27.04.2022

Jak dlouho spí pes?

Spánek je důležitý. Pro regeneraci těla, správnou funkci paměti a zpracování prožitých podnětů během dne, také pro silnou imunitu. U lidí, stejně jako u psů. Nespí ale váš pes až moc? A kdo je spáčem-rekordmanem?

Kolik hodin denně prospí?

Věděli jste, že například srna spí denně jen 3h? I kůň spí 3h denně a navíc ve stoje. Pes v průměru prospí 12-14h. Nemocní a staří psi někdy i 20 hodin. Jednak proto, že psi mají spánek opravdu rádi a také proto, že v domácnosti nemají moc nic na práci. I na zahradě stráví hodně času podřimováním, tzv. aktivním spánkem. Rekordmanem jsou ale prasata. Ta prospí až 21h denně! A ano, zdají se jim sny.

Důležitý odpočinek

Hluboký spánek trvá v průměru 8h a je důležitý pro správnou funkci mozku a regeneraci těla. Odpočívat je důležité. Pokud se to pes nenaučí, například proto, že je příliš fixovaný na páníčka a pořád očekává, že ho opustí, může to vést k vážnějším problémům. Nedostatek spánku způsobuje podrážděnost, agresivní projevy, zhoršené soustředění. Výrazně klesá imunita, což může přinášet chronické nemoci.

Jak si ustele…

Významnou roli hraje i správně vybraný pelíšek k odpočinku. Měl by být dostatečně velký, umístěný na klidném místě, kde vašeho parťáka nic a nikdo nebude rušit a neměl by být vystavený průvanu, slunci ani přímému topení. Paradoxně nejsou moc vhodné pelíšky s vyvýšenými okraji, na které si pes pokládá hlavu. Může to způsobovat problémy s krční páteří. Úplně nejlepší je ortopedická matrace pro psy.

Když je spánek problém

Aktivní psí sportovci spí obvykle méně. Také psi se separační úzkostí, kardiaci a staří psi, kterým se už hůře dýchá. Pokud spí váš parťák ale déle než obvykle, může to být způsobeno nějakým onemocněním nebo problémy s pohybovým aparátem a měli byste to rozhodně probrat se svým veterinářem. Pozor, i psi mohou mít spánkové poruchy, stejně jako lidé!

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.