22.04.2024

Hra 1, 2, 3 pro reaktivní psy

Jedná se o další hru patřící mezi tzv. “pattern games”, tedy hry učící malý vzorec chování, od Leslie McDevitt. Tento typ her je velmi důležitý právě pro reaktivce.

V čem hra spočívá?

Naučíme v ní psa, že když řekneme 1, 2, 3, dostane potom pamlsek. To je všechno, takhle jednoduché to je. Je to stejné, jako například práce s markerem (klikrem). Klikneme, dáme pamlsek. Klikneme, dáme pamlsek. Nebo řekneme slovní marker, který používáme, dáme pamlsek. Marker, pamlsek. V tomto případě se tedy pes časem naučí, že po 1 přijde vždycky 2, po 2 přijde vždycky 3 a po 3 přijde vždycky pamlsek. Klasické pavlovovské podmiňování.

Hra nejen pro krizi

Jedná se o hru, kterou řadím mezi krizové dovednosti. Vidím, že pes se již dostává do vzdálenosti od cizího psa, kde začíná být v napětí, začínám počítat a odměňuji. Je to vlastně takový dloooouhý marker. Jako kdybychom místo “šik” říkali “šiiiiiiiiiiik” a mezitím se pes někam pohnul.

Dá se používat v podobných situacích jako “mark and move” od Grishy Stewart. Dále se může hra hodit například v situacích, kdy vidím, že pes začíná řešit nějaký zvuk za dveřmi, začínám počítat a přesměrovávám tím pozornost na sebe. Můžete tím pádem hru použít třeba i pro přivolání.

Teoreticky by se dala použít i jako taková vycházková chůze u nohy. Protože jakmile začnu počítat, tak pes se mnou půjde a bude čekat na jídlo. Využití má taky jako hra pro pozornost, protože po pár pokusech mě bude pes vnímat celou dobu, než dopočítám do tří a předám odměnu.

Jak s tím pracovat

Výhodou hry je i to, že mohu postupně počítat pomaleji. Takže řeknu 1 a vteřinu počkám, pak teprve 2 atd. Časem mohu intervaly natahovat i o trochu víc. Není to asi úplně primárním cílem téhle hry, určitě ne v začátcích, ale dá se to časem používat i takto.

Pozor na složité situace

Jen pozor, je to extrémně jednoduché pro trénink. Ale pokud těch pár stovek až tisíců pokusů neuděláme v jednoduchých situacích, nebude nám to rovnou fungovat v těch složitých, například s jinými psy. Je opravdu zapotřebí zamakat na těch pokusech doma. Můžete tak třeba každý den zkrmit část krmné dávky. Až časem může hra začít fungovat i v těžších situacích. 

Pojmenujte si hru podle sebe

A ještě pozor, pokud už někde používáte 1, 2, 3, vymyslete si pro tuhle hru něco jiného, třeba a, b, c. Pokud počítáním psa typicky hecujete v jiných situacích, není vhodné volit úplně stejná slova. Stejně tak je dobré si upřesnit, že se nejedná o přivolávací tzv. “počítací” hru od Chiraga Patela, kdy máváme rukou nad zemí a sypeme tam pamlsky jeden za druhým. Jsou trochu podobné, ale každá má jiný smysl. Obě super, ale myslím, že tuhle od Leslie McDevitt člověk využije v ještě větším množství situací.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.10.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 8)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek
21.10.2024

Psi na volno – jak se jim vyhnout?

Přibíhající psi na volno. Kazí to trénink. Hodně. Ano, je to úplně špatně. Co s tím? Vyhýbat se místům s vysokou frekvencí takových psů. Jak se vyhnout psům na volno? Jasně, že se to (jako velmi často) snáz řekne, než udělá. To se ve výsledku může týkat spousty rad pro trénink reaktivců. To ale neznamená, […]

přečíst článek
14.10.2024

Protahování (strečink)

Aktivní dynamický strečink je velmi důležitou součástí nejen u sportovních psů. Jakmile se tělo používá (a je jedno, jestli málo, hodně nebo středně), dochází k různým drobným kompenzacím v postoji i v pohybu. To často vede k zatuhnutí svalů v určité pozici. A nejen svalů! S přibývajícím časem se daný problém jen prohlubuje, a proto […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.