15.01.2024

Bariéry jako klíč k úspěchu

Bariéry jsou naprosto klíčovou součástí tréninku reaktivních psů. Jedná se o velmi jednoduchý princip, který vám ale pomůže procházet kolem rušivek, včetně dalších psů, na výrazně bližší vzdálenost.

K čemu je dobrá bariéra?

Vidíte před sebou psa, který vás bude míjet zleva. Přehazujete si svého psa napravo a situací procházíte tak, že nalevo je cizí pes, pak vy, napravo od vás váš pes. Vytváříte bariéru. Tento drobný detail pomůže k tomu, že situací kolem cizího psa projdete třeba na dva metry místo na pět metrů.

Kdy ji využívat?

Pomáhejte si ale bariérou vždy, nejen při blízkých setkáních s ostatními psy. Procházíte kolem silnice, které se váš pes trochu bojí? Nechte si ho jít na druhé straně tak, abyste mezi ním a silnicí vytvářeli bariéru. Fajn je, že on už tam v takovéhle situaci pravděpodobně bude sám od sebe, když mu k tomu dáme prostor. Pokud to zrovna nebude borderka, která ty auta běží nahánět. Ale i v takovém případě vám bariéra pomůže kolem aut projít. Jen se do té pozice za vás možná nebude stavět tak sama od sebe, jako pes, kterému celkově nedělá úplně dobře ruch silnice.

Záleží, kam bariéru stavíte

U bariér je důležité myslet na to, že bychom se měli celou dobu zdržovat mezi hlavou našeho psa a rušivkou. A pozor, hraje dost roli, jestli jsme opravdu mezi hlavou a cizím psem nebo bokem našeho psa a cizím psem. V takovém případě nás totiž náš pes pravděpodobně předběhne a půjde to řešit sám. Stejně tak se pejsci občas zastaví, aby se naší bariéře vyhnuli a mohli druhého pejska trochu pohlásit zpoza nás. Na to byste také měli myslet a snažit se neustále pohybovat mezi cizím psem a hlavou svého psa

Pozor na přenesenou agresi

Pokud přestřelíme blízkost k cizímu psovi a ten náš se vytočí opravdu hodně, může někdy dojít k tzv. přenesené agresi, kdy pes chňapne klidně po naší ruce nebo noze. Není to zase tak častá varianta, nicméně pomůže svého psa znát a pokud máme pocit, že taková možnost jen trochu hrozí, přemýšlím o bariéře i z tohoto úhlu pohledu.

Jsem více opatrný, bariéru používám pouze na větší vzdálenost, kde se o svoje nohy nebojím. Mohu mít také připravený třeba puller, který mu strčím před hlavu jako bariéru. Když se zakousne do něj, nebude to určitě tolik bolet, jako do nohy.

Co můžete využít jako bariéru?

Jako bariéry můžete využívat nejen sebe, ale i věci, které běžně potkáváte. Jdete po chodníku, který je tak úzký, že se s přicházejícím psem nezvládnete vyhnout dobře? Obejděte auto, které stojí vedle. Dají se používat stromy, keře, ploty. I zábradlí, které vlastně moc velkou fyzickou bariéru nevytváří, většinou pomůže. I takováhle spíše optická bariéra je většinou lepší než nic. 

Bariéry jsou jednou z klíčových součástí úspěchu, naučte se je proto používat. Ale pozor, používat sebe jako bariéru chce cvik, pro vás i pro psa.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek
13.05.2024

Desenzitizace – Základní koncept (nejen) pozitivního tréninku

Pojem desenzitizace, do češtiny nejčastěji překládaný jako „znecitlivění“, není trenérům psů zcela neznámý. Nejčastěji jím myslíme snížení citlivosti zvířete na pro něj nepříjemné podněty, jako je například střelba, bouřka, vpich jehly při odběru krve nebo tlak kleštiček při stříhání drápků, nepříjemný terén, po kterém se pes pohybuje, případně lidé nebo ostatní psi, pokud z nich má […]

přečíst článek
08.05.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 4)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se liší dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.