25.10.2022

Jak psa na podzim správně obléknout?

Hlavně malá plemena, nízko u země, nejvíce trpí při nepříznivém počasí. Je důležité psa obléknout tak akorát, ani moc ani málo, aby venku nestrádal a užíval si procházky stejně jako v létě. A hlavně abyste neohrozili jeho zdraví.

Pro koho jsou oblečky vhodné?

Nejdůležitější je správně obléknout malá psí plemena, která si při chůzi rozstřikují vodu z louží na břicho. Hned u země bývá taky chladněji. Špatně rozmary počasí snášejí i plemena původem z teplých krajů, jinak velkého vzrůstu – jako třeba rhodéský ridgeback. Teplou nebo nepromokavou vrstvu navíc ocení i starší psi a chronicky nemocní. A samozřejmostí je obleček pro bezsrstá a krátkosrstá plemena.

Dvakrát měřte, jednou kupte

Majitelé často váhají, jak vlastně vybrat správnou velikost? Pro zvolení dobře padnoucího oblečku potřebujete přesně znát míry psa kolem krku, kolem hrudi v nejširším místě a od kohoutku po kořen ocasu. S těmito údaji (a nejlépe i se psem samotným) vyrazte do obchodu, kde vám individuálně poradí a kde obleček rovnou vyzkoušíte. Ve většině případů můžete taky zboží vyměnit za jinou velikost, pokud se přeci jen netrefíte.

Jaké vrstvy do jakého počasí?

Důležitým detailem je správně zvolený materiál. Do deště vybírejte kvalitní a nepromokavou pláštěnku (přesvědčte se, jaký vodní sloupec vydrží popřípadě jak ji správně prát), do chladného počasí sáhněte po hřejivé vrstvě a do začínajících mrazů zvolte nepromokavý a hřejivý obleček. Důležité je, aby se pes pod oblečením nepřehříval! To by totiž mohlo oslabit jeho imunitu a vážně ohrozit jeho zdraví!

Pozor! Správně padnoucí obleček by měl zakrývat záda, ledviny a důležité klouby – tedy kolena i lopatky, abyste zamezili bolestivým kloubním onemocněním z prochladnutí (revma, artritida). Vhodné jsou třeba oblečky s nohavicemi, které chrání i břicho proti nánosům bahna, abyste ho nemuseli po každé procházce hned koupat.


Dobře padnoucí obleček (ať už bunda, pláštěnka nebo svetr) psovi nijak nepřekáží v pohybu a brzy si na něj zvykne. Stačí trocha tréninku a parťák si bude venčení užívat zase plnými doušky i za sychravého počasí.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(37 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

30.05.2023

4 způsoby jak v létě zchladit psa

Horké letní dny jsou nemilosrdnou realitou globálního oteplování. Každoročně s nimi bojují nejen mnozí lidé, ale i psi, a to i plemena na teplo jinak zvyklá. Jak vašeho chlupáče můžete bezpečně ochladit a udělat mu léto snesitelnější? Voda Ochlazení vodou je v létě prostě nejvíc! Dejte si ale pozor na to, jakou formou psa chladíte. […]

přečíst článek
23.05.2023

#34 Monika Březinová: Jak získat pozornost psa

Monika Březinová je trenérka psů, která se věnuje poslušnosti, ošetření se souhlasem a různým psím sportům (dogdacing, nosework, rally obedience). V rozhovoru jsme věnovali pozornost pozornosti. Dozvíte se jaké hry na pozornost využívá, jak ztěžovat v tréninku situace a jak teda tu psí pozornost získat. Zabrousíme i do přivolání a k základním hrám pro sebekontrolu […]

přečíst článek
16.05.2023

Jak často krmit štěně a čím?

S novým štěnětem v domácnosti se vždy vynoří spousta otázek, jak ho správně vést. Jediný univerzální recept na krmení asi neexistuje, ale můžete si vybrat to, co vyhovuje právě vám. Přečtěte si jak často krmit štěně a jaké jsou možnosti krmení. Změny přicházejí postupně Zpočátku krmte tím, na co bylo štěně zvyklé předtím. Ať už […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.