18.03.2024

Psí čich a jeho rozmanité využití

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak fantastický nástroj psí čich je? Jak široké spektrum využití má? Nad tím, jaký prospěch může přinášet jak jednotlivcům, tak celým komunitám i psům samotným? A jestli svého psa necháváte dostatečně zapojit tento úžasný smysl?

Profesionální složky

Služební psi jsou nepostradatelní pomocníci u profesionálních složek. Psi se běžně používají k hledání drog, výbušnin či zbraní (policie). Další vyhledávanou komoditou jsou cigarety, tabák nebo produkty CITES (celníci). Vycvičení psi se používají při pátrání po pohřešovaných osobách nebo k hledání lidských ostatků (policie). Psi pomáhají zachraňovat osoby zavalené v sutinách/lavinách, vyhledat lidi na velkých a nepřehledných plochách nebo ve vodě (praktická záchranařina, atest Ministerstva Vnitra ČR).

Zájmové skupiny

Využití psího čichu se neomezuje pouze na profesionální sféru. Slyšeli jste už o tom, že pes umí najít kůrovce nebo třeba štěnice? Speciálně vycvičení psi také pomáhají v africkém Kongu zachraňovat ohrožená zvířata. Psi jsou nepostradatelní pomocníci ve vyhledávání, stopování zvěře. A to není všechno. Dokážou diagnostikovat rakovinu, upozornit na blížící se epileptický záchvat nebo na nízkou hladinu cukru v krvi. Umí také pomoci při kontrole potravin a upozornit na přítomnost alergenů, což může být životně důležité pro alergiky. Možná jste už slyšeli, že několik psů dokonce cvičili na detekci koronaviru.

Možná si teď říkáte: „Můj pes přece nebude hledat drogy nebo výbušniny, tak proč se tím dál zabývat?“ Protože zapojení psího nosu může být prospěšné pro psa i pro vás. Protože se oba nejspíš budete dobře bavit. Nejde ale jen o zábavu nebo práci. Mějte na paměti, že stimulace psího čichu naplňuje fyziologickou potřebu vašeho psa. Využití čichu je tedy způsob, jak psovi umožnit tuto potřebu uspokojit a poskytnout mu mentální stimulaci, kterou potřebuje pro zdravý život. Jak na to?

Sportovní aktivity

Psí čich můžete zapojit v rámci některého psího sportu. Sporty mají určitá pravidla, zkušební řády, lze v nich skládat zkoušky. Nabízejí strukturovaný rámec pro trénink a soutěžení. Vy nejenže trénujete psa, ale rozvíjíte jeho přirozené schopnosti. 

V posledních letech je stále více a více oblíbený nosework. Ten je zaměřený na vyhledávání specifického pachu v různém prostředí. Vychází z profesionální praxe, ale pes hledá legální vzorky. Nejčastější je kusová skořice a pomerančová kůra. Jde o velmi zábavnou aktivitu, dostupnou každému. Dalším příkladem mohou být stopy, které jsou součástí sportovní kynologie. Cílem je, aby pes následoval stopu člověka až k předmětu na jejím konci. Stopy mají různou délku a různý tvar. Nabízí se také sportovní záchranařina (vyhledávání osob simulující záchranné akce). Nechcete skládat zkoušky? Nevadí, není potřeba. Můžete se jen inspirovat psími sporty a kvalitně se psem trávit čas.

Volnočasové aktivity pro všechny!

Možnosti využití psího čichu jsou nekonečné. Nemusíte mít služebního, ani sportovního psa. Čichání je pro každého. Nechte psa vyhledávat pamlsky, hračky nebo předměty, které jste předtím napachovali. Schovávejte se mu, hrajte hlavolamy. Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, rozvíjíte tak schopnosti psa. Budujete vzájemný vztah. Zlepšujete spolupráci. A hlavně, poskytujete nezbytnou mentální stimulaci. A já vám garantuju, že se to projeví na každém kroku. Tak proč byste neměli začít už dnes? 

Nezapomeňte se příště vrátit. Budeme se věnovat čichacím koberečkům. Tip na schovávání pamlsků najdete v minulém článku.

Lenka, Čuchej.cz

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.