02.05.2023

Zápach z tlamy – co s ním?

Trpí na něj drtivá většina psů. A i když se zdá, že pes zkrátka sežere všechno a tak je logické, že mu smrdí z tlamy. Zápach z tlamy ale rozhodně není normální a měli byste jej řešit. V čem je nebezpečný a jak na něj?

Co zápach z tlamy způsobuje

90 % psů starších 2 let trpí na zápach z tlamy spojený se zubními problémy. Ne vždy je ale příčinou paradontitida, zubní kámen a bakterie přítomné v tlamě. Někdy může jít také o uvíznuté předměty, nádory v tlamě či krku psa nebo o zánětlivá onemocnění žaludku, problémy se slinivkou, ledvinami a játry. A někdy za to může zkrátka jen nevhodná strava nebo pojídání výkalů. Hodně napoví i to, po čem psovi z tlamy páchne.

Po čem “voní”?

Zápach způsobený pojídáním výkalů (koprofágií) si nespletete. Pokud je zápach spíše hnilobného rázu, jako něco zkaženého, jedná se pravděpodobně o problém se zuby a přemnožené bakterie v jeho ústech. “Vůni” po moči většinou způsobuje problém s ledvinami, hořký až nakyslý zápach zase signalizuje onemocnění žaludku. Sladký odér po ovoci je možnou známkou přicházející cukrovky. Ať už je dech jakkoliv divný, nečekejte s návštěvou veterináře, který včas určí přesný problém.

Ústní hygiena pro psy

Tak jako u lidí, i u psů je důležitá hygiena. Zubní kámen častěji trápí menší plemena a psy krmené měkkou stravou. Pro jeho odstranění je dobré dávat čtyřnohému parťákovi syrové kosti na okus nebo žvýkací dobroty (dentální tyčinky). Skvělé jsou také speciální kousací hračky. I přesto byste měli zuby pravidelně čistit. Není se čeho bát, většina psů si tuto proceduru nakonec oblíbí. Stačí vybrat vhodný kartáček a snahu korunovat náloží pamlsků za odměnu. Můžete tak hodně ušetřit za výdaje u veterináře.

Nebezpečí v tlamě

Bakterie, které se množí v zanícených dásních pes přirozeně polyká a posílá dále do těla. Není výjimkou, že pak způsobují problémy i jinde. Ohrožují srdce i ledviny vašeho psa, dokonce mohou způsobit celkovou otravu organismu. Proto je důležité pravidelně zubní kámen u veterináře odstraňovat. Mnoho psů tak přestanou trápit bolavé zuby a budou dovádět zase jako malé štěně.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

01.05.2024

Zónové překážky – jak s nimi začít

Mezi zónové překážky patří v agility kladina, áčko a houpačka. Agilitní matadoři věří, že když si dáte práci s kladinou, áčko můžete mít téměř zadarmo 🙂 Na každé agilitní překážce jsou vyznačené jinou barvou kontaktní zóny. Na zónu pes musí šlápnout alespoň 1 pacičkou, jinak získá 5 trestných bodů v podobě „chyby”. U houpačky se kromě […]

přečíst článek
29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.