25.10.2022

Jak psa na podzim správně obléknout?

Hlavně malá plemena, nízko u země, nejvíce trpí při nepříznivém počasí. Je důležité psa obléknout tak akorát, ani moc ani málo, aby venku nestrádal a užíval si procházky stejně jako v létě. A hlavně abyste neohrozili jeho zdraví.

Pro koho jsou oblečky vhodné?

Nejdůležitější je správně obléknout malá psí plemena, která si při chůzi rozstřikují vodu z louží na břicho. Hned u země bývá taky chladněji. Špatně rozmary počasí snášejí i plemena původem z teplých krajů, jinak velkého vzrůstu – jako třeba rhodéský ridgeback. Teplou nebo nepromokavou vrstvu navíc ocení i starší psi a chronicky nemocní. A samozřejmostí je obleček pro bezsrstá a krátkosrstá plemena.

Dvakrát měřte, jednou kupte

Majitelé často váhají, jak vlastně vybrat správnou velikost? Pro zvolení dobře padnoucího oblečku potřebujete přesně znát míry psa kolem krku, kolem hrudi v nejširším místě a od kohoutku po kořen ocasu. S těmito údaji (a nejlépe i se psem samotným) vyrazte do obchodu, kde vám individuálně poradí a kde obleček rovnou vyzkoušíte. Ve většině případů můžete taky zboží vyměnit za jinou velikost, pokud se přeci jen netrefíte.

Jaké vrstvy do jakého počasí?

Důležitým detailem je správně zvolený materiál. Do deště vybírejte kvalitní a nepromokavou pláštěnku (přesvědčte se, jaký vodní sloupec vydrží popřípadě jak ji správně prát), do chladného počasí sáhněte po hřejivé vrstvě a do začínajících mrazů zvolte nepromokavý a hřejivý obleček. Důležité je, aby se pes pod oblečením nepřehříval! To by totiž mohlo oslabit jeho imunitu a vážně ohrozit jeho zdraví!

Pozor! Správně padnoucí obleček by měl zakrývat záda, ledviny a důležité klouby – tedy kolena i lopatky, abyste zamezili bolestivým kloubním onemocněním z prochladnutí (revma, artritida). Vhodné jsou třeba oblečky s nohavicemi, které chrání i břicho proti nánosům bahna, abyste ho nemuseli po každé procházce hned koupat.


Dobře padnoucí obleček (ať už bunda, pláštěnka nebo svetr) psovi nijak nepřekáží v pohybu a brzy si na něj zvykne. Stačí trocha tréninku a parťák si bude venčení užívat zase plnými doušky i za sychravého počasí.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(10 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.