10.05.2022

Kdy čipovat štěně?

U nás v Česku je čipování psů povinné, ale v některých případech na to myslet nemusíte. Kdy čipovat štěně a co k tomu potřebujete vědět? 

Kdy je vhodný čas?

Veterinární zákon v ČR stanovuje, že všechna štěňata musí být očipovaná do 3 měsíců věku. Pokud přecházejí k novému majiteli dříve (například již ve 2 měsících), pak musí mít čip ještě než jdou do nového domova. Tuto povinnost stanovuje zákon od roku 2020. Existují ale i výjimky, kdy na čipování myslet nemusíte.

Zodpovědný chovatel

Pokud kupujete štěňátko z chovatelské stanice, máte většinou po starostech. Zodpovědní chovatelé totiž podle zákona své vrhy před odchodem do nových domovů načipují a čísla čipů uvedou i do kupní smlouvy. Čip se aplikuje na levou stranu krku pod kůži a až půjdete se štěňátkem k veterináři, můžete si tam číslo čipu ověřit podle očkovacího průkazu.

Čipování štěňat v útulcích

Stejně tak se čipují všechna štěňata v útulcích. Smyslem toho je dohledat příště lépe majitele, aby se pes do útulku už nemusel vracet, alespoň ne na dlouho. Čipování by měl zajišťovat vždy veterinář nebo veterinární technik. Když si tedy štěně z útulku přivedete domů, pravděpodobně už je také čipované (mrkněte do očkovacího průkazu) a nemusíte nic řešit.

Nezapomeňte na registraci

Ať už čipujete nebo už máte štěně s čipem, myslete také na registraci. Můžete si vybrat z placených národních registrů nebo registrů čipů zdarma. Registrací čipu zvýšíte šanci, že se se svým štěnětem zase setkáte, pokud se ztratí. Více o registraci a doporučených registrů najdete zde.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

01.05.2024

Zónové překážky – jak s nimi začít

Mezi zónové překážky patří v agility kladina, áčko a houpačka. Agilitní matadoři věří, že když si dáte práci s kladinou, áčko můžete mít téměř zadarmo 🙂 Na každé agilitní překážce jsou vyznačené jinou barvou kontaktní zóny. Na zónu pes musí šlápnout alespoň 1 pacičkou, jinak získá 5 trestných bodů v podobě „chyby”. U houpačky se kromě […]

přečíst článek
29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.