08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno.

Proč tuto hru používat? 

Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby pes řešil. To se u reaktivců může stávat poměrně často. Rád hru používám jako reakci na leknutí, třeba zazní nějak rána, okamžitě říkám “hledej”, sahám pro hrst pamlsků a házím je. Pes přestává řešit ránu a začíná hledat.

Nebo jsme v blízkosti dětského hřiště, pro psa je to trochu složité, neřeší to moc, ale když se mu nebudu věnovat, může to začít řešit víc. V tu chvíli se může “hledej” také velmi dobře hodit. 

Co vám o pejskovi může prozradit?

Je fajn si u této hry uvědomovat, že pes má při hledání hlavu dole a nevnímá tolik své okolí. Což může být hezký ukazatel toho, že se v situaci cítí relativně komfortně. Nebo naopak můžeme zjistit, že každou vteřinku hlavu zvedá a okolí řeší hodně. To pro nás může být zase známka toho, že jsme v moc složité situaci.

Kdy “hledej” (ne)používat?

Pokud už pes hledá, určitě nechceme, aby k němu přiběhl nějaký cizí pes. Podle toho musíme vhodně volit chvíle, kdy hru použijeme. Zkrátka má trochu jiný účel, trochu jiné použití, než třeba “chytej”, nebo “mark and move” nebo hra “podívej se na”. Proto je fajn ji mít v repertoáru a mít ji takhle specifikovanou. 

Problém se slovíčky

Dávejte pozor, pokud už třeba tenhle povel používáte někdy jindy. Typicky se nabízí situace, kdy psa posíláme hledat hračku nebo páníčka. Někteří lidé také říkají “hledej”, když jim spadne jeden pamlsek, nechtějí se ohýbat a chtějí, aby ho pes našel. Pokud používáte tohle slovo v některé z podobných situací, přijde mi fajn mít pro princip “hledej na zemi hodně pamlsků” nějaké jiné.

Jasně, že to není úplně to nejdůležitější, ale jako s každým signálem, který v tréninku používáme, platí, že čím specifičtěji máme jednotlivé situace a chování pojmenované, tím lépe se pejskovi chápou a tím lépe mohou v krizových situacích fungovat. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.