06.05.2024

Fu*ktouch

Pokud zmateně koukáte na název článku a nemáte představu, o čem bude, v pořádku. Jedná se totiž o převratnou metodiku a copingovou strategii pro lidi zároveň. A taky totální blbinu.

Nosetouch trochu jinak

Povel “touch” asi všichni známe. Nabídneme psovi ruku, on se jí dotýká čumákem. Časem natrénujeme i zamrznutý nosetouch. Tedy nabízíme ruku, pes se jí dotýká nosem a zůstává v ní zapíchnutý. Jedno z nejdůležitějších chování, které chceme u psa mít, dá se využít v miliardě situací. A co je tedy “fu*ktouch”? 

Kdy se vám to hodí

Každý z nás se jistě občas dostane do situace, kdy ho vlastní pes opravdu naštve. Vyjede na jiného psa, i když zrovna celou procházku je úplně vzorný, a pak je po zbytek procházky hrozně otravný. Sežere něco ze země, i když dáváme pozor, ale on v jediné vteřině naší nepozornosti zvládne sežrat největší nechutnost široko daleko. Úplně z ničeho nic vyřve člověka, kterého už viděl tisíckrát v životě. Každý si určitě nějakou takovou situaci zvládne vybavit.

Jak na fu*ktouch

Může být těžké v takové chvíli udržet nervy, nezakřičet a podobně. A poradit si taky s vlastními emocemi. Majitelé reaktivců určitě znají pocit, kdy si opravdu potřebují ulevit. Už je toho prostě moc. Proto přichází na řadu “fu*ktouch”. Psa regulérně “vyfakujeme” a on přibíhá a dává klasický nosetouch na náš vztyčený prostředníček. To je extrémně roztomilé a zábavné a nálada se oběma okamžitě zlepší.

Trénink

Je samozřejmě zapotřebí takovou dovednost nejprve natrénovat. Typicky pojedeme klasický nosetouch na naši dlaň, postupně začneme zapojovat pokusy na hřbet ruky a ubírat počet prstů, kterých se pes dotýká.

Jasně, je to absolutní blbost s prioritou tak 285. Máme desítky důležitějších věcí pro trénink. Na druhou stranu, občas je fajn si umět ze sebe i ze psa udělat srandu, vypustit páru a zvládnout to eticky (nenásilně).

Kdo to vymyslel?

Kredit za tohle chování musím dát své ženě, která je jeho autorkou. A taky Bailymu, který žádný trénink nepotřeboval a prostě to jednou rovnou udělal. Vše asi vysvětluje fakt, že žena je spíš kočičí člověk. Jen omylem skončila v domácnosti se psem, trenérem psů a spoluzaložila Psichologii.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.