24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví

Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, která říká kde se nacházíme v prostoru na základě informací, které pochází např. z receptorů v kloubech či svalech. 

Jak můžeme psovi pomoct?

Hlazení

  • Pro koho – pro všechny psy
  • Co potřebuji – pohodlné místo, čas, kdy je pes zvyklý odpočívat
  • Co hlídám – aby byl pes v klidu
  • Intenzita – tak, jak pes dovolí

Jedná se o jedno z prvních cvičení, které dělám se štěňaty. Dlouhé plynulé pohyby od špiček uší až po ocásek. Po celé délce paciny, spočítat prsty. Můžete i prstem zajet pod pysky, podívat se na zuby. Kouknout do uší. Tam, kde sáhnete, tam aktivujete receptory a říkáte psovi “to je taky tvoje!”.

Bonusem je i to, že pes si na rutinu zvykne a vy tak nemáte problém zkontrolovat, jestli nemá klíště, bulku, bolestivé nebo teplejší místo. Často např. na nohy saháme, pokud už tam nějaký problém je, a tak si to pes snadno spojí s něčím nepříjemným. Skrze rutinu budete většinu času na psa sahat “jen tak”.

Velmi nápomocný vám může být i tzv. T-Touch. Tellington T-Touch využívá práci s tělem a neobvyklé pohyby, které ovlivňují chování a zdraví psa. Dalo by se říct, že se jedná o určitou formu “jógy pro psy” a zahrnuje také doteky a hlazení.

Reaguje váš pes nějak? Upřednostňuje některou stranu těla? Je mu nepříjemné, že se ho dotýkáte? Vypadá “lechtivý” na některém místě? Odpovědi na tyto otázky vám pomůžou lépe pochopit vašeho psa a taky s ním lépe pracovat. Cvičení taky bude mnohem efektivnější.

P.S. Pes není lechtivý, pokud se při doteku na zádech “ošije”. Znamená to obvykle tenzi a není špatné navštívit fyzioterapeuta, který toto napětí pomůže uvolnit.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.