02.05.2023

Zápach z tlamy – co s ním?

Trpí na něj drtivá většina psů. A i když se zdá, že pes zkrátka sežere všechno a tak je logické, že mu smrdí z tlamy. Zápach z tlamy ale rozhodně není normální a měli byste jej řešit. V čem je nebezpečný a jak na něj?

Co zápach z tlamy způsobuje

90 % psů starších 2 let trpí na zápach z tlamy spojený se zubními problémy. Ne vždy je ale příčinou paradontitida, zubní kámen a bakterie přítomné v tlamě. Někdy může jít také o uvíznuté předměty, nádory v tlamě či krku psa nebo o zánětlivá onemocnění žaludku, problémy se slinivkou, ledvinami a játry. A někdy za to může zkrátka jen nevhodná strava nebo pojídání výkalů. Hodně napoví i to, po čem psovi z tlamy páchne.

Po čem “voní”?

Zápach způsobený pojídáním výkalů (koprofágií) si nespletete. Pokud je zápach spíše hnilobného rázu, jako něco zkaženého, jedná se pravděpodobně o problém se zuby a přemnožené bakterie v jeho ústech. “Vůni” po moči většinou způsobuje problém s ledvinami, hořký až nakyslý zápach zase signalizuje onemocnění žaludku. Sladký odér po ovoci je možnou známkou přicházející cukrovky. Ať už je dech jakkoliv divný, nečekejte s návštěvou veterináře, který včas určí přesný problém.

Ústní hygiena pro psy

Tak jako u lidí, i u psů je důležitá hygiena. Zubní kámen častěji trápí menší plemena a psy krmené měkkou stravou. Pro jeho odstranění je dobré dávat čtyřnohému parťákovi syrové kosti na okus nebo žvýkací dobroty (dentální tyčinky). Skvělé jsou také speciální kousací hračky. I přesto byste měli zuby pravidelně čistit. Není se čeho bát, většina psů si tuto proceduru nakonec oblíbí. Stačí vybrat vhodný kartáček a snahu korunovat náloží pamlsků za odměnu. Můžete tak hodně ušetřit za výdaje u veterináře.

Nebezpečí v tlamě

Bakterie, které se množí v zanícených dásních pes přirozeně polyká a posílá dále do těla. Není výjimkou, že pak způsobují problémy i jinde. Ohrožují srdce i ledviny vašeho psa, dokonce mohou způsobit celkovou otravu organismu. Proto je důležité pravidelně zubní kámen u veterináře odstraňovat. Mnoho psů tak přestanou trápit bolavé zuby a budou dovádět zase jako malé štěně.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.