29.09.2023

Jak naučit psa klidu i ve stresových situacích?

Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa? 

Proč je klid důležitý?

Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době je stále více psů, kteří jsou pořád ve střehu, kdy přijde nějaký povel, kdy půjde okolo jiný pes, na kterého je legrace štěkat, kdy je vezmete ven… A pak ani pořádně nedokážou zůstat doma sami a nic nezničit. Pes musí odpočívat, aby se zregeneroval, uvolnil, aby dokázal poslouchat, když to potřebujete. A můžete to využít i v krizových životních situacích.

Věděli jste…?: Pes by měl mít denně 18-20 h spánku a klidu, aby zregeneroval nervovou soustavu, posílil imunitu a kardiovaskulární systém. 

Naučte ho relaxovat

Abyste dokázali u psa odměňovat a podporovat klid, musíte se nejprve naučit správně ho rozpoznat. Základními projevy jsou uši, svěšené do stran, klidné rozhlížení kolem, občasné olíznutí čenichu, čmuchání okolo. Pes, který je v klidu, dokáže uvolněně ležet, neslintá, nemá zvednutý ocas ani napjaté tělo a nedýchá zrychleně. Obzvláště důležité je natrénování klidu u štěňat. Jak tedy na to? Skvěle se k tomu hodí nějaká podložka, na které ho naučíte být v klidu. Umístěte ji na nejméně rušné místo doma, dejte chlupáčovi povel, ať si tam lehne a jen ho pozorujte. Jakmile se uvolní, odměňte ho pamlskem. A odměňujte dále každý následující projev toho, že je v klidu. Stačí trénink několik minut denně. Postupně přidejte slovní povel, třeba “relax” a můžete zkoušet podložku přemisťovat na frekventovanější místa. Lze ji pak nosit tam, kde se pes moc klidně necítí a tím mu pomoci.

Kdy se to hodí?

Naučení klidu oceníte například u veterináře, v dopravních prostředcích nebo při obcházení nervózně vrčících psů. Při dobrém ukotvení povelu nakonec nebudete potřebovat s sebou nosit podložku, ale bude stačit slovní povel (samozřejmě pronesený klidným, spokojeným hlasem). A nakonec klid oceníte i při početnějších návštěvách doma nebo třeba když se vám do rodiny narodí miminko.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.11.2023

#44 Ivana Votrubová: Fyzioterapie pro psy

Ivana Votrubová je veterinární fyzioterapeutka a majitelka rehabilitačního centra www.fyziopropsy.cz. Věděli jste, že fyzioterapie vůbec není jen pro profesionální sportovce? Jak ty lidské, tak ty zvířecí. Prospívá úplně každému; vám i vašemu pejskovi. Co fyzioterapie dokáže udělat nejen s jeho zdravím nebo fyzickou kondicí, ale taky s elánem, vám poví Ivana Votrubová v nové epizodě […]

přečíst článek
26.11.2023

Můj pes se na tréninku chová jinak než doma

Je to už skoro pravidlem na různých konzultacích, praktických lekcích a dokonce i na táborech: z čím větší dálky člověk přijede, aby se psem řešil jeho naprosto nevhodné chování, tím spíše se bude pes chovat naprosto vzorně. On to zrovna tady nepředvede, potvora!? Už tolikrát jsem slyšel věty jako: „Já sem jedu až ze Žiliny, abyste […]

přečíst článek
19.11.2023

Jak vyřešit agresivitu nebo strach z jiných psů?

Trénink není luxus. Je úplně stejně důležitý jako veterinární péče, správná výživa nebo dostatek pohybu. Pokud jste pejskař, nejspíš to pro vás není žádná novinka. Já bych se v tomto díle ale chtěl věnovat tématu, které je sice mnohem méně populární, ale za mě velmi důležité – a sice, jakou roli má trénink při práci s problémy, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.