Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.
Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, která říká kde se nacházíme v prostoru na základě informací, které pochází např. z receptorů v kloubech či svalech.
Jak můžeme psovi pomoct?
Hlazení
- Pro koho – pro všechny psy
- Co potřebuji – pohodlné místo, čas, kdy je pes zvyklý odpočívat
- Co hlídám – aby byl pes v klidu
- Intenzita – tak, jak pes dovolí
Jedná se o jedno z prvních cvičení, které dělám se štěňaty. Dlouhé plynulé pohyby od špiček uší až po ocásek. Po celé délce paciny, spočítat prsty. Můžete i prstem zajet pod pysky, podívat se na zuby. Kouknout do uší. Tam, kde sáhnete, tam aktivujete receptory a říkáte psovi “to je taky tvoje!”.
Bonusem je i to, že pes si na rutinu zvykne a vy tak nemáte problém zkontrolovat, jestli nemá klíště, bulku, bolestivé nebo teplejší místo. Často např. na nohy saháme, pokud už tam nějaký problém je, a tak si to pes snadno spojí s něčím nepříjemným. Skrze rutinu budete většinu času na psa sahat “jen tak”.
Velmi nápomocný vám může být i tzv. T-Touch. Tellington T-Touch využívá práci s tělem a neobvyklé pohyby, které ovlivňují chování a zdraví psa. Dalo by se říct, že se jedná o určitou formu “jógy pro psy” a zahrnuje také doteky a hlazení.
Reaguje váš pes nějak? Upřednostňuje některou stranu těla? Je mu nepříjemné, že se ho dotýkáte? Vypadá “lechtivý” na některém místě? Odpovědi na tyto otázky vám pomůžou lépe pochopit vašeho psa a taky s ním lépe pracovat. Cvičení taky bude mnohem efektivnější.
P.S. Pes není lechtivý, pokud se při doteku na zádech “ošije”. Znamená to obvykle tenzi a není špatné navštívit fyzioterapeuta, který toto napětí pomůže uvolnit.