22.01.2020

Rozhovor: Na první běh pro útulky dorazilo 25 lidí, dnes okolo 1.500, říká Petr Sokolík

K nápadu uspořádat na podporu opuštěných psů běh mě přivedl článek o tom, jak Zdeněk Svěrák zakládal Běh pro Paraple,” říká Petr Sokolík, zakladatel projektu Běhejme a pomáhejme útulkům, který akcemi po celé ČR získává finance pro podporu soukromých útulků. V roce 2019 mimo jiné spustil kampaň Den zvířat, kde vybral více než 400.000 Kč. O tom, co organizace takových akcí obnáší a co člověka může překvapit, si přečtete v dnešním rozhovoru.

Ahoj Petře, začnu rovnou jednou na tělo 🙂 Proč ses rozhodl, že budeš pomáhat útulkům zrovna běháním?

Já jsem měl vždy rád zvířata, doma jsme měli odmala psy. Asi jako většina lidí jsem obával návštěvy útulků a těch smutných pohledů. Jednou jsem se ale rozhodl jeden takový navštívit. Kamarádi mi přinesli krmivo, které nakoupili a já to tam dovezl. Když jsem s tím dojel do útulku, tak mě poděkovali, ale vysvětlili, že krmivo ze supermarketů není tak kvalitní a oni potřebují zbídačeným psům dát to nejlepší. A že jim by pomohly nejvíce peníze, za které si mohou od výrobců koupit kvalitní krmivo za výhodnou cenu a především proplatit výdaje u veterináře. K nápadu uspořádat na podporu opuštěných psů běh mě přivedl článek o tom, jak Zdeněk Svěrák zakládal Běh pro Paraple.

Pozval proto pár svých přátel do Stromovky. Záměrem bylo zaběhnout si 4km okruh a vybrat od každého zúčastněného 100 Kč. Běžců se tehdy sešlo 26 a dali jsme dohromady 4000 Kč. Z běhu se pak stala tradice. Lidé ho mezi sebou sdíleli, a tak se každý rok sešlo více a více účastníků. Poslední ročníky v Praze navštěvuje přibližně 1.500 lidí. Od roku 2017 se běhy konají v mnoha dalších městech (Brno, Liberec, Klášterec nad Ohří, Příbram, Plzeň, Litoměřice, Pardubice, Opava).

Od roku 2014, kdy jsi pořádal první běh v Praze, jste doslova uběhli dlouho cestu a pořádáte běhy už ve více než 8 městech po celé České republice. Máš představu, kolik lidí si s vámi už zaběhalo?

Nemáme to přesně spočítané, ale náš odhad je okolo 15.000 lidí. A tisíce psů 🙂

Organizace takových akcí zabere určitě spoustu času. Jsi na to sám?

Mám dva pomocníky, se kterými se o všem radím, ale tu hlavní organizaci dělám víceméně sám ve volném čase.

Jak hledáte dobrovolníky na akce?

V Praze nám pomáhají naši kamarádi, v ostatních městech je to pomoc z řad dobrovolníků z útulků, pro které v dané lokalitě běžíme.

Za těch několik let jste vybrali přes 1,8 milionu Korun a rozdali je do 75 útulků. Na základě čeho útulky vybíráte a peníze rozdělujete?

Mám obrovskou výhodu, že moje výborná kamarádka sama provozovala dočasku, ale musela její provoz přerušit z důvodu těhotenství. Ona má velmi dobré kontakty na celou psí komunitu a o každém útulku si zjišťujeme, jak hospodaří na svém účtu, jestli má pravidelné kontroly od Krajské veterinární správy, jak se snaží umísťovat zvířata, aby měl kladné reference a zároveň, aby vybraný spolek nebyl městský. To není nic proti městským útulkům, moc si jich vážíme, ale jejich činnost by mělo platit město ze svého rozpočtu.

sbírka den zvířat
Běh pro útulky můžete podpořit i koupí super trička na jejich e-shopu

Jak běhy zvládají pejskové? Věřím, že pro některé to může být první zkušenost s akcí takových rozměrů.

Naše akce není žádný závod, nemáme vítěze a stupně vítězů. Snažíme se lidem vysvětlit, jak s pejskem správně běžet, jaký by měli mít postroj, aby si to spolu užili. V průběhu běhu se tak pejskové zastaví, očmuchají okolí a běží nebo jdou směrem k cíli, kde je další program. A tohle je úžasné J. Přijde za námi majitel psa a říká nám, že jeho pes pořád doma štěká a tady jen kouká, co se děje a vůbec nezaštěká. Pejsci asi tolik psích kamarádů pohromadě nikdy neviděli a tak jsou z toho sami překvapení.

Stal se vám už někdy nějaký psí karambol, nebo rvačka? 

Naštěstí se nic takového nestalo.

Jakou věc jste při organizování nejvíce podcenili a dneska už máte podchycené?

Neřekl bych, že bychom něco vyloženě podcenili, ale každá akce nás posouvá dál a získáváme zkušenosti. Začali jsme tak, že na první akci přišli jen přátelé, 25 lidí. Na druhé akci bylo už 300 lidí a dnes už v Praze chodí okolo 1.500 účastníků s pejsky. Díky tomu přemýšlíme, co by se dalo v dalším ročníku udělat lépe. Ale třeba jedna věc mě teď napadá J. Na začátku jsme si mysleli, že každý pejskař si přinese s sebou vlastní nádobu s vodou. Ale nebylo tomu vždy. Proto dnes na každé akci je připravena psí občerstvovací stanice s více než 30 miskami, které pravidelně doplňujeme vodou.

Kolik akcí plánujete v letošním roce?

Letos bychom rádi běželi v Praze, Plzni, Brně, Klášterci nad Ohří, Jablonci a Opavě.

Přinášíme do komunity pejskařů znalosti a podporujeme je, aby se sami vzdělávali. Že výchova psa není jen o lásce, ale jde ruku v ruce se znalostmi majitele. Svými běhy oslovujete obrovské množství lidí. Uvažoval jsi nad tím, že byste přinášeli další důležitá témata mezi lidi? Jaká to jsou?

Snažíme se, aby naše akce nebyla pouze o běhu, ale aby i zazněla i témata, o kterých by se mělo mluvit. V minulosti na akci vystupovali zástupci organizace bojující proto množírnám, dále tam byla organizace, která pomáhá psům v Rumunsku, představila se nám zvířecí záchranka od Pet Medic a letos určitě musí zaznít více informací o novele proti týrání zvířat, která neprošla v poslanecké sněmovně. To mě fakt štve a trápí.

Jaké jsou plány do budoucna? Další města? Víc běhů? Běhů už asi tolik nepřidáme, volných termínů už tolik není, ale rád bych pokračoval v akci Den zvířat, která vloni poprvé odstartovala.

Projektem „Běhejme a pomáhejme útulkům“ se snažíme pomáhat psům a kočkám z útulků ve městech, kam jsme si přijeli zaběhat. Cítili jsme trošku nespravedlnost, že pomáháme jen psům a kočkám v určitých městech. Vždyť i jiná zvířata po celé republice cítí stejně emoce jako strach, bolest, milují a touží po lásce. A proto mě napadla akce, která bude pro všechna zvířata. DEN ZVÍŘAT je akcí nejen pro psí a kočičí útulky, ale i pro zařízení, kde pomáhají týraným koním, hospodářským zvířatům a spolek, hájící a prosazující práva zvířat. V minulém roce jsme akci spustili a vybralo se více 428.000 Kč, které jsme rovným dílem rozdělili 60 spolkům po celé republice.

Co bys chtěl vzkázat našim čtenářům?

Chtěl bych je pozdravit a vzkázat, že se mi moc líbí, že se snaží porozumět svému psovi. Většina problémů lze vyřešit, pokud pochopíme, co pes potřebuje. Bohužel útulky jsou plné psů, jejichž majitelé nechtěli tyto problémy řešit. A samozřejmě bych je i rád pozval na naše akce 🙂

Díky moc za rozhovor a přeji hodně štěstí a spousty kilometrů!

Není zač a moc děkujeme 🙂

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.