31.01.2024

Tohle promyslete, než si pořídíte bull plemeno

Uvažujete o pořízení jedince ze skupiny teriérů typu bull? Chápete jejich komplikovaný vztah vůči zvěři a ostatním psům? Seznámili jste se s jejich historií, a přesto vás to neodradilo? Chcete mít vedle sebe skvělého parťáka, se kterým máte v plánu dělat nějaké aktivity a naplnit jeho přirozené potřeby nebo mu je spíš nějakým způsobem nahradit? Pokud vaše odpovědi na výše zmíněné otázky zní ano, pojďme si probrat ještě pár drobností, které by vás před pořízením psa typu bull měly zajímat a je dobré si je uvědomit.

Povaha bull plemen

Laická veřejnost všechny tyto psy hází do jednoho pytle, a to je za mě špatně. Je mezi nimi samozřejmě ,,pár‘‘ rozdílů, ale taky toho mají mnoho společného. Jsou to nádherná stvoření se srdcem ze zlata, ale rozhodně by si je člověk neměl pořizovat jen proto, že se mu líbí.  To je cesta do pekla.

Mohou se vám líbit, ale to, co je na nich nejkrásnější a zároveň pro ‚,normálního‘‘ člověka dost zrádné a často nepochopené, je jejich povaha. Jsou to jedni z nejpracovitějších a nejvšestrannějších psů, kteří do všeho jdou ne na 100 ale na 200 procent.

Stačí jim procházka?

Patří ke skvělým společníkům, ale nejsou to společenská plemena, se kterými obejdete pár bloků a zbytek dne s vámi proválejí na gauči. Až na nějaké výjimky to jsou velice aktivní psi, kteří budou v dospělosti potřebovat správným způsobem tu energii ze sebe ventilovat. Procházkou to z nich nedostanete.

Pokud nežijete aktivní život a nejste schopni jim zajistit vhodné aktivity, tak si je raději vůbec nepořizujte. Budou u vás nešťastní a svou energii budou muset ventilovat, kde se dá. Často dost nevhodným způsobem.

Pojistit, či nepojistit?

Kvůli jejich zápalu pro danou věc, jejich sebevědomí a možnosti nějakého toho konfliktu s ostatními psi během života je dobré zvážit jejich pojištění. Já vám to rozhodně doporučuji.

FCI a bull plemena

Jsou mezi nimi plemena, která jsou i nejsou uznaná FCI. To je celkem jednoduché si dohledat. A pokud s pejskem budete chtít cestovat, musíte zohlednit i to. Teriéři bull a jejich kříženci mají do mnoha zemí dveře zavřené nebo tam platí velice přísná omezení.

Jak vybrat správné plemeno?

Jak jsem se snažil zdůraznit, povaha je u nich na prvním místě. A tu zná nejlépe chovatel. Takže výběr toho správného plemene a pak i chovatele, si moc dobře rozmyslete. Genetika se nedá vyčůrat. Protože nevhodní rodiče vašeho štěněte a stresové prostředí v období březosti, to jsou velice vlivné faktory.

Navštivte nějakou výstavu, zajeďte nejen do jedné chovatelské stanice a hlavně se ptejte. Ať už na zdravotní testy, povahu rodičů, důvody křížení i na aktivity, které s nimi chovatelé a jiní zodpovědní majitelé dělají.

Množírny? Jedno velké NE.

Pokud vám osud těchto psů není jedno, a já doufám, že ne, vyhněte se rozhodně pořízení psa bez průkazu původu (tedy z množírny). Tím, že podpoříte množitele a koupíte si vořecha, možná ušetříte několik tisíc při pořízení. Necháte ale mnohonásobek na veterinárních klinikách nebo za výcvik a trénink.

Je to jako kdybyste si pořídili adidasky z vietnamské tržnice. Můžou vypadat jako originál, ale jejich vlastnosti se budou určitě lišit a taky je můžete za pár týdnů hodit do koše bez možnosti odvolání a reklamace. A mohou mít dokonce vliv na vaše zdraví. Mnoho těchto psů končí v útulcích, dočasných péčích a není vůbec jednoduché jim kvůli jejich pověsti najít nový domov. Není to věc, kterou můžete za nějakou dobu odložit nebo se jí zbavit.

Zodpovědnost na prvním místě

Ještě na něco se jako majitelé těchto plemen musíte připravit. A to je tlak okolí. Budete muset být nadmíru zodpovědní. Ať už půjde o náhodu, vaše pochybení nebo i o situace, ve kterých za to nebudete moct, budete vždy na vině vy. Společnost vás bude vnímat jako “ty s tím bojovým psem” a vy to budete muset ustát. Stále budete pod drobnohledem veřejnosti a uslyšíte mnoho rad a soudů, někdy i z rodinného kruhu, nad kterými se budete muset povznést nebo je úplně ignorovat.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(8 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.