24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví

Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, která říká kde se nacházíme v prostoru na základě informací, které pochází např. z receptorů v kloubech či svalech. 

Jak můžeme psovi pomoct?

Hlazení

  • Pro koho – pro všechny psy
  • Co potřebuji – pohodlné místo, čas, kdy je pes zvyklý odpočívat
  • Co hlídám – aby byl pes v klidu
  • Intenzita – tak, jak pes dovolí

Jedná se o jedno z prvních cvičení, které dělám se štěňaty. Dlouhé plynulé pohyby od špiček uší až po ocásek. Po celé délce paciny, spočítat prsty. Můžete i prstem zajet pod pysky, podívat se na zuby. Kouknout do uší. Tam, kde sáhnete, tam aktivujete receptory a říkáte psovi “to je taky tvoje!”.

Bonusem je i to, že pes si na rutinu zvykne a vy tak nemáte problém zkontrolovat, jestli nemá klíště, bulku, bolestivé nebo teplejší místo. Často např. na nohy saháme, pokud už tam nějaký problém je, a tak si to pes snadno spojí s něčím nepříjemným. Skrze rutinu budete většinu času na psa sahat “jen tak”.

Velmi nápomocný vám může být i tzv. T-Touch. Tellington T-Touch využívá práci s tělem a neobvyklé pohyby, které ovlivňují chování a zdraví psa. Dalo by se říct, že se jedná o určitou formu “jógy pro psy” a zahrnuje také doteky a hlazení.

Reaguje váš pes nějak? Upřednostňuje některou stranu těla? Je mu nepříjemné, že se ho dotýkáte? Vypadá “lechtivý” na některém místě? Odpovědi na tyto otázky vám pomůžou lépe pochopit vašeho psa a taky s ním lépe pracovat. Cvičení taky bude mnohem efektivnější.

P.S. Pes není lechtivý, pokud se při doteku na zádech “ošije”. Znamená to obvykle tenzi a není špatné navštívit fyzioterapeuta, který toto napětí pomůže uvolnit.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

01.05.2024

Zónové překážky – jak s nimi začít

Mezi zónové překážky patří v agility kladina, áčko a houpačka. Agilitní matadoři věří, že když si dáte práci s kladinou, áčko můžete mít téměř zadarmo 🙂 Na každé agilitní překážce jsou vyznačené jinou barvou kontaktní zóny. Na zónu pes musí šlápnout alespoň 1 pacičkou, jinak získá 5 trestných bodů v podobě „chyby”. U houpačky se kromě […]

přečíst článek
29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.