29.09.2023

Jak naučit psa klidu i ve stresových situacích?

Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa? 

Proč je klid důležitý?

Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době je stále více psů, kteří jsou pořád ve střehu, kdy přijde nějaký povel, kdy půjde okolo jiný pes, na kterého je legrace štěkat, kdy je vezmete ven… A pak ani pořádně nedokážou zůstat doma sami a nic nezničit. Pes musí odpočívat, aby se zregeneroval, uvolnil, aby dokázal poslouchat, když to potřebujete. A můžete to využít i v krizových životních situacích.

Věděli jste…?: Pes by měl mít denně 18-20 h spánku a klidu, aby zregeneroval nervovou soustavu, posílil imunitu a kardiovaskulární systém. 

Naučte ho relaxovat

Abyste dokázali u psa odměňovat a podporovat klid, musíte se nejprve naučit správně ho rozpoznat. Základními projevy jsou uši, svěšené do stran, klidné rozhlížení kolem, občasné olíznutí čenichu, čmuchání okolo. Pes, který je v klidu, dokáže uvolněně ležet, neslintá, nemá zvednutý ocas ani napjaté tělo a nedýchá zrychleně. Obzvláště důležité je natrénování klidu u štěňat. Jak tedy na to? Skvěle se k tomu hodí nějaká podložka, na které ho naučíte být v klidu. Umístěte ji na nejméně rušné místo doma, dejte chlupáčovi povel, ať si tam lehne a jen ho pozorujte. Jakmile se uvolní, odměňte ho pamlskem. A odměňujte dále každý následující projev toho, že je v klidu. Stačí trénink několik minut denně. Postupně přidejte slovní povel, třeba “relax” a můžete zkoušet podložku přemisťovat na frekventovanější místa. Lze ji pak nosit tam, kde se pes moc klidně necítí a tím mu pomoci.

Kdy se to hodí?

Naučení klidu oceníte například u veterináře, v dopravních prostředcích nebo při obcházení nervózně vrčících psů. Při dobrém ukotvení povelu nakonec nebudete potřebovat s sebou nosit podložku, ale bude stačit slovní povel (samozřejmě pronesený klidným, spokojeným hlasem). A nakonec klid oceníte i při početnějších návštěvách doma nebo třeba když se vám do rodiny narodí miminko.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek
08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno. Proč tuto hru používat?  Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby […]

přečíst článek
03.04.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 3)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičeno. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.