25.10.2022

Jak psa na podzim správně obléknout?

Hlavně malá plemena, nízko u země, nejvíce trpí při nepříznivém počasí. Je důležité psa obléknout tak akorát, ani moc ani málo, aby venku nestrádal a užíval si procházky stejně jako v létě. A hlavně abyste neohrozili jeho zdraví.

Pro koho jsou oblečky vhodné?

Nejdůležitější je správně obléknout malá psí plemena, která si při chůzi rozstřikují vodu z louží na břicho. Hned u země bývá taky chladněji. Špatně rozmary počasí snášejí i plemena původem z teplých krajů, jinak velkého vzrůstu – jako třeba rhodéský ridgeback. Teplou nebo nepromokavou vrstvu navíc ocení i starší psi a chronicky nemocní. A samozřejmostí je obleček pro bezsrstá a krátkosrstá plemena.

Dvakrát měřte, jednou kupte

Majitelé často váhají, jak vlastně vybrat správnou velikost? Pro zvolení dobře padnoucího oblečku potřebujete přesně znát míry psa kolem krku, kolem hrudi v nejširším místě a od kohoutku po kořen ocasu. S těmito údaji (a nejlépe i se psem samotným) vyrazte do obchodu, kde vám individuálně poradí a kde obleček rovnou vyzkoušíte. Ve většině případů můžete taky zboží vyměnit za jinou velikost, pokud se přeci jen netrefíte.

Jaké vrstvy do jakého počasí?

Důležitým detailem je správně zvolený materiál. Do deště vybírejte kvalitní a nepromokavou pláštěnku (přesvědčte se, jaký vodní sloupec vydrží popřípadě jak ji správně prát), do chladného počasí sáhněte po hřejivé vrstvě a do začínajících mrazů zvolte nepromokavý a hřejivý obleček. Důležité je, aby se pes pod oblečením nepřehříval! To by totiž mohlo oslabit jeho imunitu a vážně ohrozit jeho zdraví!

Pozor! Správně padnoucí obleček by měl zakrývat záda, ledviny a důležité klouby – tedy kolena i lopatky, abyste zamezili bolestivým kloubním onemocněním z prochladnutí (revma, artritida). Vhodné jsou třeba oblečky s nohavicemi, které chrání i břicho proti nánosům bahna, abyste ho nemuseli po každé procházce hned koupat.


Dobře padnoucí obleček (ať už bunda, pláštěnka nebo svetr) psovi nijak nepřekáží v pohybu a brzy si na něj zvykne. Stačí trocha tréninku a parťák si bude venčení užívat zase plnými doušky i za sychravého počasí.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(37 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.09.2023

Jak naučit psa klidu i ve stresových situacích?

Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa?  Proč je klid důležitý? Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době […]

přečíst článek
16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.