15.11.2022

Psincový kašel – strašák (nejen) podzimu

Opět jsou tu sychravá rána a mlhavé závoje vlající krajinou. Na jednu stranu jde o romantické scenérie a nezapomenutelné okamžiky, na druhou stranu spolu s touto romantikou přichází i hrozba psincového kašle. Řádí ale běžně i tam, kde je větší koncentrace psů, jako jsou cvičiště nebo psí hotely, ať je jaro, léto nebo zima.

Jak se pozná?

Zprvu to může vypadat jako nenápadné pokašlávání. Nebo že vašemu parťákovi jen něco uvízlo v krku. Průběh je ale rychlý. Už během 3 dnů se pes rozkašle tak, že se až dáví a může zvracet hleny. Někdy se přidá i zvýšená teplota, apatie a nechuť k jídlu.

Šíří se rychle

Nejde o nemoc, na kterou by se umíralo (většinou), ale podobně jako lidská chřipka se šíří rychle a nenápadně kapénkovou infekcí. Máte-li nemocného parťáka, měli byste se vyhýbat kontaktům s ostatními psy. Těžce toto onemocnění mohou snášet štěňata, senioři a psi s oslabenou imunitou. Pokud máte pocit, že se váš chlupáč dusí až příliš, neváhejte vyhledat veterináře, který nasadí účinné léky.

Co s tím?

Podobně jako lidská rýma, i psincový kašel je potřeba přežít a přečkat zhruba 10 dní. Léčbu můžete urychlit přípravky na podporu imunity a klidovým režimem v teple. Mezi pejskaři se s oblibou doporučuje také jitrocelový sirup. Má to ale háček! Dejte pozor, jaký sirup v lékárně seženete. Neměl by obsahovat příliš cukru a především nesmí obsahovat xylitol.

Věděli jste, že…? Xylitol je pro psy vysoce nebezpečný. Po pozření vyvolává vyplavení vysokého množství inzulinu, může poškodit játra a dojít k otravě. Xylitolu se obloukem vyhněte.

Vsaďte na prevenci

Podobně jako chřipce u lidí se ani psincovému kašli u psů někdy zkrátka nevyhnete, ať se snažíte sebevíc. Přesto nepodceňujte prevenci. S příchodem podzimu i jara je dobré podpořit imunitu chlupáče doplňky stravy i vitamíny. Dejte si pozor na místa s velkým výskytem psů, dbejte, aby pes neprochladl. Na většinu typů této “chřipky” (ale ne na všechny) existuje také vakcína, zkuste se poptat se u svého veterináře. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek
08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno. Proč tuto hru používat?  Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby […]

přečíst článek
03.04.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 3)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičeno. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.