10.12.2020

7 tipů na dárek k vánocům pro pejskaře i jeho pejska

To bychom ale nebyli my, abychom vybírali jiné než alespoň trochu edukativní hračky. Často totiž slyšíme, že pejsek dostal k Vánocům roztomilý šáteček a “podívejte se jakou má radost.” My máme reálně roztomilejší fotky, ale náš pejsek z toho víc než pár fotek nemá. Takže pojďme se mrknout na smysluplné dárečky, které udělají radost a neskončí ve skříni.

Na co myslet při výběru dárečku

Pokud se jedná o fyzické produkty, myslete vždy na velikost pejska. Hračky bývají ve variantách pro maličké tlamičky i pro velké tlamy. Určitě nám dáte za pravdu, že zatímco se kavkazský pes hračkou pro čivavu může klidně zadusit, čivavu naopak hračka pro kavkazáka může doslova zavalit. 

1. Kong

Geniální hračka, kterou by měl mít každý pejsek doma. Kong je plnící hračka z velmi odolného materiálu. Dokáže přečkat i extrémní psí ničitele. Můžete do ní vložit psí jogurt, tvaroh, bílý jogurt nebo jen pár pamlsků, které musí pejsek dostat ven.

Jako druhý level obtížnosti je vložení naplněného kongu do mrazáku. Pejskovi pak Kong vydrží daleko déle. Je tu ale riziko, že pro některé bude naplněný a navíc zmrznutý Kong už prostě moc a místo radosti z něj bude frustrovaný. Na to kdyžtak dohlédněte.

Pro páníčka: Pomůcka pro zklidnění pejska, využití při tréninku (např trénink samoty, klidu, strachu ze zvuků…)

2. Lízací podložka

Podložka funguje na podobném principu jako Kong. Popatláte jí nějakou dobrůtkou (joburt, banán, tvaroh…), kterou má váš pes rád a necháte ho z ní vyblízat.

Stejně jako kong ji můžete dát zmrazit. Pejska dokáže blízání krásně zklidnit a je pro něj navíc daleko jednodušší se dostat jazykem do všech záhybů. Geniální pomůcka pro zabavení pejska a vybití energie, když vám se zrovna nechce si hrát.

Pro páníčka: Zabavení pejska na dlouhou dobu, pomůcka pro zklidnění pejska, využití při tréninku (např trénink samoty, klidu, strachu ze zvuků…)

3. Vzdělávací kurz

Jeden z nejkrásnějších dárečků, které můžete věnovat. Vstupenku ke zlepšení společného vztahu, komunikace a zábavy. Díky modernímu tréninku totiž při kterémkoliv tréninku, ať se jedná o kurz na separační úzkost, psí fitness, přivolání nebo třeba dog frisbee, posilujete společné lidsko-psí pouto ruku v ruce s fungujícím tréninkem.

Dnes navíc existuje spousta skvělých kurzů od ještě skvělějších trenérů. Stačí si jen vybrat, co obdarovaný potřebuje, nebo by mu udělalo radost.

4. Tréninkové pamlsky

Každý, kdo s pejskem trénuje, ví, že pamlsků není nikdy dost. V případě jejich výběru vždy myslete na kvalitu složení. Sušeným masíčkem například nešlápnete vedle.

A co se týče velikosti, nejlepší jsou velikostně co nejmenší. Odměna pro 13 kg psa může být velká jen jako nehet na malíčku. Zkuste tedy velikost pamlskům vybrat podle konzumenta. Nebo alespoň takové, co se dají pro potřeby lépe nakrájet.

Pro páníčka: Spousta malých odměn jsou pro nás při tréninku mnohem efektivnější než jedna velká. Čím častěji totiž správné chování odměníme, tím častěji nám ho bude pejsek nabízet.

5. Individuální lekce s trenérem psů

Super způsob jak prohloubit a zlepšit vztah mezi páníčkem a pejskem je věnovat lekci (či lépe pár lekcí) s kvalitním profesionálním trenérem. Obdarovaný si sám zvolí, co chce s trenérem řešit. Nějaký psí nešvar, naučení super triku, nebo se naučit koncept, který může aplikovat na trénink svého psa obecně.

Vyberte však trenéra pečlivě. Takového, který používá pozitivní metody. Tipy na super trenéry najdete na našem webu nebo hosty Psího podcastu psichologie.cz.

6. Klikr

Výborná pomůcka pro efektivní trénink s pejskem. Klikr se používá i pro trénink s dalšími živočichy a je pro nás skvělou pomůckou jak s trénovaným pejskem komunikovat. Označujeme s ním přesný moment, kdy dělá pes něco správně. Využíváme ho nejčastěji s technikami luring, targeting a free shaping.

S klikrem pracuje i takzvaný klikr trénink, který lze využít na trénink prakticky čehokoliv – základní povely, pachové práce i třeba hledání uhynulých zvířat. Co tedy zkombinovat tuhle malou klikací krabičku, která stojí pár korun, s kurzem Kláry Hlubocké, který je celý právě o klikr tréninku.

7. Pamlskovník

Pamlskovník je pro trénink další praktickou pomůckou. Připravíte do něj pamlsky a můžete vyrazit. Máte je vždy po ruce a pejska rychle a jednoduše odměníte.

Jako dárek vyberte pamlskovník, kam se dobrot vejde více. Zkuste si ho připnout a udělat rychlý pohyb rukou dovnitř a ven. Krabatí se? Nejde ruka rychle vytáhnout? Zvolte tedy raději větší. Pamlskovník by se také měl dát jednoduše uzavřít, aby z něj dobroty nevypadli. Bonusem je, když se do něj dá schovat malá krabička nebo kelímek, kam se uloží “mokré” odměny nejvyšší hodnoty (třeba kus šunky). Nezaprasí nám tak celý pamlskovník.

Přejeme veselé Vánoce!

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.