledujte také reakce čtyřnohého parťáka, jestli mu granule sedí, příbírá s nimi, má hezkou srst a nemá zažívací problémy.

Další možnosti krmení

Nemusíte ale nutně krmit jen granulemi. Pokud vám to vyhovuje, můžete zvolit také vařenou stravu, měkkou stravu (konzervy, psí salámy) nebo syrovou stravu (BARF). V granulích ale máte jistotu, že najdete vše, co štěně pro růst potřebuje a nemusíte nijak předem dlouho zkoumat přesné výživové potřeby vašeho čtyřnohého parťáka nebo pochybovat, jestli něčeho nemá nedostatek.

Jak často krmit štěně?

Úplně maličké štěně je dobré krmit po malých dávkách 4x denně. Zhruba od půl roku můžete snížit počet krmení na 3x denně, od třičtvrtě roku stačí pak 2x denně. Je na vás, jestli budete chtít 2x denně krmit po zbytek života nebo zhruba v 18 měsících štěněte snížíte dávku na 1x denně. Záleží i na zvoleném krmivu a potřebách konkrétního parťáka. 

Nezapomeňte – štěňata velkých plemen byste měli krmit z výšky, abyste předešli riziku torze žaludku. Ideální je pro to stoleček na misku, který si můžete nechat vyrobit na míru. Po krmení také se štěnětem divoce nedovádějte a dopřejte mu chvíli klidu. Jedině tak vám vyroste spokojený a vitální parťák s odhodláním pro všechna vaše dobrodružství.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek
22.04.2024

Hra 1, 2, 3 pro reaktivní psy

Jedná se o další hru patřící mezi tzv. “pattern games”, tedy hry učící malý vzorec chování, od Leslie McDevitt. Tento typ her je velmi důležitý právě pro reaktivce. V čem hra spočívá? Naučíme v ní psa, že když řekneme 1, 2, 3, dostane potom pamlsek. To je všechno, takhle jednoduché to je. Je to stejné, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.