31.01.2024

Tohle promyslete, než si pořídíte bull plemeno

Uvažujete o pořízení jedince ze skupiny teriérů typu bull? Chápete jejich komplikovaný vztah vůči zvěři a ostatním psům? Seznámili jste se s jejich historií, a přesto vás to neodradilo? Chcete mít vedle sebe skvělého parťáka, se kterým máte v plánu dělat nějaké aktivity a naplnit jeho přirozené potřeby nebo mu je spíš nějakým způsobem nahradit? Pokud vaše odpovědi na výše zmíněné otázky zní ano, pojďme si probrat ještě pár drobností, které by vás před pořízením psa typu bull měly zajímat a je dobré si je uvědomit.

Povaha bull plemen

Laická veřejnost všechny tyto psy hází do jednoho pytle, a to je za mě špatně. Je mezi nimi samozřejmě ,,pár‘‘ rozdílů, ale taky toho mají mnoho společného. Jsou to nádherná stvoření se srdcem ze zlata, ale rozhodně by si je člověk neměl pořizovat jen proto, že se mu líbí.  To je cesta do pekla.

Mohou se vám líbit, ale to, co je na nich nejkrásnější a zároveň pro ‚,normálního‘‘ člověka dost zrádné a často nepochopené, je jejich povaha. Jsou to jedni z nejpracovitějších a nejvšestrannějších psů, kteří do všeho jdou ne na 100 ale na 200 procent.

Stačí jim procházka?

Patří ke skvělým společníkům, ale nejsou to společenská plemena, se kterými obejdete pár bloků a zbytek dne s vámi proválejí na gauči. Až na nějaké výjimky to jsou velice aktivní psi, kteří budou v dospělosti potřebovat správným způsobem tu energii ze sebe ventilovat. Procházkou to z nich nedostanete.

Pokud nežijete aktivní život a nejste schopni jim zajistit vhodné aktivity, tak si je raději vůbec nepořizujte. Budou u vás nešťastní a svou energii budou muset ventilovat, kde se dá. Často dost nevhodným způsobem.

Pojistit, či nepojistit?

Kvůli jejich zápalu pro danou věc, jejich sebevědomí a možnosti nějakého toho konfliktu s ostatními psi během života je dobré zvážit jejich pojištění. Já vám to rozhodně doporučuji.

FCI a bull plemena

Jsou mezi nimi plemena, která jsou i nejsou uznaná FCI. To je celkem jednoduché si dohledat. A pokud s pejskem budete chtít cestovat, musíte zohlednit i to. Teriéři bull a jejich kříženci mají do mnoha zemí dveře zavřené nebo tam platí velice přísná omezení.

Jak vybrat správné plemeno?

Jak jsem se snažil zdůraznit, povaha je u nich na prvním místě. A tu zná nejlépe chovatel. Takže výběr toho správného plemene a pak i chovatele, si moc dobře rozmyslete. Genetika se nedá vyčůrat. Protože nevhodní rodiče vašeho štěněte a stresové prostředí v období březosti, to jsou velice vlivné faktory.

Navštivte nějakou výstavu, zajeďte nejen do jedné chovatelské stanice a hlavně se ptejte. Ať už na zdravotní testy, povahu rodičů, důvody křížení i na aktivity, které s nimi chovatelé a jiní zodpovědní majitelé dělají.

Množírny? Jedno velké NE.

Pokud vám osud těchto psů není jedno, a já doufám, že ne, vyhněte se rozhodně pořízení psa bez průkazu původu (tedy z množírny). Tím, že podpoříte množitele a koupíte si vořecha, možná ušetříte několik tisíc při pořízení. Necháte ale mnohonásobek na veterinárních klinikách nebo za výcvik a trénink.

Je to jako kdybyste si pořídili adidasky z vietnamské tržnice. Můžou vypadat jako originál, ale jejich vlastnosti se budou určitě lišit a taky je můžete za pár týdnů hodit do koše bez možnosti odvolání a reklamace. A mohou mít dokonce vliv na vaše zdraví. Mnoho těchto psů končí v útulcích, dočasných péčích a není vůbec jednoduché jim kvůli jejich pověsti najít nový domov. Není to věc, kterou můžete za nějakou dobu odložit nebo se jí zbavit.

Zodpovědnost na prvním místě

Ještě na něco se jako majitelé těchto plemen musíte připravit. A to je tlak okolí. Budete muset být nadmíru zodpovědní. Ať už půjde o náhodu, vaše pochybení nebo i o situace, ve kterých za to nebudete moct, budete vždy na vině vy. Společnost vás bude vnímat jako “ty s tím bojovým psem” a vy to budete muset ustát. Stále budete pod drobnohledem veřejnosti a uslyšíte mnoho rad a soudů, někdy i z rodinného kruhu, nad kterými se budete muset povznést nebo je úplně ignorovat.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek
13.05.2024

Desenzitizace – Základní koncept (nejen) pozitivního tréninku

Pojem desenzitizace, do češtiny nejčastěji překládaný jako „znecitlivění“, není trenérům psů zcela neznámý. Nejčastěji jím myslíme snížení citlivosti zvířete na pro něj nepříjemné podněty, jako je například střelba, bouřka, vpich jehly při odběru krve nebo tlak kleštiček při stříhání drápků, nepříjemný terén, po kterém se pes pohybuje, případně lidé nebo ostatní psi, pokud z nich má […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.