Je rozumné vzít vašeho věrného parťáka do letadla s sebou? A jak mu nejvíce pomoci, aby cestu zvládl v pohodě? Poradíme, na co byste se měli rozhodně připravit.
Záleží na společnosti
Nejdřív zvažte, kam přesně se chystáte a propátrejte, jaké společnosti tam létají. Každá společnost má vlastní přepravní podmínky. Některé mají váhové omezení na kilogramy zavazadel. Menší psi mohou často být jako příruční zavazadlo s vámi pod sedadlem. A některé společnosti dnes již umožňují vzít i většího psa s sebou na palubu. Většinou je ale let omezený pro maximálně 4 psy na palubě a online rezervační systémy letenek ne vždy umožňují zarezervovat letenku pro zvíře. Nejlépe uděláte, když společnosti zavoláte a zároveň se ujistíte, že je pro něj na palubě ještě opravdu místo. Počítejte s tím, že letenka pro psa se pohybuje kolem 3000 Kč.
Cestování v nákladovém prostoru
Spousta leteckých společností stále přepravuje větší psy v nákladovém prostoru, i když ne přímo tam, kde zavazadla. Ať tak nebo tak, musíte být na letišti nejméně o 2 hodiny dříve, abyste vše vyřídili (někdy kontrolují přesné dodržení rozměru zavazadla, petpas psa, čip, váhu apod.). Pes musí být v bezpečné, pevné, cestovní přepravce, ve které by měl mít místo se posadit, otočit se a lehnout si. Ideálně během letu uvědomte letušku, že máte v zavazadlovém prostoru psa a jestli by ho mohla zkontrolovat, případně mu dolít vodu.
Co potřebujete mít s sebou?
Vybavit se musíte podle toho, kam se chystáte. Petpas s platným očkováním a čip je nutností. Dále potřebujete přepravku, která splňuje přepravní podmínky (a certifikát IATA). Na letišti vše zkontrolují a pak psa obvykle těsně před odletem naloží do letadla.
Jak odbourat stres z letu?
Cestování v přepravce, manipulaci a přítomnost cizích lidí můžete s parťákem natrénovat dostatečně předem. Pokud je váš pes stresař, důkladně zvažte s vaším veterinářem, jestli mu před odletem podat uklidňující prostředky. Ovšem pozor! Některé letecké společnosti totiž tyto léky vůbec nedoporučují – v prostoru s přepravkou bývá nižší teplota, omámený pes může hůře zvládat termoregulaci a v případě nevolnosti se může udusit zvratky. Pokud letíte na delší trasu,vyplatí se připlatit si a let rozdělit. Při přestupu si psa vyzvednete, vyvenčíte a pak pokračujete dalším letem. Abyste si cestu i dovolenou se svým čtyřnohým parťákem co nejvíce užili.
Vaše zkušenost
Letěla jsem s ČSA, je nutné dobře změřit psa, rozměry klece, pes tam musí mít opravdu dost místa. Zároveň je důležité, jestli některým plemenům/křížencům není let danou společností zakázán. Mám směsku, pravděpodobně tam bude něco ze stafforda, a hodně nás to limitovalo. Let jsem volila, protože přejezd přes Francii je těmhle plemenům taky zakázaný a já se stěhovala do Španělska.
S ČSA spokojenost, ochotný personál. Je třeba tam zavolat předem a zabookovat si letenku přes telefon, oni k ní pak dají nadměrné zavazadlo. Letenka pro psa stála asi 3 tisíce Kč. Nutné je naučit psa na klec, díky tomu byla ta moje v poho a vyzvedla jsem si ji jen maličko vyjukanou. Do klece jsem jí dala nějakou věc na žvýkání. Pak se hned po příletu zeptat letištního personálu, kde si psa máte vyzvednout 😅 Ještě můžete před vzlétnutím letušku upozornit, že dole máte psa. A až na tahání se s mega klecí bych do toho klid šla znovu. Ještě jsem jí dávala nějaké kapičky na uklidnění, moc mi teda nepřišlo, že by fungovaly 😅 Prášky na uspání by se dávat neměly údajně kvůli riziku zadušení. Myslím, že jsem z celé cesty byla vynervovaná víc já 😃 Má zkušenost, snad poslouží 😊
Jo ještě je potřeba zajít nejdéle tuším 24 hod před letem k veterinářovi, aby psovi do pasu napsal, že je způsobilý k cestě. Samozřejmě mít v pořádku očkování, zjistit si, co je v dané zemi potřeba. Pro jistotu jsem dala 48 hod předem prášek na odčervení, do některých zemi nutné. Kontrolovali jen v Praze pas a letenku, při příletu nikdo nic neřešil
Daniela @zivotbezi