Zřejmě ještě nevíte, co to obedience je. Detaily zatím přeskočíme. Rovnou začneme tím, proč se zrovna do tohoto sportu můžete zamilovat. A že těch důvodů je.
Pro všechna plemena i křížence
Velikost aportu je volitelná a velikost překážky se přizpůsobuje velikosti psa. Během hodnocení závodu bere rozhodčí ohled na plemennou příslušnost psa. Nemusíte se tedy bát, že je váš pejsek příliš malý, nebo velký nebo že se na tento sport nehodí.
Pro všechny lidi
Nezvládáte běhat? Není potřeba! Kulháte? Nevadí! Nejste zrovna nejrychlejší? To zvládnete! Jste zrychlení? U nás se uklidníte! Máte starosti? Při tréninku si odpočinete! Máte špatné uvědomění těla? U nás to zvědomíte a napravíte. A taky vítáme všechny mladé, zdravé a nadšené lidi!
Obedience je celkem nový sport, nezatížený klasickými metodami výcviku psů. V České republice se objevuje od roku 2006. Vzhledem k tomu, že si tento sport zakládá na tom, že je pro všechna plemena, musíme se umět domluvit i se psy, kteří nikdy žádnou domluvu s člověkem nechtěli. 😃 Trénink je založen na odměnách. Využíváme targety jak dotekové, tak vizuální. Používáme různé signály pro různé odměny. Systematicky pracujeme s kritérii.
Svoboda projevu
Volba jednotlivých slovních povelů pro cviky je na psovodovi. Na přiřazení k noze klidně můžete říkat „okurka“ a na chůzi „paprika“. A například v přivolání může pes předsednout a pak jít k noze anebo může jít rovnou k noze. Není to tedy o nějakých normách a pravidlech – ty si určujete vy sami.
Jednoduchost
Pomůcek až tak moc nepotřebujete. Rozhodně ne celý agility parkur a všech šest maket. 😃 Trénovat můžete v obývacím pokoji, na procházkách a občas vyrazit do většího a zařízeného prostoru.
Obedience se zaměřuje na vztah psa s psovodem. Tento vztah se během sportu testuje a utužuje díky cvikům a povelům. Je to vlastně to, co děláte běžně doma (nebo byste aspoň měli). Jen za to můžete dostat cenu a naučit se dělat to lépe.
Tak co, jdete do toho? Pak si počkejte na další články z této série.