18.03.2024

Psí čich a jeho rozmanité využití

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak fantastický nástroj psí čich je? Jak široké spektrum využití má? Nad tím, jaký prospěch může přinášet jak jednotlivcům, tak celým komunitám i psům samotným? A jestli svého psa necháváte dostatečně zapojit tento úžasný smysl?

Profesionální složky

Služební psi jsou nepostradatelní pomocníci u profesionálních složek. Psi se běžně používají k hledání drog, výbušnin či zbraní (policie). Další vyhledávanou komoditou jsou cigarety, tabák nebo produkty CITES (celníci). Vycvičení psi se používají při pátrání po pohřešovaných osobách nebo k hledání lidských ostatků (policie). Psi pomáhají zachraňovat osoby zavalené v sutinách/lavinách, vyhledat lidi na velkých a nepřehledných plochách nebo ve vodě (praktická záchranařina, atest Ministerstva Vnitra ČR).

Zájmové skupiny

Využití psího čichu se neomezuje pouze na profesionální sféru. Slyšeli jste už o tom, že pes umí najít kůrovce nebo třeba štěnice? Speciálně vycvičení psi také pomáhají v africkém Kongu zachraňovat ohrožená zvířata. Psi jsou nepostradatelní pomocníci ve vyhledávání, stopování zvěře. A to není všechno. Dokážou diagnostikovat rakovinu, upozornit na blížící se epileptický záchvat nebo na nízkou hladinu cukru v krvi. Umí také pomoci při kontrole potravin a upozornit na přítomnost alergenů, což může být životně důležité pro alergiky. Možná jste už slyšeli, že několik psů dokonce cvičili na detekci koronaviru.

Možná si teď říkáte: „Můj pes přece nebude hledat drogy nebo výbušniny, tak proč se tím dál zabývat?“ Protože zapojení psího nosu může být prospěšné pro psa i pro vás. Protože se oba nejspíš budete dobře bavit. Nejde ale jen o zábavu nebo práci. Mějte na paměti, že stimulace psího čichu naplňuje fyziologickou potřebu vašeho psa. Využití čichu je tedy způsob, jak psovi umožnit tuto potřebu uspokojit a poskytnout mu mentální stimulaci, kterou potřebuje pro zdravý život. Jak na to?

Sportovní aktivity

Psí čich můžete zapojit v rámci některého psího sportu. Sporty mají určitá pravidla, zkušební řády, lze v nich skládat zkoušky. Nabízejí strukturovaný rámec pro trénink a soutěžení. Vy nejenže trénujete psa, ale rozvíjíte jeho přirozené schopnosti. 

V posledních letech je stále více a více oblíbený nosework. Ten je zaměřený na vyhledávání specifického pachu v různém prostředí. Vychází z profesionální praxe, ale pes hledá legální vzorky. Nejčastější je kusová skořice a pomerančová kůra. Jde o velmi zábavnou aktivitu, dostupnou každému. Dalším příkladem mohou být stopy, které jsou součástí sportovní kynologie. Cílem je, aby pes následoval stopu člověka až k předmětu na jejím konci. Stopy mají různou délku a různý tvar. Nabízí se také sportovní záchranařina (vyhledávání osob simulující záchranné akce). Nechcete skládat zkoušky? Nevadí, není potřeba. Můžete se jen inspirovat psími sporty a kvalitně se psem trávit čas.

Volnočasové aktivity pro všechny!

Možnosti využití psího čichu jsou nekonečné. Nemusíte mít služebního, ani sportovního psa. Čichání je pro každého. Nechte psa vyhledávat pamlsky, hračky nebo předměty, které jste předtím napachovali. Schovávejte se mu, hrajte hlavolamy. Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, rozvíjíte tak schopnosti psa. Budujete vzájemný vztah. Zlepšujete spolupráci. A hlavně, poskytujete nezbytnou mentální stimulaci. A já vám garantuju, že se to projeví na každém kroku. Tak proč byste neměli začít už dnes? 

Nezapomeňte se příště vrátit. Budeme se věnovat čichacím koberečkům. Tip na schovávání pamlsků najdete v minulém článku.

Lenka, Čuchej.cz

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

13.05.2024

Desenzitizace – Základní koncept (nejen) pozitivního tréninku

Pojem desenzitizace, do češtiny nejčastěji překládaný jako „znecitlivění“, není trenérům psů zcela neznámý. Nejčastěji jím myslíme snížení citlivosti zvířete na pro něj nepříjemné podněty, jako je například střelba, bouřka, vpich jehly při odběru krve nebo tlak kleštiček při stříhání drápků, nepříjemný terén, po kterém se pes pohybuje, případně lidé nebo ostatní psi, pokud z nich má […]

přečíst článek
08.05.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 4)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se liší dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek
06.05.2024

Fu*ktouch

Pokud zmateně koukáte na název článku a nemáte představu, o čem bude, v pořádku. Jedná se totiž o převratnou metodiku a copingovou strategii pro lidi zároveň. A taky totální blbinu. Nosetouch trochu jinak Povel “touch” asi všichni známe. Nabídneme psovi ruku, on se jí dotýká čumákem. Časem natrénujeme i zamrznutý nosetouch. Tedy nabízíme ruku, pes […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.