05.07.2022

Jaké ovoce může pes?

Pokud nebarfujete, možná v této oblasti trochu tápete. Přesto občas přemýšlíte, čím byste vašemu psovi mohli přilepšit nebo jak mu naopak neuškodit? Pak pro vás máme tipy, kterým ovocem vašeho parťáka potěšíte a co mu rozhodně raději nedávejte!

Pes je 30% býložravec

Pes překvapivě není výhradní masožravec (jako kočka), ale ze 30 % uvítá i býložravou stravu. Nedokáže sice využít zcela vlákninu, k jejímuž zpracování nemá uzpůsobené trávení, ale vitamíny a minerály z ovoce a zeleniny velmi přivítá. Ovoce je také ceněným antioxidantem, který pomáhá regenerovat buňky a zachovává jejich vitalitu. 

Blahodárné banány nebo meloun

Už vám upadl kousek melounu při krájení a váš pes se na něj vrhl? Meloun patří mezi ovoce a pro psa je vysoce prospěšný. Obsahuje hodně draslíku, vitamínu C, A a B6. Navíc je bohatý na vlákninu a z většiny je tvořený vodou. Meloun můžete vašemu psovi podávat i jako pamlsek. Stejně tak banán někteří psi vyloženě milují. I banán obsahuje spoustu vlákniny, vitamín A, C a draslík. Nikdy ale psovi nepodávejte banánovou slupku. Jeden banán pro středního psa je tak akorát.

Jaké ovoce ještě může pes?

Seznam povoleného ovoce je ale mnohem bohatší. Za nedocenitelný antioxidant jsou považovány také borůvky, maliny nebo jahody. Neuškodíte ani jablkem, brusinkami, ananasem nebo broskví. Můžete podávat také třešně, ale raději vypeckované. Hruška může pro změnu občas trochu nadýmat, ale jinak neuškodí a prospěje. S citrusy však opatrně, někteří psi na ně reagují přecitlivěle, jeden měsíček pomeranče denně bohatě stačí. 

Zakázané ovoce

Ne všechno je ale prospěšným ovocem! Rozhodně vašemu chlupáčovi nedávejte hrozny, hrozinky nebo pecky z peckovic (švestky, broskve). Ty mohou být pro psa život ohrožující. Nebezpečné je také avokádo, které obsahuje Persin (zejména ve slupce), jenž může vážně poškodit srdce a plíce. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.04.2024

LRS – nejcitlivější způsob, jak se vypořádat s chybou v tréninku

Jako téma dnešního dílu jsem si vybral techniku, která není ve světě tréninku psů využívána příliš často, přesto mi ale připadá jako nesmírně zajímavá a inspirativní. Zkratka LRS znamená „Least Reinforcing Scenario“, trenérka Katka Lerlová tento termín před lety přeložila do češtiny jako „varianta minimálního posílení“. Než si ale vyložíme, jak samotná technika vypadá a […]

přečíst článek
15.04.2024

Bull teriéři a vztah k lidem

Možná jste zaslechli větu typu: ‚,s bull plemeny to je prostě jiné‘‘ nebo ‚,bullové jsou jiní‘‘. V čem jsou teriéři typu bull tedy rozdílní od ostatních psů? Rozhodně vztahem a láskou k člověku. Socializace štěněte bull teriéra Před pořízením bull teriéra se připravte se na to, že štěně bude milovat lidi a děti. Tak to prostě má […]

přečíst článek
10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.