27.03.2024

Co je zapotřebí, aby vznikla souhra?

Agility je o souhře. O souhře mezi člověkem a psem. Co je zapotřebí, aby vznikla souhra? Naslouchat jeden druhému, budovat vztah. A jako s každým vztahem… je potřeba o něj pečovat. Vnímejte, jak se pejsek při různých činnostech cítí, co, kdo a kde je mu příjemné, co, kdo a kde méně. Není to o tom hned zasahovat, je to o tom „být si toho vědomi”.

Psi jsou gambleři

Psi dělají to, co pro ně funguje. Tahají vás na vodítku? Sice občas remcáte a občas se vztekáte, ale nakonec vás oni dovedou tam, kam chtěli? Bingo! Funguje to!

Doma si chtějí hrát a lanaří vás, ale vy si zarputile trváte na svém. Už je pozdě, máte hodně práce, teď nemáte čas na hraní, vždyť jste si před chvilkou hráli, vrátili se z procházky… 

Nicméně pes vás tak dlouho otravuje, až nevydržíte a ten míček mu hodíte. Yes!

Bacha! Psi jsou gambleři! A dělají vše, co pro ně funguje! Představte si další příklad. Váš pes na vás večer u televize štěká, že si chce hrát. Vy držíte. Přece jen ve všech knížkách vás před tímto varovali. Vydržíte půl hodiny, vydržíte hodinu… Ale tři hodiny je už moc a vy jediné, co chcete, je přece klid! Tak balónek seberete ze země a hodíte ho. Vždyť pro jednou se nic nestane. Nebo jo?

Jupí! Pes vyhrál! A když tentokrát vydržel tři hodny, vězte, že příště vydrží mnohem déle!

Ptáte se, kde je pointa?

Ve chvílích, kdy váš pes vykazuje chování, které je pro vás frustrující, nepříjemné nebo dokonce nepřípustné, nebo jen otravné… zkoumejte. A ptejte se: Co tím získává? K čemu je to dobré? Funguje mu to? Co přesně mu na tom funguje?

A když si nebudete pořád stát za svým, že je pes takový a makový a že by to měl, nebo neměl dělat… dozvíte se mnohé. A pak se stačí zeptat sebe: Funguje to pro mě? Pokud ne, co funguje nebo by fungovalo pro mě? A pak je na vás psíkovi nabídnout nové řešení. 

A je to často jako u lidí. Když se vám podaří zachovat pozitivní záměr daného/původního chování, máte velkou šanci uspět.

Jak tedy budovat vztah a položit pevné základy pro napojení? 

Těch věcí je spousta! Věřím, že co člověk/trenér, to názor. Já vám však prozradím svůj super tajný tip. Teda, super je, ale tajný už tolik ne. A stačí vám k tomu pár minutek denně! A navíc… bude to zábava! Pro vašeho pejska i pro vás.

Shapujte

Každý den společně trikujte a klikejte. Na minutce na telefonu si nastavte 3 – 5 minut a hurá na to! Jen si představte… když každý den budete klikat triky, cviky, hry… kolik toho váš pejsek bude umět za rok? 

Učte triky, které se vám budou hodit pro agility, pro život, učte triky, které povedou k lepšímu uvědomování si psího těla, učte triky, u kterých se budete společně bavit!

Díky tvarování chování, díky nabízení chování, díky psí iniciativě a aktivitě se vzájemně o sobě mnohé dozvíte. Naučíte se více o tom, jak se učí váš psík, a on se zase naučí o vás. Budete ho lépe chápat a budete vědět, jak využít jeho silné stránky.

Jaké triky můžete shapovat?

  • 4 in, čtyři packy do krabice (např. můžete použít krabici od banánů, trik využijete pro nácvik targetu pro sbíhané zóny)
  • 2on, dvě packy na target (použijte např. květník)
  • Pivotování (dvě přední na předmětu a zadní se hýbou, trik vycházející z 2on)
  • Nose touch s výdrží
  • Místečko (rychle skočit na místo a poté tam hajat a vydržet)
  • Domeček (hry s klecí)
  • Dávání hraček/míčků do krabice – „uklízení hraček” (díky této hře i neaportovací pejsky naučíte přinášet věci)
  • Obcházet předmět (např. kužel nebo barel)
  • Ťapání na nestabilní plochy

Všechny tyto triky můžete využít pro agility. A i kdyby na agility nedošlo, společný čas strávený hraním se vám mnohonásobně vrátí. Každá chvilka a energie investovaná do vztahu (jakéhokoliv) se vždycky vyplatí! U nácviku triků je podle mě nejlepší, že na tricích nikomu až tolik nezáleží. To znamená, že lidé nevyvíjí na psa tlak, a díky tomu si to všichni zúčastnění více užívají. A to je pecka!

Bonus

Ve své více než 22 leté praxi jsem zjistila, že pro pejsky cvičení s předměty je jednodušší na koncentraci než samotná práce s člověkem bez pomůcek. Díky tomu můžete svého pejska (i méně sebevědomého nebo reaktivnějšího) snadno podpořit při tréninku na novém místě, s novými lidmi a pejsky a zajistit si tak vždy jeho pozornost.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

12.06.2024

Desenzitizace a odměny z prostředí

V minulém díle jsme zmínili problematiku desenzitizace v obecné rovině. Mluvili jsme o tom, že nejčastěji se v praxi desenzitizační techniky využívají ve spojitosti s přivykáním na nepříjemné podněty. Tato mince má ovšem ještě druhou stranu, o které se mluví mnohem méně. Přitom je úplně stejně zajímavá a důležitá. Pozitivka a odměny Možná jste někdy v minulosti zaslechli poučku: […]

přečíst článek
10.06.2024

Kočičí parťáci a proč není kámoš jako kámoš

Kočky jsou velmi tajuplná zvířata. Stejné je to i s jejich potřebou „kamarádění se“. Jsou šťastnější ve dvojici, nebo když má majitele jen pro sebe? Vystačí si kočka sama? Jak kočka funguje jako samostatná jednotka vs s kočičím parťákem? A kdy si pořídit druhou kočku? Na kočičí vztahy se podíváme v tomto článku. Od začátku jedináček? […]

přečíst článek
05.06.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 5)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.