06.05.2024

Fu*ktouch

Pokud zmateně koukáte na název článku a nemáte představu, o čem bude, v pořádku. Jedná se totiž o převratnou metodiku a copingovou strategii pro lidi zároveň. A taky totální blbinu.

Nosetouch trochu jinak

Povel “touch” asi všichni známe. Nabídneme psovi ruku, on se jí dotýká čumákem. Časem natrénujeme i zamrznutý nosetouch. Tedy nabízíme ruku, pes se jí dotýká nosem a zůstává v ní zapíchnutý. Jedno z nejdůležitějších chování, které chceme u psa mít, dá se využít v miliardě situací. A co je tedy “fu*ktouch”? 

Kdy se vám to hodí

Každý z nás se jistě občas dostane do situace, kdy ho vlastní pes opravdu naštve. Vyjede na jiného psa, i když zrovna celou procházku je úplně vzorný, a pak je po zbytek procházky hrozně otravný. Sežere něco ze země, i když dáváme pozor, ale on v jediné vteřině naší nepozornosti zvládne sežrat největší nechutnost široko daleko. Úplně z ničeho nic vyřve člověka, kterého už viděl tisíckrát v životě. Každý si určitě nějakou takovou situaci zvládne vybavit.

Jak na fu*ktouch

Může být těžké v takové chvíli udržet nervy, nezakřičet a podobně. A poradit si taky s vlastními emocemi. Majitelé reaktivců určitě znají pocit, kdy si opravdu potřebují ulevit. Už je toho prostě moc. Proto přichází na řadu “fu*ktouch”. Psa regulérně “vyfakujeme” a on přibíhá a dává klasický nosetouch na náš vztyčený prostředníček. To je extrémně roztomilé a zábavné a nálada se oběma okamžitě zlepší.

Trénink

Je samozřejmě zapotřebí takovou dovednost nejprve natrénovat. Typicky pojedeme klasický nosetouch na naši dlaň, postupně začneme zapojovat pokusy na hřbet ruky a ubírat počet prstů, kterých se pes dotýká.

Jasně, je to absolutní blbost s prioritou tak 285. Máme desítky důležitějších věcí pro trénink. Na druhou stranu, občas je fajn si umět ze sebe i ze psa udělat srandu, vypustit páru a zvládnout to eticky (nenásilně).

Kdo to vymyslel?

Kredit za tohle chování musím dát své ženě, která je jeho autorkou. A taky Bailymu, který žádný trénink nepotřeboval a prostě to jednou rovnou udělal. Vše asi vysvětluje fakt, že žena je spíš kočičí člověk. Jen omylem skončila v domácnosti se psem, trenérem psů a spoluzaložila Psichologii.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(40 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.10.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 8)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek
21.10.2024

Psi na volno – jak se jim vyhnout?

Přibíhající psi na volno. Kazí to trénink. Hodně. Ano, je to úplně špatně. Co s tím? Vyhýbat se místům s vysokou frekvencí takových psů. Jak se vyhnout psům na volno? Jasně, že se to (jako velmi často) snáz řekne, než udělá. To se ve výsledku může týkat spousty rad pro trénink reaktivců. To ale neznamená, […]

přečíst článek
14.10.2024

Protahování (strečink)

Aktivní dynamický strečink je velmi důležitou součástí nejen u sportovních psů. Jakmile se tělo používá (a je jedno, jestli málo, hodně nebo středně), dochází k různým drobným kompenzacím v postoji i v pohybu. To často vede k zatuhnutí svalů v určité pozici. A nejen svalů! S přibývajícím časem se daný problém jen prohlubuje, a proto […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.