24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví

Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, která říká kde se nacházíme v prostoru na základě informací, které pochází např. z receptorů v kloubech či svalech. 

Jak můžeme psovi pomoct?

Hlazení

  • Pro koho – pro všechny psy
  • Co potřebuji – pohodlné místo, čas, kdy je pes zvyklý odpočívat
  • Co hlídám – aby byl pes v klidu
  • Intenzita – tak, jak pes dovolí

Jedná se o jedno z prvních cvičení, které dělám se štěňaty. Dlouhé plynulé pohyby od špiček uší až po ocásek. Po celé délce paciny, spočítat prsty. Můžete i prstem zajet pod pysky, podívat se na zuby. Kouknout do uší. Tam, kde sáhnete, tam aktivujete receptory a říkáte psovi “to je taky tvoje!”.

Bonusem je i to, že pes si na rutinu zvykne a vy tak nemáte problém zkontrolovat, jestli nemá klíště, bulku, bolestivé nebo teplejší místo. Často např. na nohy saháme, pokud už tam nějaký problém je, a tak si to pes snadno spojí s něčím nepříjemným. Skrze rutinu budete většinu času na psa sahat “jen tak”.

Velmi nápomocný vám může být i tzv. T-Touch. Tellington T-Touch využívá práci s tělem a neobvyklé pohyby, které ovlivňují chování a zdraví psa. Dalo by se říct, že se jedná o určitou formu “jógy pro psy” a zahrnuje také doteky a hlazení.

Reaguje váš pes nějak? Upřednostňuje některou stranu těla? Je mu nepříjemné, že se ho dotýkáte? Vypadá “lechtivý” na některém místě? Odpovědi na tyto otázky vám pomůžou lépe pochopit vašeho psa a taky s ním lépe pracovat. Cvičení taky bude mnohem efektivnější.

P.S. Pes není lechtivý, pokud se při doteku na zádech “ošije”. Znamená to obvykle tenzi a není špatné navštívit fyzioterapeuta, který toto napětí pomůže uvolnit.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.