05.10.2022

Může pes běhat v lese na volno?

Každý rád chodí se svým psem do lesa. Je tam klid, zpívají ptáci, tečou potoky a občas tam rostou i houby. Dost často tam nepotkáte jiného živáčka. Jste jen vy a váš pes. Co vám ale hrozí, pokud ho pustíte na volno? Je v ohrožení jeho život? Nebo život někoho jiného?

Svoboda v lese

Pokud jde pes u vaší nohy, nechá se bez problémů odvolat a je viditelně ovladatelný, není nejmenší problém. Nesmí ale honit zvěř, hlavně v době, kdy má mladé. Pak je tady ovšem ještě právní stránka věci a v tom případě záleží, na jakého lesníka při procházce narazíte.

Věděli jste, že…? Srnu může zabít už jen to, že ji pes prožene. Má totiž od přírody slabé srdce a takový nenadálý stres jí často přivodí infarkt.

Jak na spolehlivé přivolání vám ukáže náš kurz Funkční přivolání psa.

Pozor na zákon

O pohybu v lese rozhoduje hned několik paragrafů. Především ten o honitbě. Honitba je vše, co nepatří obci ani zemědělcům. Tedy i cesty, remízky… Všude tam je zákaz volného pohybu psů, takže se může stát, že dostanete pokutu, když tam váš parťák bude volně běhat. Často ale myslivci vyhrožují rovnou tím, že vám psa zastřelí. Zastřelit volně běhající zvíře (psa, kočku nebo krávu) může však pouze myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář. Ne kdejaký myslivec. A střílet mohou jen na psy, kteří jsou vzdálení 200m od lidského obydlí, viditelně pronásledují zvěř a nejsou pod vlivem majitele (tedy nejsou slyšet jeho pokyny nebo na ně pes nereaguje).

Existují výjimky?

Ano, existují. A to psi slepečtí, služební, záchranářští a vojenští, kteří ale musejí být viditelně označení – postrojem s nadpisem, křížem nebo širokým bílým obojkem. Ale i ti mohou být zastřeleni povolanou osobou, pokud viditelně neposlouchají.

Ideální postup

Nejlépe uděláte, když se s myslivcem v dané honitbě, kam chodíte venčit, domluvíte. Pokud si ale nejste stoprocentně jistí odvoláním, raději psa z vodítka nepouštějte. Nejde jen o bezpečnost zvěře, ale i o bezpečnost vašeho psa – v lese můžete potkat také divočáka, který snadno způsobí vážné zranění, hrozí nákaza smrtelnou Aujeszkyho chorobou nebo ho může rovnou zabít. Neriskujte. Když váš pes zaplatí životem, máte sice právo (v neoprávněných případech) žádat o náhradu škody myslivce, život čtyřnohého přítele už vám to už ale nevrátí.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(37 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

20.03.2023

Jakou hračku si váš pes zamiluje?

Nakupovat hračky pro psy je jako nakupovat v hračkářství pro děti. Desítky krásně vypadajících kousků. Některé plyšové, jiné ze silikonu, kaučuku, plastu. Jedny měkké a jiné tvrdé odolávající kousání. Máte vybrat pískací hračky nebo interaktivní psí hračky? Pojďme si je trochu více probrat, ať si ujasníte, jaké jsou nejlepší hračky pro psy. Podle čeho vybírat […]

přečíst článek
12.12.2022

Vánoce se psem

Už se všichni těšíme na Jéžiška…! Hlavně naši čtyřnozí přátelé, protože se děje něco výjimečného, dostanou lepší dobroty ze stolu a jejich rodina s nimi tráví obvykle víc času. Na co si však dát pozor, aby to neodneslo pejskovo zdraví? Poradíme, na co myslet především! Nekrmte ho zbytky Štědrovečerní večeře je kouzelným rodinným okamžikem. A […]

přečíst článek
29.11.2022

Tipy na dárky pro pejskaře a jejich psy

Nevíte, co dát vašemu psovi pod stromeček? I když třeba trochu zlobil, určitě si zaslouží pozornost a důkaz, že ho máte rádi! Přinášíme tipy na žhavé novinky, kterými potěšíte jeho, sebe i jakéhokoliv jiného pejskaře. Pro spokojené psí hlavičky Ať už je váš pes génius a pracant, nebo spíš rád odpočívá, určitě ocení nezničitelnou hračku, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.