08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno.

Proč tuto hru používat? 

Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby pes řešil. To se u reaktivců může stávat poměrně často. Rád hru používám jako reakci na leknutí, třeba zazní nějak rána, okamžitě říkám “hledej”, sahám pro hrst pamlsků a házím je. Pes přestává řešit ránu a začíná hledat.

Nebo jsme v blízkosti dětského hřiště, pro psa je to trochu složité, neřeší to moc, ale když se mu nebudu věnovat, může to začít řešit víc. V tu chvíli se může “hledej” také velmi dobře hodit. 

Co vám o pejskovi může prozradit?

Je fajn si u této hry uvědomovat, že pes má při hledání hlavu dole a nevnímá tolik své okolí. Což může být hezký ukazatel toho, že se v situaci cítí relativně komfortně. Nebo naopak můžeme zjistit, že každou vteřinku hlavu zvedá a okolí řeší hodně. To pro nás může být zase známka toho, že jsme v moc složité situaci.

Kdy “hledej” (ne)používat?

Pokud už pes hledá, určitě nechceme, aby k němu přiběhl nějaký cizí pes. Podle toho musíme vhodně volit chvíle, kdy hru použijeme. Zkrátka má trochu jiný účel, trochu jiné použití, než třeba “chytej”, nebo “mark and move” nebo hra “podívej se na”. Proto je fajn ji mít v repertoáru a mít ji takhle specifikovanou. 

Problém se slovíčky

Dávejte pozor, pokud už třeba tenhle povel používáte někdy jindy. Typicky se nabízí situace, kdy psa posíláme hledat hračku nebo páníčka. Někteří lidé také říkají “hledej”, když jim spadne jeden pamlsek, nechtějí se ohýbat a chtějí, aby ho pes našel. Pokud používáte tohle slovo v některé z podobných situací, přijde mi fajn mít pro princip “hledej na zemi hodně pamlsků” nějaké jiné.

Jasně, že to není úplně to nejdůležitější, ale jako s každým signálem, který v tréninku používáme, platí, že čím specifičtěji máme jednotlivé situace a chování pojmenované, tím lépe se pejskovi chápou a tím lépe mohou v krizových situacích fungovat. 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.