28.03.2022

Jak barfovat štěně

Trendem moderní doby je přemýšlet o tom, čím psa krmím. Díky tomu stále více lidí přechází ke krmení způsobem BARF, tedy syrovým masem. Někteří chovatelé dokonce takto přikrmují už svá štěňata ve vrhu, aby se nový majitel mohl rozhodnout. Jak ale správně barfovat štěně, jestli doposud jedlo jen granule?

Co potřebuje štěně?

Štěňata rychle rostou a potřebují k tomu dostatek živin. Zejména vápníku na správný vývoj kostí. Ten ale musí být ve správném poměru s fosforem, čímž se situace trochu komplikuje. Zdaleka to není tak složité, jak se na první pohled může zdát. Barf pomáhá zrychlit trávení a podle většiny chovatelů jsou psi na barfu více nasvalení a mají lesklejší srst.

Kolik procent čeho

Štěňata by měla přijímat 4-6 % své budoucí váhy denně. Jak poznat budoucí váhu?

Obecně platí pravidlo, že “budoucí vahou” je myšlena váha, kterou u něj předpokládáte za 14 dní. Pokud si tím nejste jistí, poraďte se s chovatelem, od kterého štěně máte nebo porovnejte s plemenem, kterému je podobné. A teď přicházejí ty pravé počty. Správně by krmná denní dávka měla obsahovat 50 % masa, 30 % kostí a 20 % příloh, tedy zeleniny a ovoce nebo drštěk. Kosti ideálně podávejte jen ty obalené masem. Krmnou dávku rozdělte na 3-5 porcí za den.

Voňavá probiotika

Pokud máte odvahu a chuť, nejlepší je krmit také neprané, zelené dršťky. Pocházejí z bachoru přežvýkavců a jsou bohaté na “hodnou” mikroflóru, vitamíny a minerály a fungují jako probiotika. Mohou nahrazovat zeleninové a ovocné přílohy, ale neměli byste je krmit bez přestání. Dvakrát týdně je ideální dávka. 

Začátky jsou nejhorší

Začíná se zpravidla libovým masem, například dobře stravitelným kuřecím v malém množství. Postupně můžete množství libového masa zvyšovat a ubírat granulí. U malých štěňat jako kosti podávejte například kuřecí krky nebo letky, aby se jim lépe kousaly. Nejdůležitější je ale zdravý rozum. Každý pes má jiný metabolismus a jiné potřeby. Sledujte tedy, jak vaše štěně prospívá a dávku podle toho upravte. Pokud má delší dobu řidší stolici nebo hubne a nepřibývá, poraďte se s odborníkem na výživu, jak případně jídelníček upravit na míru. Stejně tak by nemělo příliš rychle růst, aby se kosti a klouby vyvíjely správně.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

15.04.2024

Bull teriéři a vztah k lidem

Možná jste zaslechli větu typu: ‚,s bull plemeny to je prostě jiné‘‘ nebo ‚,bullové jsou jiní‘‘. V čem jsou teriéři typu bull tedy rozdílní od ostatních psů? Rozhodně vztahem a láskou k člověku. Socializace štěněte bull teriéra Před pořízením bull teriéra se připravte se na to, že štěně bude milovat lidi a děti. Tak to prostě má […]

přečíst článek
10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek
08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno. Proč tuto hru používat?  Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.