01.05.2024

Zónové překážky – jak s nimi začít

Mezi zónové překážky patří v agility kladina, áčko a houpačka. Agilitní matadoři věří, že když si dáte práci s kladinou, áčko můžete mít téměř zadarmo 🙂

Na každé agilitní překážce jsou vyznačené jinou barvou kontaktní zóny. Na zónu pes musí šlápnout alespoň 1 pacičkou, jinak získá 5 trestných bodů v podobě „chyby”. U houpačky se kromě dotyku zóny musí houpačka dotknout i země, než ji pes opustí. 

Pro překonávání zónových překážek máte na výběr v podstatně ze dvou možností:

Buď budete SBÍHAT, nebo ZASTAVOVAT.

Sbíhání

Sbíhání znamená, že pejska naučíte běžet přes překážku v plné rychlosti a u toho trefit zónu. Jedná se o mnohem komplexnější chování než je zastavení. Metod pro sbíhání je mnoho, nicméně asi nejoblíbenější je nácvik pomocí targetu.

Targetem myslíme jakousi podložku (někdo používá podložku do koupelny, někdo podložku pod pračku, někdo dává přednost specializovaným targetům z profi psího shopu). Rozměry targetu se různí. Hodně záleží na zkušenostech člověka a na tom, jak náročná kritéria pro svého psa trenér chce. A taky jak si věří, že dané chování naučí. 

Kromě targetu se pro nácvik hojně využívá i odměňovač. Zázračná krabička, která člověku umožňuje odměňovat na dálku pomocí dálkového ovládání. Výhodou je, že pes je odměněn pouze v případě, že cvik provedl dobře. Ne jako kdysi, když lidé trénovali na misku s pamlsky, kdy se pes občas odměnil, i když neměl. Chvála odměňovačům!

Zastavování

Nejčastějším způsobem zastavování je tzv. 2 on 2 off. Tzn. že pes zastavuje zadními packami na překážce, předními na zemi. Pokud se chování naučí kvalitně, pes zastavuje naprosto samostatně a spolehlivě.

Mnoho lidí ještě dnes učí psa překonat překážku (např. na povel „nahoru”) a poté na další povel (např. „zóna”) zastavit. Mně přijde mnohem výhodnější naučit psa zastavovat automaticky, vysvětlit mu, co po něm chcete a zodpovědnost přenést na něj. A dodržovat vždy stejná kritéria a pravidla, aby měl váš pejsek stejně super zóny na závodech jako na tréninku!

Pokud s nácvikem zón nemáte zkušenosti, vyhledejte si zkušeného trenéra nebo si pořiďte online kurz, kde získáte návod krok za krokem, jak na to. Ideálně zkombinujte obojí – online kurz i trénink naživo. U zónových překážek je obzvláště důležité trénovat v cizím prostředí, na různých překážkách od různých výrobců. Nezapomeňte v novém prostředí snížit kritéria a zaručit si tak vysokou úspěšnost.

A ještě jedno doporučení!

Seznamte svého pejska s houpačkou jako s první zónovkou. Vyvarujete se trablů a nejistoty v budoucnu! Tím samozřejmě nemyslím převést psa rovnou přes celou houpačku, to vůbec! Hezky trénujte postupně a udělejte to svému psíkovi hravé, jednoduché a bezpečné. Pes, který se nejdřív naučí běhat po stabilní ploše, může být zhoupnutím velice zaskočen. Naopak pejsek, který se jako první seznámí s houpačkou – tedy nestabilní plochou, kdy „hup” může být pouze pár centimetrů, bude mít ten nejlepší základ do budoucna.

Většina lidí se shodne na tom, že sbíhané zóny jsou mnohem větší zábava. Vyžadují ovšem mnohem více času a energie. A mohou také přinést mnoho výzev a emocí. 😀 Já vždy týmům dávám na výběr podle jejich možností a preferencí. Nic není špatně ani dobře. Důležité je se ptát, co bude fungovat pro vás. 

Co si vyberete vy?

Třeba vás inspiruje můj webinář Zastavovat, nebo sbíhat:

https://www.youtube.com/live/iiSSfprMsLA?si=2B9VH2ysujk0s-lf

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.03.2025

7 čichových aktivit pro psa – kterou zvolit?

Psí čich je fascinující smysl, který otevírá široké možnosti zábavy, tréninku i spolupráce mezi člověkem a psem. Pokud přemýšlíte, jak obohatit život svého čtyřnohého kamaráda, čichové aktivity jsou ideální volbou. Jakoukoliv z nich můžete provozovat jako jednoduchou zálibu, seriózní sport, nebo dokonce profesionální činnost. Každá úroveň má své specifické nároky na čas, výcvik a vybavení, […]

přečíst článek
10.03.2025

Stacionární target stick – co to je a k čemu se hodí?

Ať už při tréninku mého vlastního psa (resp. fenky) nebo při práci s klienty využívám celou řadu pomůcek. Od těch základních, jako je klikr nebo bedýnka sloužící jako target pro přední nebo zadní packy, až po méně obvyklé, jako jsou různé masky a převleky, nebo autíčko na dálkové ovládání. Ale ještě jsem se zde podrobně […]

přečíst článek
03.03.2025

Je NEGATIVNÍ POSÍLENÍ opravdu jen špatné?

Tu a tam se setkávám s přístupem klientů, podle kterého je negativní posílení v moderním tréninku zvířat zcela vyloučeno a v podstatě trápením zvířete. To je ale dost neúplná představa. Ano, moderní trénink stojí hlavně na pozitivním posilování, ale jsou chvíle, kdy okamžitá úleva je pro zvíře důležitější potřebou. A pokud to neuvidíme, nebude trénink pro zvíře […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.