31.12.2023

Zamilujte si Obedience!

Zřejmě ještě nevíte, co to obedience je. Detaily zatím přeskočíme. Rovnou začneme tím, proč se zrovna do tohoto sportu můžete zamilovat. A že těch důvodů je.

Pro všechna plemena i křížence

Velikost aportu je volitelná a velikost překážky se přizpůsobuje velikosti psa. Během hodnocení závodu bere rozhodčí ohled na plemennou příslušnost psa. Nemusíte se tedy bát, že je váš pejsek příliš malý, nebo velký nebo že se na tento sport nehodí.

Pro všechny lidi

Nezvládáte běhat? Není potřeba! Kulháte? Nevadí! Nejste zrovna nejrychlejší? To zvládnete! Jste zrychlení? U nás se uklidníte! Máte starosti? Při tréninku si odpočinete! Máte špatné uvědomění těla? U nás to zvědomíte a napravíte. A taky vítáme všechny mladé, zdravé a nadšené lidi!

Obedience je celkem nový sport, nezatížený klasickými metodami výcviku psů. V České republice se objevuje od roku 2006. Vzhledem k tomu, že si tento sport zakládá na tom, že je pro všechna plemena, musíme se umět domluvit i se psy, kteří nikdy žádnou domluvu s člověkem nechtěli. 😃 Trénink je založen na odměnách. Využíváme targety jak dotekové, tak vizuální. Používáme různé signály pro různé odměny. Systematicky pracujeme s kritérii.

Svoboda projevu

Volba jednotlivých slovních povelů pro cviky je na psovodovi. Na přiřazení k noze klidně můžete říkat „okurka“ a na chůzi „paprika“. A například v přivolání může pes předsednout a pak jít k noze anebo může jít rovnou k noze. Není to tedy o nějakých normách a pravidlech – ty si určujete vy sami.

Jednoduchost

Pomůcek až tak moc nepotřebujete. Rozhodně ne celý agility parkur a všech šest maket. 😃 Trénovat můžete v obývacím pokoji, na procházkách a občas vyrazit do většího a zařízeného prostoru.

Obedience se zaměřuje na vztah psa s psovodem. Tento vztah se během sportu testuje a utužuje díky cvikům a povelům. Je to vlastně to, co děláte běžně doma (nebo byste aspoň měli). Jen za to můžete dostat cenu a naučit se dělat to lépe.

Tak co, jdete do toho? Pak si počkejte na další články z této série.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.03.2025

7 čichových aktivit pro psa – kterou zvolit?

Psí čich je fascinující smysl, který otevírá široké možnosti zábavy, tréninku i spolupráce mezi člověkem a psem. Pokud přemýšlíte, jak obohatit život svého čtyřnohého kamaráda, čichové aktivity jsou ideální volbou. Jakoukoliv z nich můžete provozovat jako jednoduchou zálibu, seriózní sport, nebo dokonce profesionální činnost. Každá úroveň má své specifické nároky na čas, výcvik a vybavení, […]

přečíst článek
10.03.2025

Stacionární target stick – co to je a k čemu se hodí?

Ať už při tréninku mého vlastního psa (resp. fenky) nebo při práci s klienty využívám celou řadu pomůcek. Od těch základních, jako je klikr nebo bedýnka sloužící jako target pro přední nebo zadní packy, až po méně obvyklé, jako jsou různé masky a převleky, nebo autíčko na dálkové ovládání. Ale ještě jsem se zde podrobně […]

přečíst článek
03.03.2025

Je NEGATIVNÍ POSÍLENÍ opravdu jen špatné?

Tu a tam se setkávám s přístupem klientů, podle kterého je negativní posílení v moderním tréninku zvířat zcela vyloučeno a v podstatě trápením zvířete. To je ale dost neúplná představa. Ano, moderní trénink stojí hlavně na pozitivním posilování, ale jsou chvíle, kdy okamžitá úleva je pro zvíře důležitější potřebou. A pokud to neuvidíme, nebude trénink pro zvíře […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.