02.05.2023

Zápach z tlamy – co s ním?

Trpí na něj drtivá většina psů. A i když se zdá, že pes zkrátka sežere všechno a tak je logické, že mu smrdí z tlamy. Zápach z tlamy ale rozhodně není normální a měli byste jej řešit. V čem je nebezpečný a jak na něj?

Co zápach z tlamy způsobuje

90 % psů starších 2 let trpí na zápach z tlamy spojený se zubními problémy. Ne vždy je ale příčinou paradontitida, zubní kámen a bakterie přítomné v tlamě. Někdy může jít také o uvíznuté předměty, nádory v tlamě či krku psa nebo o zánětlivá onemocnění žaludku, problémy se slinivkou, ledvinami a játry. A někdy za to může zkrátka jen nevhodná strava nebo pojídání výkalů. Hodně napoví i to, po čem psovi z tlamy páchne.

Po čem “voní”?

Zápach způsobený pojídáním výkalů (koprofágií) si nespletete. Pokud je zápach spíše hnilobného rázu, jako něco zkaženého, jedná se pravděpodobně o problém se zuby a přemnožené bakterie v jeho ústech. “Vůni” po moči většinou způsobuje problém s ledvinami, hořký až nakyslý zápach zase signalizuje onemocnění žaludku. Sladký odér po ovoci je možnou známkou přicházející cukrovky. Ať už je dech jakkoliv divný, nečekejte s návštěvou veterináře, který včas určí přesný problém.

Ústní hygiena pro psy

Tak jako u lidí, i u psů je důležitá hygiena. Zubní kámen častěji trápí menší plemena a psy krmené měkkou stravou. Pro jeho odstranění je dobré dávat čtyřnohému parťákovi syrové kosti na okus nebo žvýkací dobroty (dentální tyčinky). Skvělé jsou také speciální kousací hračky. I přesto byste měli zuby pravidelně čistit. Není se čeho bát, většina psů si tuto proceduru nakonec oblíbí. Stačí vybrat vhodný kartáček a snahu korunovat náloží pamlsků za odměnu. Můžete tak hodně ušetřit za výdaje u veterináře.

Nebezpečí v tlamě

Bakterie, které se množí v zanícených dásních pes přirozeně polyká a posílá dále do těla. Není výjimkou, že pak způsobují problémy i jinde. Ohrožují srdce i ledviny vašeho psa, dokonce mohou způsobit celkovou otravu organismu. Proto je důležité pravidelně zubní kámen u veterináře odstraňovat. Mnoho psů tak přestanou trápit bolavé zuby a budou dovádět zase jako malé štěně.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek
13.09.2023

#38 Petra Hrušková: Jak pracovat s pejskem z útulku

Péťa Hrušková je trenérka zaměřující se především na nosework. Má ale bohaté zkušenosti s tréninkem psů z útulku a jeden takový typický, velký černý pes z útulku, i její kariéru trenérky odstartoval. V podcastu jsme probrali práci s útulkovými pejsky, čím jejich trénink začínat, jak jim představovat svět a resocializovat, ale také jakou čmuchací dečku […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.