15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé

Vyměnili mi kočku?

Myslím, že toto je věc, která se stala už mnohým kočkařům. Veterina je celkově záhadné místo. Je v tom snad nějaká magie? Vyměnili mi tam mojí milovanou Micku za někoho jiného? Co ty kočky blbnou? To vše se člověku honí hlavou. Ale proč to ty kočky dělají a jak to řešit?

Může za to vůně

Vaše kočka vlivem narkózy, dezinfekce a různých dalších přípravků na veterině načichla a přišla o svůj smečkový pach. Smečkový pach je velice důležitý, protože podle něj se kočky poznávají. Vezměte si, kolik je na světě černých koček, mourovatých koček… a všechny vypadají velmi podobně. Proto se kočky často vzájemně otírají hlavičkami a boky. Protože si ten smečkový pach propojují.

Ale v momentě, kdy kočka o pach přijde, do toho je zblblá z narkózy, tak další kočky nemají šanci ji poznat. Pro vaše kočky je to divný narušitel teritoria, který trochu voní jako Micka, ale i divně smrdí, takže to Micka určitě není. A v ten okamžik se vaše kočky semknou a jdou bránit území, protože se do něj dostal zloděj. A vaše rozbolavělá, omámená kočka, která před pár hodinami přišla o zuby, začne dostávat čočku. 

Tohle pravidlo určitě neposlouchejte!

Jsou samozřejmě i kočky, které toto neřeší. Bohužel je ale více těch, které to řeší. Hlavně prosím nikdy neposlouchejte magickou radu internetu: “Však ty kočky nechte, ony si to vyříkají”. NE!!!

Kolik práce by mi usnadnilo, kdyby lidé pochopili, že agrese plodí jen další agresi. Ano, ty kočky si to „vyříkají“. Ale může to nenávratně zničit jejich vzájemný vztah a ze dvou milujících se koček budete mít dvě vynervované kočky, které jen čekají odkud přiletí facka. PROSÍM, NIKDY NENECHTE KOČKY SI VÁŽNÉ KONFLIKTY VYŘIZOVAT NÁSILÍM!

Výhody “poveterinární karantény”

Já v této situaci vždy doporučuji kočku alespoň na 6 (lépe na 12) hodin oddělit. Ze začátku klidně do karanténní klece. Což je mimochodem věc, kterou by kromě přepravky měl mít každý kočkař doma. Skládací klec, do které se vejde pelíšek, záchod a misky. Je to velmi praktická věc z mnoha důvodů, ale o tom si povíme jindy.

Klid na rekonvalescenci

Oddělení do jiné místnosti je vhodné z několika důvodů. Vaše kočka bude mít po operaci klid, může se vydýchat ze zbytků narkózy, a může odpočívat, aniž by jí někdo obtěžoval, což urychlí rekonvalescenci. Navíc pokud kočku (která není zcela při sobě) umístíte po operaci do klece, odnikud vám nespadne. Zajistíte i to, že kočka nebude nikde skákat a nepotrhá si stehy.

Získání smečkového pachu

Teď se ale bavíme i o banálních zákrocích, při kterých kočka nemusí mít až tak přísný klidový režim. Hlavní faktor ale je, že pokud kočku po zákroku oddělíte, byť do samostatné místnosti, tak z té veteriny vyčichne a nabere zpět, svůj smečkový pach. Což minimalizuje šanci na napadení.

Nabrání sil

Navíc pokud si kočka v klidu odpočine a zbaví se i posledních zbytků narkózy, může mít větší úspěšnost při schování se, popřípadě při obraně. Toto se většinou děje, právě když byla jedna z koček v narkóze.

Skvělá prevence vzniku konfliktů

Někdy jsou ale kočky natolik přecitlivělé, že mohou tako útočné být i po návratu druhé kočky třeba z očkování. V takovém případě je lepší, pokud máte třeba kočky jen dvě, vzít na veterinu i tu druhou, aby viděla, kam druhá kočka šla, a aby obě načichly stejně.

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Já sama mám aktuálně kočky čtyři a na očkování jezdíme jak procesí. Dvě přepravky nesu já, dvě můj manžel a jedeme hromadně, aby si to všechny kočky odbyly naráz. Což je za mě jedno z nejlepších řešení.

Co se ale týče očkování, pokud to vaše kočka zvládne, máte jich třeba hodně a nemůžete jet naráz, je dobré na takové drobné zákroky si veterináře pozvat domů. Kočky díky tomu nenačichnou cizími pachy a v rámci „pigárka“ je to pro kočky méně stresující. Pak je ale zapotřebí pozvat nějaké další návštěvy, které kočkám přinesou nějaké dobroty, aby si kočka nespojila každou návštěvu s tím, že je to veterinář, a nezačala se před návštěvami schovávat.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(10 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.