Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa?
Proč je klid důležitý?
Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době je stále více psů, kteří jsou pořád ve střehu, kdy přijde nějaký povel, kdy půjde okolo jiný pes, na kterého je legrace štěkat, kdy je vezmete ven… A pak ani pořádně nedokážou zůstat doma sami a nic nezničit. Pes musí odpočívat, aby se zregeneroval, uvolnil, aby dokázal poslouchat, když to potřebujete. A můžete to využít i v krizových životních situacích.
Věděli jste…?: Pes by měl mít denně 18-20 h spánku a klidu, aby zregeneroval nervovou soustavu, posílil imunitu a kardiovaskulární systém.
Naučte ho relaxovat
Abyste dokázali u psa odměňovat a podporovat klid, musíte se nejprve naučit správně ho rozpoznat. Základními projevy jsou uši, svěšené do stran, klidné rozhlížení kolem, občasné olíznutí čenichu, čmuchání okolo. Pes, který je v klidu, dokáže uvolněně ležet, neslintá, nemá zvednutý ocas ani napjaté tělo a nedýchá zrychleně. Obzvláště důležité je natrénování klidu u štěňat. Jak tedy na to? Skvěle se k tomu hodí nějaká podložka, na které ho naučíte být v klidu. Umístěte ji na nejméně rušné místo doma, dejte chlupáčovi povel, ať si tam lehne a jen ho pozorujte. Jakmile se uvolní, odměňte ho pamlskem. A odměňujte dále každý následující projev toho, že je v klidu. Stačí trénink několik minut denně. Postupně přidejte slovní povel, třeba “relax” a můžete zkoušet podložku přemisťovat na frekventovanější místa. Lze ji pak nosit tam, kde se pes moc klidně necítí a tím mu pomoci.
Kdy se to hodí?
Naučení klidu oceníte například u veterináře, v dopravních prostředcích nebo při obcházení nervózně vrčících psů. Při dobrém ukotvení povelu nakonec nebudete potřebovat s sebou nosit podložku, ale bude stačit slovní povel (samozřejmě pronesený klidným, spokojeným hlasem). A nakonec klid oceníte i při početnějších návštěvách doma nebo třeba když se vám do rodiny narodí miminko.