15.01.2024

Bariéry jako klíč k úspěchu

Bariéry jsou naprosto klíčovou součástí tréninku reaktivních psů. Jedná se o velmi jednoduchý princip, který vám ale pomůže procházet kolem rušivek, včetně dalších psů, na výrazně bližší vzdálenost.

K čemu je dobrá bariéra?

Vidíte před sebou psa, který vás bude míjet zleva. Přehazujete si svého psa napravo a situací procházíte tak, že nalevo je cizí pes, pak vy, napravo od vás váš pes. Vytváříte bariéru. Tento drobný detail pomůže k tomu, že situací kolem cizího psa projdete třeba na dva metry místo na pět metrů.

Kdy ji využívat?

Pomáhejte si ale bariérou vždy, nejen při blízkých setkáních s ostatními psy. Procházíte kolem silnice, které se váš pes trochu bojí? Nechte si ho jít na druhé straně tak, abyste mezi ním a silnicí vytvářeli bariéru. Fajn je, že on už tam v takovéhle situaci pravděpodobně bude sám od sebe, když mu k tomu dáme prostor. Pokud to zrovna nebude borderka, která ty auta běží nahánět. Ale i v takovém případě vám bariéra pomůže kolem aut projít. Jen se do té pozice za vás možná nebude stavět tak sama od sebe, jako pes, kterému celkově nedělá úplně dobře ruch silnice.

Záleží, kam bariéru stavíte

U bariér je důležité myslet na to, že bychom se měli celou dobu zdržovat mezi hlavou našeho psa a rušivkou. A pozor, hraje dost roli, jestli jsme opravdu mezi hlavou a cizím psem nebo bokem našeho psa a cizím psem. V takovém případě nás totiž náš pes pravděpodobně předběhne a půjde to řešit sám. Stejně tak se pejsci občas zastaví, aby se naší bariéře vyhnuli a mohli druhého pejska trochu pohlásit zpoza nás. Na to byste také měli myslet a snažit se neustále pohybovat mezi cizím psem a hlavou svého psa

Pozor na přenesenou agresi

Pokud přestřelíme blízkost k cizímu psovi a ten náš se vytočí opravdu hodně, může někdy dojít k tzv. přenesené agresi, kdy pes chňapne klidně po naší ruce nebo noze. Není to zase tak častá varianta, nicméně pomůže svého psa znát a pokud máme pocit, že taková možnost jen trochu hrozí, přemýšlím o bariéře i z tohoto úhlu pohledu.

Jsem více opatrný, bariéru používám pouze na větší vzdálenost, kde se o svoje nohy nebojím. Mohu mít také připravený třeba puller, který mu strčím před hlavu jako bariéru. Když se zakousne do něj, nebude to určitě tolik bolet, jako do nohy.

Co můžete využít jako bariéru?

Jako bariéry můžete využívat nejen sebe, ale i věci, které běžně potkáváte. Jdete po chodníku, který je tak úzký, že se s přicházejícím psem nezvládnete vyhnout dobře? Obejděte auto, které stojí vedle. Dají se používat stromy, keře, ploty. I zábradlí, které vlastně moc velkou fyzickou bariéru nevytváří, většinou pomůže. I takováhle spíše optická bariéra je většinou lepší než nic. 

Bariéry jsou jednou z klíčových součástí úspěchu, naučte se je proto používat. Ale pozor, používat sebe jako bariéru chce cvik, pro vás i pro psa.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(8 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(38 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.