31.12.2023

Zamilujte si Obedience!

Zřejmě ještě nevíte, co to obedience je. Detaily zatím přeskočíme. Rovnou začneme tím, proč se zrovna do tohoto sportu můžete zamilovat. A že těch důvodů je.

Pro všechna plemena i křížence

Velikost aportu je volitelná a velikost překážky se přizpůsobuje velikosti psa. Během hodnocení závodu bere rozhodčí ohled na plemennou příslušnost psa. Nemusíte se tedy bát, že je váš pejsek příliš malý, nebo velký nebo že se na tento sport nehodí.

Pro všechny lidi

Nezvládáte běhat? Není potřeba! Kulháte? Nevadí! Nejste zrovna nejrychlejší? To zvládnete! Jste zrychlení? U nás se uklidníte! Máte starosti? Při tréninku si odpočinete! Máte špatné uvědomění těla? U nás to zvědomíte a napravíte. A taky vítáme všechny mladé, zdravé a nadšené lidi!

Obedience je celkem nový sport, nezatížený klasickými metodami výcviku psů. V České republice se objevuje od roku 2006. Vzhledem k tomu, že si tento sport zakládá na tom, že je pro všechna plemena, musíme se umět domluvit i se psy, kteří nikdy žádnou domluvu s člověkem nechtěli. 😃 Trénink je založen na odměnách. Využíváme targety jak dotekové, tak vizuální. Používáme různé signály pro různé odměny. Systematicky pracujeme s kritérii.

Svoboda projevu

Volba jednotlivých slovních povelů pro cviky je na psovodovi. Na přiřazení k noze klidně můžete říkat „okurka“ a na chůzi „paprika“. A například v přivolání může pes předsednout a pak jít k noze anebo může jít rovnou k noze. Není to tedy o nějakých normách a pravidlech – ty si určujete vy sami.

Jednoduchost

Pomůcek až tak moc nepotřebujete. Rozhodně ne celý agility parkur a všech šest maket. 😃 Trénovat můžete v obývacím pokoji, na procházkách a občas vyrazit do většího a zařízeného prostoru.

Obedience se zaměřuje na vztah psa s psovodem. Tento vztah se během sportu testuje a utužuje díky cvikům a povelům. Je to vlastně to, co děláte běžně doma (nebo byste aspoň měli). Jen za to můžete dostat cenu a naučit se dělat to lépe.

Tak co, jdete do toho? Pak si počkejte na další články z této série.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.