Seznamte se s našimi trenéry psů a zvířat

Vybíráme takové trenéry, kteří s pejsky pracují pomocí pozitivního posilování a patří mezi českou špičku.

Senohraby, ČR

RNDr. František Šusta, PhD.

František je profesionální trenér zvířat a autor mnoha knih a vědeckých publikací. Přes 9 let pracoval jako specialista tréninku zvířat v Zoo Praha, nyní působí na volné noze. Jako první Čech se stal členem Animal Behavior Management Alliance a International Marine Animal Trainers’ Association. Je nositelem historicky největšího počtu udělených cen ABMA (mezinárodní asociace profesionálních trenérů zvířat) 

Pod hlavičkou sdružení Zaobzor o.s. vede ve školách a školkách interaktivní programy se psem jako prevenci napadení dětí psy. Pro veřejnost pořádá odborné přednášky, semináře a mimo jiné i kozokempy, v rámci něhož trenéři získávají okamžitou zpětnou vazbu o své práci od tvora, který (na rozdíl od psa), dá každou trenérovu chybu ihned najevo

Praha, Kladno

Tomáš Nushart

Zakladatel psichologie.cz už od dětství miloval psy. Psal o nich seminární práce, pozoroval výcvik asistenčních i záchranářských psů. Četl desítky knih a sledoval tisíce hodin videí. “Existuje poměrně velké množství zdrojů a míst, kde se cvičí psi. Pro mě to vždycky bylo trochu o něčem jiném, bylo to o lidech. O tom, vědět, jak se ke psům chovat, jak je pochopit, jak s nimi komunikovat.”

Tomáš se aktivně vzdělává a učí od uznávaných trenérů psů i zvířat jako je RNDr. František Šusta, Ken Ramirez a Susan Garrett. Navštěvuje dětské tábory, je autorem kurzu Psoškola pro Spokojenypes.cz a mohli jste ho vidět na TV Nova. Prakticky jakýkoliv kurz, který zde najdete, mu vznikl pod rukama.

Chomutov

Markéta Novotná (Měkutová)

Markéta se psům, jejich výcviku a porozumění s nimi věnuje od roku 2004. “Hledala jsem cestu, která bude v souladu s mým životním postojem a tak jsem se setkala s tzv. Pozitivní motivací. Tenkrát byla ještě v plenkách a nutno říci, že od té doby „pozitivka“ v Čechách urazila pěkný kus cesty.”

Aktivně sleduje současné trendy ve výcviku zvířat, účastní se seminářů a přednášek uznávaných odborníků, jako je RNDr. František Šusta, Šimona Drábková, Michaela Andrová, Alena Smolíková, Kateřina Veinlichová nebo Kateřina a Barbora Lerlovy. S většinou z nich stále aktivně spolupracuje.

Chomutov

Jakub Beran

Trenér psů, konzultant tréninku vodících a asistenčních psů, překladatel a autor mnoha článků se zaměřením na behaviorální analýzu a její aplikace v moderním tréninku zvířat. 

V profesní oblasti se kromě výcviku psů a jejich majitelů především v oblasti problémového chování věnuje popularizaci a šíření vědy o chování mezi trenéry psů, papoušků, exotických zvířat a také odborníky z oblasti vzdělávání lidí a sociální práce. 

Absolvent mnoha kurzů a seminářů předních osobností světové scény moderního tréninku zvířat, jako jsou např.: Ken Ramirez, Thad a Angi Lacinakovi, Chirag Patel, RNDr. František Šusta, PhD., Gabby Harris a další. 

Praha

Iveta Chomátová

Iveta se dogfrisbee věnuje osm let. Stále je věrná pouze australským ovčákům. Začínala s první fenou Ashanti. Aktuálně závodí s další fenkou Beri (stojí Ivetě na zádech). Spolu za sebou mají několik účastí na ME, nespočet zahraničních turnajů (ve Švýcarsku, Německu, Polsku či Japonsku) a v neposlední řadě i účast na MS v USA. Jako vůbec první český tým (a druhý evropský) se kvalifikovali na japonský Dogtown Cup. Nově má ještě ročního Dropa (černý pes na fotce), ale ten má svoji frisbee kariéru teprve před sebou.

Nejvíc tréninkových rad získává od Míši Andrové, ale účastnila se i několika seminářů se zahraničními trenéry (Pam Martin, Yachi, Shaun Hirai a další). Pro Ivetu je úspěch i každá povedená sekvence, kterou může po trénink zakomponovat do sestavy na freestyle frisbee. 

Praha

Kateřina Lerlová

Od juniorských let se věnuje závodně kynologickým sportům, zejména agility a dogdancingu. Získala několik titulů z mistrovství ČR i Evropy juniorů v agility, okrajově dělala i flyball, nosework nebo canicross. Přes deset let se věnuje i tréninku psů, kdy se snaží držet zásad etického tréninku. Spolupracuje s psí školou Dancing Dogs, napsala knihu Dogdancing u nakladatelství Plot, překládala do češtiny knihy Gabrielle Harris (pozn. světově uznávaná trenérka zvířat) atd. 

Kateřina vystudovala fyzioterapii a nyní se několik let se věnuje canine fitness. Získala certifikát profesionálního trenéra canine fitness pod FDSA. Neustále se vzdělává, například u Veterinary Teaching Academy, Online Pet Health, Dogs 4 Motion  nebo AFRZ ČR. “Učím se od každého, koho potkám 🙂

Praha

Barbora Šimšová

Od mala tíhla ke psům a celkově ke všem zvířatům, proto s nimi již od 14 let pracuje. V současnosti působí na Stanici přírodověců, kde vede chovatelské kroužky pro děti a kroužek Práce se psem. Sama ráda zkouší nové metody, které trénuje se svými fenkami Arinkou a Bobinkou. Neskutečně ji baví předávat zkušenosti dál. Přibližuje mladým nadějným pejskařům a pejskařkám základy tréninku psů nejen osobně, ale i na sociálních sítích. “Trénink beru jako cestu ke spokojenému a bezproblémovému životu se psem, která zároveň buduje náš vztah. Nemůžeme po psovi chtít něco, co neumí. Aby ho život s námi bavil, musí ho bavit i trénink.”

Do tajů psího tréninku ji zasvětili především Franta ŠustaMarkéta Adam v agility Terka Hoření v dogdancingu, Katka Lerlová v psím fitness. Vytváří canisterapeutické programy pod odborným dohledem Hanky Böhmové. Inspiraci hledá i u zahraničních trenérů v čele s Kenem Ramirezem nebo Chiragem Patelem
Pardubice

Klára Hlubocká

Klára se tréninku psů věnuje od roku 1992. Se svými psy doposud složila přes 50 limitů různých druhů zkoušek, byla ji udělena 2. výkonnostní třída SZBK ČR. Se dvěma psy splnila Atest Ministerstva vnitra pro plošné pátrání. Jako výcvikářka působí u Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje a aktivně se účastní pátracích akcí po pohřešovaných osobách. S metodikou pozitivní motivace a používání klikru při tréninku zvířat se seznámila v roce 2002, kdy sháněla informace o tréninku psů pro vyhledání lidských ostatků. Eva Cecil ji seznámila s metodikou výcviku skupiny ICF, která je založena na používání klikrtréninku.

 

V září roku 2003 se zúčastnila výcviku psů ve skupině Eva Cecil na ICF (Institute for Canine Forensics) v Kalifornii. Tréninky probíhaly v areálu NASA Ames Research Center, Mountain View. Pracovala zde s labradorkou Carin, se kterou splnily většinu přípravných testů (na některé testy neměla jako cizinka přístup, kvůli interním pravidlům NASA).  Absolvovala seminář CARDA (California Rescue Dog Association) vedený Richardem Taylorem, zaměřený na terénní vyhledání, a sutinový trénink skupiny USAR (Urban Search and Rescue) vedený Shirley Hammond. Své psi (a občas koně) trénuje pomocí klikr tréninku.

Od roku 2017 pracuje jako psovod pro Českou společnost ornitologickou, v rámci projektu Pannoneagle Life se psy vyhledává v terénu otrávené návnady a uhynulé živočichy. Při vyšetřování této trestné činnosti úzce spolupracuje s PČR. Je jediným psovodem s touto specializací v ČR.

Co mají třenéři, kteří kurzy provází, společného?

Etický přístup

Práce se psem je o porozumění a společné cestě. Cukání vodítkem, plácání přes zadek ani jiná forma nátlaku nepřichází v úvahu.

Vzdělávají se

Stále se sami vzdělávají. Navštěvují semináře, přednášky, čtou knihy. Učí se nové cesty i metody.

Osvěta

Psy milují. A uvědomují si, že na začátku je potřeba vždy vzdělat především páníčky. Právě vzdělaný majitel dokáže udělat psa skutečně šťastným.

Chcete se stát lektorem kurzu?

Hledáme další skvělé trenéry, kteří chtějí své znalosti a zkušenosti předávat českým pejskařům. I vy můžete patřit mezi naše prověřené etické trenéry.