31.01.2024

Tohle promyslete, než si pořídíte bull plemeno

Uvažujete o pořízení jedince ze skupiny teriérů typu bull? Chápete jejich komplikovaný vztah vůči zvěři a ostatním psům? Seznámili jste se s jejich historií, a přesto vás to neodradilo? Chcete mít vedle sebe skvělého parťáka, se kterým máte v plánu dělat nějaké aktivity a naplnit jeho přirozené potřeby nebo mu je spíš nějakým způsobem nahradit? Pokud vaše odpovědi na výše zmíněné otázky zní ano, pojďme si probrat ještě pár drobností, které by vás před pořízením psa typu bull měly zajímat a je dobré si je uvědomit.

Povaha bull plemen

Laická veřejnost všechny tyto psy hází do jednoho pytle, a to je za mě špatně. Je mezi nimi samozřejmě ,,pár‘‘ rozdílů, ale taky toho mají mnoho společného. Jsou to nádherná stvoření se srdcem ze zlata, ale rozhodně by si je člověk neměl pořizovat jen proto, že se mu líbí.  To je cesta do pekla.

Mohou se vám líbit, ale to, co je na nich nejkrásnější a zároveň pro ‚,normálního‘‘ člověka dost zrádné a často nepochopené, je jejich povaha. Jsou to jedni z nejpracovitějších a nejvšestrannějších psů, kteří do všeho jdou ne na 100 ale na 200 procent.

Stačí jim procházka?

Patří ke skvělým společníkům, ale nejsou to společenská plemena, se kterými obejdete pár bloků a zbytek dne s vámi proválejí na gauči. Až na nějaké výjimky to jsou velice aktivní psi, kteří budou v dospělosti potřebovat správným způsobem tu energii ze sebe ventilovat. Procházkou to z nich nedostanete.

Pokud nežijete aktivní život a nejste schopni jim zajistit vhodné aktivity, tak si je raději vůbec nepořizujte. Budou u vás nešťastní a svou energii budou muset ventilovat, kde se dá. Často dost nevhodným způsobem.

Pojistit, či nepojistit?

Kvůli jejich zápalu pro danou věc, jejich sebevědomí a možnosti nějakého toho konfliktu s ostatními psi během života je dobré zvážit jejich pojištění. Já vám to rozhodně doporučuji.

FCI a bull plemena

Jsou mezi nimi plemena, která jsou i nejsou uznaná FCI. To je celkem jednoduché si dohledat. A pokud s pejskem budete chtít cestovat, musíte zohlednit i to. Teriéři bull a jejich kříženci mají do mnoha zemí dveře zavřené nebo tam platí velice přísná omezení.

Jak vybrat správné plemeno?

Jak jsem se snažil zdůraznit, povaha je u nich na prvním místě. A tu zná nejlépe chovatel. Takže výběr toho správného plemene a pak i chovatele, si moc dobře rozmyslete. Genetika se nedá vyčůrat. Protože nevhodní rodiče vašeho štěněte a stresové prostředí v období březosti, to jsou velice vlivné faktory.

Navštivte nějakou výstavu, zajeďte nejen do jedné chovatelské stanice a hlavně se ptejte. Ať už na zdravotní testy, povahu rodičů, důvody křížení i na aktivity, které s nimi chovatelé a jiní zodpovědní majitelé dělají.

Množírny? Jedno velké NE.

Pokud vám osud těchto psů není jedno, a já doufám, že ne, vyhněte se rozhodně pořízení psa bez průkazu původu (tedy z množírny). Tím, že podpoříte množitele a koupíte si vořecha, možná ušetříte několik tisíc při pořízení. Necháte ale mnohonásobek na veterinárních klinikách nebo za výcvik a trénink.

Je to jako kdybyste si pořídili adidasky z vietnamské tržnice. Můžou vypadat jako originál, ale jejich vlastnosti se budou určitě lišit a taky je můžete za pár týdnů hodit do koše bez možnosti odvolání a reklamace. A mohou mít dokonce vliv na vaše zdraví. Mnoho těchto psů končí v útulcích, dočasných péčích a není vůbec jednoduché jim kvůli jejich pověsti najít nový domov. Není to věc, kterou můžete za nějakou dobu odložit nebo se jí zbavit.

Zodpovědnost na prvním místě

Ještě na něco se jako majitelé těchto plemen musíte připravit. A to je tlak okolí. Budete muset být nadmíru zodpovědní. Ať už půjde o náhodu, vaše pochybení nebo i o situace, ve kterých za to nebudete moct, budete vždy na vině vy. Společnost vás bude vnímat jako “ty s tím bojovým psem” a vy to budete muset ustát. Stále budete pod drobnohledem veřejnosti a uslyšíte mnoho rad a soudů, někdy i z rodinného kruhu, nad kterými se budete muset povznést nebo je úplně ignorovat.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

12.06.2024

Desenzitizace a odměny z prostředí

V minulém díle jsme zmínili problematiku desenzitizace v obecné rovině. Mluvili jsme o tom, že nejčastěji se v praxi desenzitizační techniky využívají ve spojitosti s přivykáním na nepříjemné podněty. Tato mince má ovšem ještě druhou stranu, o které se mluví mnohem méně. Přitom je úplně stejně zajímavá a důležitá. Pozitivka a odměny Možná jste někdy v minulosti zaslechli poučku: […]

přečíst článek
10.06.2024

Kočičí parťáci a proč není kámoš jako kámoš

Kočky jsou velmi tajuplná zvířata. Stejné je to i s jejich potřebou „kamarádění se“. Jsou šťastnější ve dvojici, nebo když má majitele jen pro sebe? Vystačí si kočka sama? Jak kočka funguje jako samostatná jednotka vs s kočičím parťákem? A kdy si pořídit druhou kočku? Na kočičí vztahy se podíváme v tomto článku. Od začátku jedináček? […]

přečíst článek
05.06.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 5)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.