Možná jste o tom nikdy takto nepřemýšleli, ale naučit psa sebekontrole značně zjednoduší celé vaše společné soužití. Nevrhne se bezhlavě za každou srnkou, či pohozenou dobrotou a zvládne se soustředit i ve vypjatých situacích. Jak ho naučit být mistrem sebekontroly?
Co znamená sebekontrola?
Je to uvědomění si toho, že to nejlepší pes dostane pouze skrze páníčka, a dokáže si na to počkat. Sebekontrola pomáhá psovi ovládat své impulsy, emoce a nevrhat se na odměny bez rozmyslu. Učí ho přemýšlet. Nejedná se ale o naučení “zákazových povelů”, protože to by si váš chlupáč mohl spojit s tím, že když u toho nejste, může to klidně dělat.
Začněte hned první den
Základ je jednoduchý. Nedávejte psovi odměnu za to, co nechcete, aby dělal. A odměnou může být nejen pamlsek, ale i hračka nebo možnost hrát si se psem na protějším chodníku. Pes si musí sednout a vzorně čekat, než mu to dovolíte. Někdy musíte vytrvat a odolat, když se sápe po zavřené dlani s pamlsky nebo se napíná na vodítku, co mu síly stačí. Odměňte ho ale hned, jakmile se zklidní, aby pochopil princip. Stejně tak můžete trénovat krmení z misky. Z té si může vzít, až když mu to dovolíte pokynem. Když vytrváte, začnete brzy sklízet první ovoce. Pes bude více přemýšlet o tom, co může a za co dostane odměnu.
Zvedejte kreativně laťku
Pokud v klidu čeká na pamlsek ze zavřené ruky, zkuste nechat pamlsek na otevřené dlani a jakmile po něm bez rozmyslu vystartuje, dlaň rychle zavřete. Většina psů smysl hry rychle pochopí. Když zvládáte i toto, zkuste položit pamlsek na zem a případně jej rychle přikryjte rukou. Až budete trénovat sebekontrolu na házené pamlsky, tedy pohybující se předmět, dopracujete se třeba k tomu, aby vám pes bez rozmyslu nevyběhl za zvěří.