26.02.2020

“Žádný případ není beznadějný a je třeba pouze pochopit motivaci psa”, říká Zdenka Fürst z útulku v Táboře

Vůbec prvním útulkem této série je útulek v Táboře. Pro nás srdcovka, protože právě odtud je byznyspes Baily. Dnes nám odpovídala paní Zdenka Fürst, která v útulku pracuje.

Cílem útulku v Táboře je ideálně najít původní majitele nalezených psůa koček a vrátit je domů. Pro ty, které si nikdo nevyzvedne, být kvalitní přestupní stanicí mezi starým životem a novou rodinou, kde najdou vhodné zázemí a lásku. “Během pobytu u nás pro ně vytváříme optimální podmínky, zajišťujeme jim veterinární péči, výchovu, socializaci i zábavu, prostě co nejlepší dočasné útočiště,” říká Zdenka Fürst, “a nakonec jim nacházíme nový domov, kde budou konečně šťastní.”

Kdo a jak váš útulek založil?

Útulek Tábor byl zřízen v pronajatém prostoru města Tábor počátkem roku 1994, ale ve správě soukromého majitele neprosperoval. To byl důvod, proč ho v roce 1999 převzaly Technické služby Tábor s. r. o., které jsou až do současnosti jeho provozovatelem. 

Od 1. 6. 2019 byl útulek rozšířen i o kočičí sekci a stal se z něj útulek pro psy a kočky.

Máte odhad, kolik psů už díky vám našlo nový domov? Kolik to je každý rok?

Je to okolo 3 500 psů a téměř 200 kočiček. V minulosti bylo pejsků více, ale celkově je tendence sestupná, tedy v minulém roce prošlo útulkem „jen“ 143 pejsků.

Koho by to zajímalo podrobněji, máme roky 2008 – 2015 zpracované v diplomové práci, je dostupná zde.

Zůstal vám ve vzpomínkách nějaký konkrétní pes?

Je jich opravdu hodně ☺. Někteří se vryjí do paměti více než ostatní. První do mysli se mi však dostal Dan, můj první „agresor“

Je tomu asi dvanáct let, co se v útulku objevil obrovský německý ovčák s neuvěřitelnou chutí kousat do všeho okolo sebe. Velmi mi připomínal Gmorka – služebníka Nicoty z filmového ztvárnění Nekonečného příběhu. 

Povolali se na něj tehdy odborníci na převýchovu podobných psů – padly i rady ho raději uspat. Já byla tehdy naprostý zelenáč a nevěděla skoro nic o práci s takovým psem. Dostala jsem spoustu cenných rad a začala s ním pracovat. Po měsících opravdu, ale opravdu tvrdé a nebezpečně dřiny, se povedlo Dana vrátit do normálního života a nakonec i vhodného domova. Po čase se ukázalo, že byl ostře vedený jako hlídač, byl zvyklý pouze na svého pána, a proto pro něj bylo tak těžké někomu jinému věřit a spolupracovat s novými lidmi.

Dan pro mě byl první opravdu nepřátelský pes, naučil mě toho hodně a hlavně velmi důležitou věc – žádný případ není beznadějný a je třeba pouze pochopit motivaci psa.

Vrací se k vám pejskové zpátky?

Samozřejmě někteří se z adopce vrátí zpět. Bývá to pár pejsků ročně. Většinou je to proto, že si v nové rodině prostě nepadnou úplně do oka. Sice dojde k seznámení na procházkách a snažíme se vybrat vždy vhodnou rodinu, aby tam pes patřil. Nicméně nevyjde to vždy. Je to podobné jako u lidí. Také se Vám asi někdy stalo, že jste s někým šli na pár schůzek a vypadalo to, že by to mohla být ta pravá partie, ale když jste se poznali více a hlouběji, ukázalo se, že si až tak nerozumíte. Někdy je i důvodem to, že si méně zkušení lidé neumí úplně představit, co život se psem obnáší.

Pracují u vás dobrovolníci?

Ano pracují a máme i skvělé dobrovolníky, kteří nám profesionálně fotí nebo dělají videa, což velmi pomáhá adopcím. Z řad široké veřejnosti je pro nás určitě nejlepší venčení. Když je pak někdo šikovný a ochotný, tak se dá domluvit i na další pomoci.

Jak se k vám pejsci nejčastěji dostávají?

Fungujeme jako městský útulek, tedy přijímáme pejsky i kočičky od zástupců obcí, kteří s námi mají smlouvu. Jedná se o nejvíce o odchycená zvířata, která se někde toulala či byla uvázaná. Potom o odebraná ze špatných podmínek či rodin, kde se o ně již nemohli starat. 

Jaké problémy chování mají nejčastěji pejskové v útulku?

Většinou se nejedná o žádné vážné problémy. Spíš jde o pesany, kteří nemají základní výcvik. Prostě je někdo nezvládl vychovat anebo to ani nezkoušel. Takže jsou trochu jak sloni v porcelánu, potřebují upevnit základy a naučit chůzi na vodítku. Dalším nejčastějším problém je asi strachová agrese nebo separační úzkost. 

Když se jedná o pejsky odebrané z nevhodných podmínek, je to složitější, ale to je zase velmi individuální. 

Chtěli byste lidem něco vzkázat?

Prosím, důsledně zvažte pořízení jakéhokoliv zvířete, abyste se o něj zvládli kvalitně postarat po celý jeho život. Dopředu si zjistěte základní informace o chovu, zvažte Vaše zázemí, zkušenosti, finanční a časovou situaci a nechte si odborně poradit při výběru.

Více o útulku a jejích svěřencích najdete na jejich webových stránkách.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(10 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

01.05.2024

Zónové překážky – jak s nimi začít

Mezi zónové překážky patří v agility kladina, áčko a houpačka. Agilitní matadoři věří, že když si dáte práci s kladinou, áčko můžete mít téměř zadarmo 🙂 Na každé agilitní překážce jsou vyznačené jinou barvou kontaktní zóny. Na zónu pes musí šlápnout alespoň 1 pacičkou, jinak získá 5 trestných bodů v podobě „chyby”. U houpačky se kromě […]

přečíst článek
29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.