31.12.2023

Zamilujte si Obedience!

Zřejmě ještě nevíte, co to obedience je. Detaily zatím přeskočíme. Rovnou začneme tím, proč se zrovna do tohoto sportu můžete zamilovat. A že těch důvodů je.

Pro všechna plemena i křížence

Velikost aportu je volitelná a velikost překážky se přizpůsobuje velikosti psa. Během hodnocení závodu bere rozhodčí ohled na plemennou příslušnost psa. Nemusíte se tedy bát, že je váš pejsek příliš malý, nebo velký nebo že se na tento sport nehodí.

Pro všechny lidi

Nezvládáte běhat? Není potřeba! Kulháte? Nevadí! Nejste zrovna nejrychlejší? To zvládnete! Jste zrychlení? U nás se uklidníte! Máte starosti? Při tréninku si odpočinete! Máte špatné uvědomění těla? U nás to zvědomíte a napravíte. A taky vítáme všechny mladé, zdravé a nadšené lidi!

Obedience je celkem nový sport, nezatížený klasickými metodami výcviku psů. V České republice se objevuje od roku 2006. Vzhledem k tomu, že si tento sport zakládá na tom, že je pro všechna plemena, musíme se umět domluvit i se psy, kteří nikdy žádnou domluvu s člověkem nechtěli. 😃 Trénink je založen na odměnách. Využíváme targety jak dotekové, tak vizuální. Používáme různé signály pro různé odměny. Systematicky pracujeme s kritérii.

Svoboda projevu

Volba jednotlivých slovních povelů pro cviky je na psovodovi. Na přiřazení k noze klidně můžete říkat „okurka“ a na chůzi „paprika“. A například v přivolání může pes předsednout a pak jít k noze anebo může jít rovnou k noze. Není to tedy o nějakých normách a pravidlech – ty si určujete vy sami.

Jednoduchost

Pomůcek až tak moc nepotřebujete. Rozhodně ne celý agility parkur a všech šest maket. 😃 Trénovat můžete v obývacím pokoji, na procházkách a občas vyrazit do většího a zařízeného prostoru.

Obedience se zaměřuje na vztah psa s psovodem. Tento vztah se během sportu testuje a utužuje díky cvikům a povelům. Je to vlastně to, co děláte běžně doma (nebo byste aspoň měli). Jen za to můžete dostat cenu a naučit se dělat to lépe.

Tak co, jdete do toho? Pak si počkejte na další články z této série.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(8 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.