05.04.2020

Konejšivé signály – kniha o tom, jak číst psí chování

Ve zkratce řečeno, konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco nelíbí, nezdá nebo se snaží předejít možnému konfliktu. Psi k takovému signálu používají snad všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. V knížce Konejšivé signály od Turid Rugaas se dočteme, že doposud víme o přibližně dvaceti osmi, dvaceti devíti konejšivých signálech.

Myšlenka dne

„Když si připravíte fotoaparát a budete chtít vyfotografovat psa přímo z ánfasu, téměř vždy vyfotíte zvíře, které se dívá do strany – musí totiž konejšit přímý pohled fotoaparátu.“

Turid Rugaas, Konejšivé signály, 2007, Nakladatelství Plot

Tato myšlenka říká hned několik věcí. Zaprvé popisuje jeden z velmi častých konejšivých signálů, kterým je odvrácení pohledu a následně otočení hlavy. To pejsci často používají i při kontaktu s lidmi, pokud je třeba moc vehementně chceme hladit na hlavě a přitom na ně koukat. A druhá důležitá část je ta, že upřený pohled do očí psi často považují za něco nekomfortního, případně i za výhružku. Takže takový civící pohled fotoaparátu, který se ani nehne, a to ani pokud pes začne vydávat konejšivé signály, je pro ně dost nepříjemný.

Kde se o konejšivých signálech dozvědět víc?

Konejšivým signálům se věnujeme i v samostatném článku, kde vycházíme z poznatků Turid Rugaas. Takže pokud jim chcete lépe porozumět a tak lépe porozumět i svému psovi, máte spoustu možností. Pořiďte si tuhle rozsahem malou, ale vědomostmi obrovskou knížku. Pořiďte si některý z našich kurzů, ve kterém vám představíme takových myšlenek spoustu. A nebo jen bedlivě pozorujte pejsky ve vašem okolí a hledejte v jejich chování konejšivé signály.

O Autorce – Turid Rugaas

Turid Rugaas je norská cvičitelka psů, která popsala a proslavila jev, který nazvala konejšivé signály. A především rozšířila povědomí o jejich čtení a používání v trenérské praxi. Za své mluví i to, že knížka byla přeložena již do 25 jazyků. Na této knížce je navíc absolutně úžasné to, že je to takové koncentrované vědění. Na necelých 100 stránkách totiž člověk pronikne do psích myslí zase o něco lépe a pochopí nesmírně důležitý jev.

Které knížky stojí za to si přečíst?

Knížek o psech, o výchově a o vztahu člověka a psa je spousta. Jak se pak má člověk vyznat v tom, která je pro něj ta pravá? Která předkládá ty správné informace? Který autor stojí za sledování? Je to vlastně jednoduché, sáhněte po některé z knížek od Nakladatelství Plot. Chcete opravdu porozumět svému psovi? Přečtěte si jich od nich co nejvíc. Tak jednoduché to je.

My vám budeme přinášet další důležité myšlenky, postřehy z nich a v našich článcích je dovysvětlovat.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek
13.09.2023

#38 Petra Hrušková: Jak pracovat s pejskem z útulku

Péťa Hrušková je trenérka zaměřující se především na nosework. Má ale bohaté zkušenosti s tréninkem psů z útulku a jeden takový typický, velký černý pes z útulku, i její kariéru trenérky odstartoval. V podcastu jsme probrali práci s útulkovými pejsky, čím jejich trénink začínat, jak jim představovat svět a resocializovat, ale také jakou čmuchací dečku […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.