04.03.2021

Psí konejšivé signály

Psi s námi neustále komunikují. A stejně jako my, i jejich hlavním komunikačním prostředkem je řeč těla. Občas na to zapomínáme, ale i naše lidská komunikace je tvořena ze 70 % pouze z non-verbální komunikace beze slov. V tomto článku se podíváme na konejšivé signály, kterými nám pes říká, že se mu něco nelíbí, nezdá, či předchází většímu konfliktu.

Co to jsou konejšivé signály

Konejšivé signály popisuje ve své knize Konejšivé signály Turid Rugaas a víme přibližně o dvaceti osmi, dvaceti devíti konejšivých signálech. Pes nám signály dává najevo, že se mu něco nelíbí, nezdá nebo se snaží předejít možnému konfliktu. Používá k tomu snad všechny části těla – oči, uši, tlamu, ocas…

Proč je důležité si jich všímat

Jak už bylo zmíněno, pes s jejich pomocí komunikuje. Díky jejich pozorování dokážete rozpoznat, že pejskovi něco vadí, a předejít tím větším problémům. Představme si to na dvou situacích:

Dvouleté dítě, které bude pejska plácat po hlavě v koutě místnosti. Pes se začne olizovat, sklopí zrak i ocas, snaží se odejít, ale nemůže. Dítě ho nepřestává plácat. Pes už neví, jak to má říct jinak. Zkusí tedy zkusí chňapnout do vzduchu. Jako rodič většinou vidíme psa, který útočí na naše dítě. Ve skutečnosti jsme ale nechali situaci dojít až moc daleko, pes se nám snažil vysvětlit, že mu to vadí, ale nic nefungovalo a neměl možnost odejít, zkusil tedy něco výstražnějšího.

Jsme na procházce se psem a potkáme dalšího člověka se psem. Cizí pes se začne naježovat, ztuhne a přímo zírá na toho našeho. Náš začne koukat stranou a obloukem od nás i psa odcházet, druhý pokračuje ve svém chování. My se chceme ale s druhým člověkem pozdravit a necháme psy jít k sobě bez naší kontroly. A co se stane, druhý pes na našeho začne zle vrčet, oba se napnou, nastraží uši zkroutí pysky. V lepším případě to skončí takto a psy se rozejdou, v horším případě se do sebe pustí. Majitel se diví, jak se to stalo, vždyť ten jeho má psy rád. A tak odtáhnete psy od sebe a nešťastní se rozejdete. Ve skutečnosti psi už dávno před rvačkou jasně ukazovali, že to dobré nebude a my jsme měli psa obejít a do kontaktu se nepouštět.

Na fotce z fotobanky vidíme pejska, kterému se situace nelíbí a dává to najevo olíznutím čumáku

Jaké konejšivé signály známe

Tak jako jsou různé konejšivé signály, je i různá jejich síla a důraz, se kterým nám pes dává najevo svou nelibost k situaci.

Pootočení hlavy

Signál vypadá jako rychlé pootočení hlavy do strany, případně vytočení hlavy na delší dobu. Pokud se dva psi potkají a oba natočí hlavu, projevují si navzájem důvěru a ke konfliktu pravděpodobněji nedojde. Využít tento signál můžeme i my. Pokud vás pes začne konejšit, pootočte hlavu a zrak na chvilku i vy, pejska to uklidní.

Olizování nosu

Rychlé oblíznutí čumáku jazykem směrem nahoru. Patří mezi nejčastější signály, které pes vysílá. Všímejte si to například při hlazení psa po hlavě. Pokud se začne oblizovat, pravděpodobně hlazení tak moc nemusí.

Zmrznutí a pomalé pohyby

Pes jakoby na chvilku zmrzne a napnutý se zcela zastaví. Často je můžeme vidět při kontaktu dvou psů. Psi se při kontaktu chovají opatrně pro snížení šance na konflikt.

Lehnutí psa s břichem na zemi

Jeden z nejsilnějších signálů pro uklidnění situace. Pes, který tento signál vyšle, například při hře s jiným psem, dává jasně najevo, že už si hrát nechce nebo chce pauzu. Pozorujte i další signály!

Zívání

Tento signál máme jako lidé spojený nejčastěji s únavou či stresem. Psi to mají podobně, nicméně zívání používají jako jeden ze signálů, kterým chtějí ukončit blížící se konflikt. A to i konflikty, které se jich nijak netýkají, např. naší lidskou hádku.

Chůze obloukem

Neslušný pes se ke druhému řítí přímo a zírá na něj. Ten slušný přichází obloukem. Můžete to využít například při míjení psa, se kterým se nechcete potkat. Obejděte ho obloukem, tím druhého psa ujistíte, že od vás nic nehrozí a může být víc v klidu.

Schody konejšivých signálů

Pro lepší představu se podívejte na schody. Tuto infografiku najdete v kurzu Výchova psů pro děti.

Mrkání, olíznutí, zívání – podrbání, pohled stranou – otočení těla – odběhnutí obloukem

Toto byl jen malý výběr konejšivých signálů psa, které můžeme sledovat. Jejich vnímáním a využíváním dokážete leckteré konfliktní situaci předejít, odhadnout, se kterým psem chcete toho svého seznámit, a poznat, kdy už je lepší s tréninkem přestat a nechat ho na příště.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

20.03.2023

Jakou hračku si váš pes zamiluje?

Nakupovat hračky pro psy je jako nakupovat v hračkářství pro děti. Desítky krásně vypadajících kousků. Některé plyšové, jiné ze silikonu, kaučuku, plastu. Jedny měkké a jiné tvrdé odolávající kousání. Máte vybrat pískací hračky nebo interaktivní psí hračky? Pojďme si je trochu více probrat, ať si ujasníte, jaké jsou nejlepší hračky pro psy. Podle čeho vybírat […]

přečíst článek
12.12.2022

Vánoce se psem

Už se všichni těšíme na Jéžiška…! Hlavně naši čtyřnozí přátelé, protože se děje něco výjimečného, dostanou lepší dobroty ze stolu a jejich rodina s nimi tráví obvykle víc času. Na co si však dát pozor, aby to neodneslo pejskovo zdraví? Poradíme, na co myslet především! Nekrmte ho zbytky Štědrovečerní večeře je kouzelným rodinným okamžikem. A […]

přečíst článek
29.11.2022

Tipy na dárky pro pejskaře a jejich psy

Nevíte, co dát vašemu psovi pod stromeček? I když třeba trochu zlobil, určitě si zaslouží pozornost a důkaz, že ho máte rádi! Přinášíme tipy na žhavé novinky, kterými potěšíte jeho, sebe i jakéhokoliv jiného pejskaře. Pro spokojené psí hlavičky Ať už je váš pes génius a pracant, nebo spíš rád odpočívá, určitě ocení nezničitelnou hračku, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.