15.11.2022

Psincový kašel – strašák (nejen) podzimu

Opět jsou tu sychravá rána a mlhavé závoje vlající krajinou. Na jednu stranu jde o romantické scenérie a nezapomenutelné okamžiky, na druhou stranu spolu s touto romantikou přichází i hrozba psincového kašle. Řádí ale běžně i tam, kde je větší koncentrace psů, jako jsou cvičiště nebo psí hotely, ať je jaro, léto nebo zima.

Jak se pozná?

Zprvu to může vypadat jako nenápadné pokašlávání. Nebo že vašemu parťákovi jen něco uvízlo v krku. Průběh je ale rychlý. Už během 3 dnů se pes rozkašle tak, že se až dáví a může zvracet hleny. Někdy se přidá i zvýšená teplota, apatie a nechuť k jídlu.

Šíří se rychle

Nejde o nemoc, na kterou by se umíralo (většinou), ale podobně jako lidská chřipka se šíří rychle a nenápadně kapénkovou infekcí. Máte-li nemocného parťáka, měli byste se vyhýbat kontaktům s ostatními psy. Těžce toto onemocnění mohou snášet štěňata, senioři a psi s oslabenou imunitou. Pokud máte pocit, že se váš chlupáč dusí až příliš, neváhejte vyhledat veterináře, který nasadí účinné léky.

Co s tím?

Podobně jako lidská rýma, i psincový kašel je potřeba přežít a přečkat zhruba 10 dní. Léčbu můžete urychlit přípravky na podporu imunity a klidovým režimem v teple. Mezi pejskaři se s oblibou doporučuje také jitrocelový sirup. Má to ale háček! Dejte pozor, jaký sirup v lékárně seženete. Neměl by obsahovat příliš cukru a především nesmí obsahovat xylitol.

Věděli jste, že…? Xylitol je pro psy vysoce nebezpečný. Po pozření vyvolává vyplavení vysokého množství inzulinu, může poškodit játra a dojít k otravě. Xylitolu se obloukem vyhněte.

Vsaďte na prevenci

Podobně jako chřipce u lidí se ani psincovému kašli u psů někdy zkrátka nevyhnete, ať se snažíte sebevíc. Přesto nepodceňujte prevenci. S příchodem podzimu i jara je dobré podpořit imunitu chlupáče doplňky stravy i vitamíny. Dejte si pozor na místa s velkým výskytem psů, dbejte, aby pes neprochladl. Na většinu typů této “chřipky” (ale ne na všechny) existuje také vakcína, zkuste se poptat se u svého veterináře. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(37 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek
13.09.2023

#38 Petra Hrušková: Jak pracovat s pejskem z útulku

Péťa Hrušková je trenérka zaměřující se především na nosework. Má ale bohaté zkušenosti s tréninkem psů z útulku a jeden takový typický, velký černý pes z útulku, i její kariéru trenérky odstartoval. V podcastu jsme probrali práci s útulkovými pejsky, čím jejich trénink začínat, jak jim představovat svět a resocializovat, ale také jakou čmuchací dečku […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.