20.05.2024

Mark and move – trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na tak dalekou vzdálenost, že bude schopný se opět začmuchat a nedělat nic. Tímto způsobem se nastavují jednotlivé tréninkové seance.

Materiály pro majitele reaktivců

Zní to primitivně, funguje to skvěle a Grisha je úžasný člověk, kterého stojí za to znát a sledovat. Její knížka o BATu vyšla dokonce v češtině u Nakladatelství Plot pod jménem Trénink pro úpravu chování. Pokud máte reaktivce, tak tu chcete! Hned teda samozřejmé po tý mojí, Neštěkej na svého psa. (😆) Ale vážně, psal jsem jí tak, aby člověku dala pochopení toho, jak moderní trénink vůbec funguje. Teprve pak dává smysl se pouštět do knížek specifičtějších.

Co znamená “mark and move”?

Pojďme k samotnému tríčku Mark and move, tedy “označ to a pohni se”. Je to jedna ze strategií pro krizi. Ovšem pokud si představíme BAT trénink, krize zde znamená, že cizí pes je od nás pár desítek metrů a náš se po pohledu na něj hned nezačmuchal, ale kouká o pár vteřinek déle. Žádné přehnaně zatuhlé tělo, žádná vysoká hladina stresu. Jen vidím, že jsem o pár metrů blíž, než bych chtěl, a pes mi cizího pejska fixuje trošku víc, než by se mi líbilo. To je mimochodem správné nastavení pro trénink. Nechceme se pohybovat v blízkosti k cizímu psovi, kde už ho můj fixuje pohledem moc, je celý zatuhlý a řeší to celkově hodně. V takových situacích se netrénuje, z těch se snažíme jen co nejrychleji dostat.

Kdy trik použijete?

I v takové chvíli ale můžeme zkusit použít “Mark and move”. Prostě jen řekneme marker a pamlsek odhodíme dále od cizího psa, než kde v tu chvíli jsme. Například jsme deset metrů od cizího psa. Můj pes ho začíná hodně fixovat. Říkám marker, mezitím se můj pes otáčí, zahazuji pamlsek alespoň metr, dva ve směru od cizího psa, dostávám se tedy asi 11, 12 metrů od něj. Tím si zvýším vzdálenost a mohu pokračovat v tréninku. 

Kdy už nemusí fungovat?

Pokud jsem předtím k cizímu psovi došel moc blízko, nemusí můj pes na marker zareagovat. To ovšem není chyba hry, ale jen známka, že jsem kritéria přestřelil a s tímto konkrétním psem v této konkrétní situaci potřebuji být dále, abych mohl odměňovat chování, které se mi líbí. Mark and move je jedna z velmi důležitých pomůcek pro situace, kdy se dostávám na práh reakce svého psa a potřebuji opět zvětšit vzdálenost.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

12.06.2024

Desenzitizace a odměny z prostředí

V minulém díle jsme zmínili problematiku desenzitizace v obecné rovině. Mluvili jsme o tom, že nejčastěji se v praxi desenzitizační techniky využívají ve spojitosti s přivykáním na nepříjemné podněty. Tato mince má ovšem ještě druhou stranu, o které se mluví mnohem méně. Přitom je úplně stejně zajímavá a důležitá. Pozitivka a odměny Možná jste někdy v minulosti zaslechli poučku: […]

přečíst článek
10.06.2024

Kočičí parťáci a proč není kámoš jako kámoš

Kočky jsou velmi tajuplná zvířata. Stejné je to i s jejich potřebou „kamarádění se“. Jsou šťastnější ve dvojici, nebo když má majitele jen pro sebe? Vystačí si kočka sama? Jak kočka funguje jako samostatná jednotka vs s kočičím parťákem? A kdy si pořídit druhou kočku? Na kočičí vztahy se podíváme v tomto článku. Od začátku jedináček? […]

přečíst článek
05.06.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 5)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.