25.10.2022

Jak psa na podzim správně obléknout?

Hlavně malá plemena, nízko u země, nejvíce trpí při nepříznivém počasí. Je důležité psa obléknout tak akorát, ani moc ani málo, aby venku nestrádal a užíval si procházky stejně jako v létě. A hlavně abyste neohrozili jeho zdraví.

Pro koho jsou oblečky vhodné?

Nejdůležitější je správně obléknout malá psí plemena, která si při chůzi rozstřikují vodu z louží na břicho. Hned u země bývá taky chladněji. Špatně rozmary počasí snášejí i plemena původem z teplých krajů, jinak velkého vzrůstu – jako třeba rhodéský ridgeback. Teplou nebo nepromokavou vrstvu navíc ocení i starší psi a chronicky nemocní. A samozřejmostí je obleček pro bezsrstá a krátkosrstá plemena.

Dvakrát měřte, jednou kupte

Majitelé často váhají, jak vlastně vybrat správnou velikost? Pro zvolení dobře padnoucího oblečku potřebujete přesně znát míry psa kolem krku, kolem hrudi v nejširším místě a od kohoutku po kořen ocasu. S těmito údaji (a nejlépe i se psem samotným) vyrazte do obchodu, kde vám individuálně poradí a kde obleček rovnou vyzkoušíte. Ve většině případů můžete taky zboží vyměnit za jinou velikost, pokud se přeci jen netrefíte.

Jaké vrstvy do jakého počasí?

Důležitým detailem je správně zvolený materiál. Do deště vybírejte kvalitní a nepromokavou pláštěnku (přesvědčte se, jaký vodní sloupec vydrží popřípadě jak ji správně prát), do chladného počasí sáhněte po hřejivé vrstvě a do začínajících mrazů zvolte nepromokavý a hřejivý obleček. Důležité je, aby se pes pod oblečením nepřehříval! To by totiž mohlo oslabit jeho imunitu a vážně ohrozit jeho zdraví!

Pozor! Správně padnoucí obleček by měl zakrývat záda, ledviny a důležité klouby – tedy kolena i lopatky, abyste zamezili bolestivým kloubním onemocněním z prochladnutí (revma, artritida). Vhodné jsou třeba oblečky s nohavicemi, které chrání i břicho proti nánosům bahna, abyste ho nemuseli po každé procházce hned koupat.


Dobře padnoucí obleček (ať už bunda, pláštěnka nebo svetr) psovi nijak nepřekáží v pohybu a brzy si na něj zvykne. Stačí trocha tréninku a parťák si bude venčení užívat zase plnými doušky i za sychravého počasí.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(37 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.11.2023

#44 Ivana Votrubová: Fyzioterapie pro psy

Ivana Votrubová je veterinární fyzioterapeutka a majitelka rehabilitačního centra www.fyziopropsy.cz. Věděli jste, že fyzioterapie vůbec není jen pro profesionální sportovce? Jak ty lidské, tak ty zvířecí. Prospívá úplně každému; vám i vašemu pejskovi. Co fyzioterapie dokáže udělat nejen s jeho zdravím nebo fyzickou kondicí, ale taky s elánem, vám poví Ivana Votrubová v nové epizodě […]

přečíst článek
26.11.2023

Můj pes se na tréninku chová jinak než doma

Je to už skoro pravidlem na různých konzultacích, praktických lekcích a dokonce i na táborech: z čím větší dálky člověk přijede, aby se psem řešil jeho naprosto nevhodné chování, tím spíše se bude pes chovat naprosto vzorně. On to zrovna tady nepředvede, potvora!? Už tolikrát jsem slyšel věty jako: „Já sem jedu až ze Žiliny, abyste […]

přečíst článek
19.11.2023

Jak vyřešit agresivitu nebo strach z jiných psů?

Trénink není luxus. Je úplně stejně důležitý jako veterinární péče, správná výživa nebo dostatek pohybu. Pokud jste pejskař, nejspíš to pro vás není žádná novinka. Já bych se v tomto díle ale chtěl věnovat tématu, které je sice mnohem méně populární, ale za mě velmi důležité – a sice, jakou roli má trénink při práci s problémy, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.