19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky.

Proč je hledání pamlsků super?

  • Zaměstnáte nos i hlavu psa.
  • Při čichání se pes poměrně rychle unaví.
  • Čichání zklidňuje.
  • Opadne tlak z tréninku, nároky, ambice a bude to skutečně činnost pro radost.
  • Čichání je jednoduchá a oblíbená aktivita na doma i na ven.
  • Zlepšíte schopnost psa soustředit se.
  • Zlepšíte svoje pozorovací schopnosti.

Jak často hrát?

Klidně každý den. Ale i jednou za týden bude lepší než vůbec. Čichání taky můžete využít v situacích, kdy se pes potřebuje uklidnit nebo trochu uvolnit, obzvlášť u reaktivních psů se to často hodí.

Co potřebujete k hledání pamlsků?

Oblíbené pamlsky. Stopovačku (pokud potřebujete venku jistit psa). Terén, ve kterém pamlsky splynou s prostředím (les, louka, strom, zídka, hromada špinavého prádla). 

Jak na to?

Psa posaďte, ukažte mu pamlsek v ruce. Nechte ho, ať se dívá. Popojděte 1 – 2 m, položte pamlsek. Vraťte se ke psovi a s uvolňovacím povelem ho nechte jít pamlsek hledat. Jako uvolňovací povel používám nejčastěji „můžeš“. Párkrát zopakujte.

Jakmile pes pochopí princip, nabízí se mnoho variant, jak pokračovat. Můžete měnit vzdálenost, množství pamlsků, dobu hledání, můžete pamlsky umísťovat do výšky (kůra stromů, zídky). Můžete na několika místech jen naznačovat, že něco pokládáte a pejska se tak snažit „zmást“. Vyzkoušejte různé hodnoty a velikosti pamlsků. Zkuste vyměnit pamlsky za hračku, pokud jí pes má rád.

Na co si dát pozor?

Dbejte na to, aby se pes mohl k pamlsku vždy dostat. Tj. ať pamlsek nikam nezapadne, nepřilepí se, je umístěný max do výšky nosu psa. Dbejte na bezpečnost svého psa.

Pozorujte přitom svého psa, naučíte se lépe rozumět jeho signálům. A když vás oba tato aktivita bude bavit, zkuste třeba nosework!

Hodně zábavy s čucháním.

Lenka, Čuchej.cz

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek
08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno. Proč tuto hru používat?  Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby […]

přečíst článek
03.04.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 3)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičeno. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.