25.10.2022

Jak psa na podzim správně obléknout?

Hlavně malá plemena, nízko u země, nejvíce trpí při nepříznivém počasí. Je důležité psa obléknout tak akorát, ani moc ani málo, aby venku nestrádal a užíval si procházky stejně jako v létě. A hlavně abyste neohrozili jeho zdraví.

Pro koho jsou oblečky vhodné?

Nejdůležitější je správně obléknout malá psí plemena, která si při chůzi rozstřikují vodu z louží na břicho. Hned u země bývá taky chladněji. Špatně rozmary počasí snášejí i plemena původem z teplých krajů, jinak velkého vzrůstu – jako třeba rhodéský ridgeback. Teplou nebo nepromokavou vrstvu navíc ocení i starší psi a chronicky nemocní. A samozřejmostí je obleček pro bezsrstá a krátkosrstá plemena.

Dvakrát měřte, jednou kupte

Majitelé často váhají, jak vlastně vybrat správnou velikost? Pro zvolení dobře padnoucího oblečku potřebujete přesně znát míry psa kolem krku, kolem hrudi v nejširším místě a od kohoutku po kořen ocasu. S těmito údaji (a nejlépe i se psem samotným) vyrazte do obchodu, kde vám individuálně poradí a kde obleček rovnou vyzkoušíte. Ve většině případů můžete taky zboží vyměnit za jinou velikost, pokud se přeci jen netrefíte.

Jaké vrstvy do jakého počasí?

Důležitým detailem je správně zvolený materiál. Do deště vybírejte kvalitní a nepromokavou pláštěnku (přesvědčte se, jaký vodní sloupec vydrží popřípadě jak ji správně prát), do chladného počasí sáhněte po hřejivé vrstvě a do začínajících mrazů zvolte nepromokavý a hřejivý obleček. Důležité je, aby se pes pod oblečením nepřehříval! To by totiž mohlo oslabit jeho imunitu a vážně ohrozit jeho zdraví!

Pozor! Správně padnoucí obleček by měl zakrývat záda, ledviny a důležité klouby – tedy kolena i lopatky, abyste zamezili bolestivým kloubním onemocněním z prochladnutí (revma, artritida). Vhodné jsou třeba oblečky s nohavicemi, které chrání i břicho proti nánosům bahna, abyste ho nemuseli po každé procházce hned koupat.


Dobře padnoucí obleček (ať už bunda, pláštěnka nebo svetr) psovi nijak nepřekáží v pohybu a brzy si na něj zvykne. Stačí trocha tréninku a parťák si bude venčení užívat zase plnými doušky i za sychravého počasí.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(10 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.