22.04.2024

Hra 1, 2, 3 pro reaktivní psy

Jedná se o další hru patřící mezi tzv. “pattern games”, tedy hry učící malý vzorec chování, od Leslie McDevitt. Tento typ her je velmi důležitý právě pro reaktivce.

V čem hra spočívá?

Naučíme v ní psa, že když řekneme 1, 2, 3, dostane potom pamlsek. To je všechno, takhle jednoduché to je. Je to stejné, jako například práce s markerem (klikrem). Klikneme, dáme pamlsek. Klikneme, dáme pamlsek. Nebo řekneme slovní marker, který používáme, dáme pamlsek. Marker, pamlsek. V tomto případě se tedy pes časem naučí, že po 1 přijde vždycky 2, po 2 přijde vždycky 3 a po 3 přijde vždycky pamlsek. Klasické pavlovovské podmiňování.

Hra nejen pro krizi

Jedná se o hru, kterou řadím mezi krizové dovednosti. Vidím, že pes se již dostává do vzdálenosti od cizího psa, kde začíná být v napětí, začínám počítat a odměňuji. Je to vlastně takový dloooouhý marker. Jako kdybychom místo “šik” říkali “šiiiiiiiiiiik” a mezitím se pes někam pohnul.

Dá se používat v podobných situacích jako “mark and move” od Grishy Stewart. Dále se může hra hodit například v situacích, kdy vidím, že pes začíná řešit nějaký zvuk za dveřmi, začínám počítat a přesměrovávám tím pozornost na sebe. Můžete tím pádem hru použít třeba i pro přivolání.

Teoreticky by se dala použít i jako taková vycházková chůze u nohy. Protože jakmile začnu počítat, tak pes se mnou půjde a bude čekat na jídlo. Využití má taky jako hra pro pozornost, protože po pár pokusech mě bude pes vnímat celou dobu, než dopočítám do tří a předám odměnu.

Jak s tím pracovat

Výhodou hry je i to, že mohu postupně počítat pomaleji. Takže řeknu 1 a vteřinu počkám, pak teprve 2 atd. Časem mohu intervaly natahovat i o trochu víc. Není to asi úplně primárním cílem téhle hry, určitě ne v začátcích, ale dá se to časem používat i takto.

Pozor na složité situace

Jen pozor, je to extrémně jednoduché pro trénink. Ale pokud těch pár stovek až tisíců pokusů neuděláme v jednoduchých situacích, nebude nám to rovnou fungovat v těch složitých, například s jinými psy. Je opravdu zapotřebí zamakat na těch pokusech doma. Můžete tak třeba každý den zkrmit část krmné dávky. Až časem může hra začít fungovat i v těžších situacích. 

Pojmenujte si hru podle sebe

A ještě pozor, pokud už někde používáte 1, 2, 3, vymyslete si pro tuhle hru něco jiného, třeba a, b, c. Pokud počítáním psa typicky hecujete v jiných situacích, není vhodné volit úplně stejná slova. Stejně tak je dobré si upřesnit, že se nejedná o přivolávací tzv. “počítací” hru od Chiraga Patela, kdy máváme rukou nad zemí a sypeme tam pamlsky jeden za druhým. Jsou trochu podobné, ale každá má jiný smysl. Obě super, ale myslím, že tuhle od Leslie McDevitt člověk využije v ještě větším množství situací.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.