20.03.2024

Výcvik vs výchova

V kynologii je spousta pojmů, které mají různý výklad a můžeme se setkat s různou interpretací. Dnes bych se ráda podívala na pojmy výchova a výcvik.

Jaký je mezi tím rozdíl?

Občas se tyto pojmy dost spojují, za mě však obsahově míří každý jinam. Z mého pohledu, ne každý vychovaný pes je vycvičený a naopak. Jak to přesně myslím? Výchova zahrnuje to, jak se pes chová v běžném životě. Jak se chová v prostředí, kde žije. Vychovaný pes nemusí ovládat prakticky žádné nebo minimum povelů.

V tomto případě dávám ráda za příklad pejsky mých rodičů. Umí jezdit autem, umí přijít na zavolání, jít slušně na vodítku, být sami doma, na neoploceném pozemku kolem chalupy nezdrhat a neštěkat na procházející lidi a psy. Jsou to vychovaní psi, pro život, jaký s nimi jejich majitelé žijí. Co se týče povelů, neumí ani sedni. Nikdo to po nich nikdy nechtěl a pro život nepotřeboval.

Výcvik jako nadstavba

Znám také řadu vycvičených psů, kteří ovládají různé povely nebo psí sporty, ale v běžném životě je to s nimi složité.

Z mého pohledu je výchova základ a výcvik nadstavba. Proto se v mých lekcích pro začátečníky věnujeme primárně výchově a v lekcích zaměřených na sport potom výcviku. 

V lekcích pro začátečníky považuji za důležité, především nereakci na ostatní psy a lidi. Pokud mám vychovaného psa, který nemá problém s motivací, kontaktem na psovoda a neřeší okolí, výcvik už je pak zábava.

Na co se zaměřit nejdřív?

Pokud si člověk pořídí štěňátko, měl by se zaměřit především na část výchovnou. Hledejte takové trenéry, kteří nepotřebují do štěněte hustit sedni / lehni / ke mně / k noze. Hledejte takové, kteří učí, jak se psem pracovat na vztahu, vzájemné vazbě, komunikaci a důvěře. Život s vychovaným psem je následně za odměnu, protože se z něj stane správný parťák, pro všechny společné aktivity, od rodinných výletů, po sportovní aktivity.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(10 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek
08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno. Proč tuto hru používat?  Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby […]

přečíst článek
03.04.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 3)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičeno. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.