11.03.2021

Co pořídit před příchodem štěněte

Vaše vybrané štěňátko na vás už čeká a vy odpočítáváte vteřiny než si ho konečně dovezete domů. Pro začátek je ale potřeba pár věcí připravit a nakoupit, aby se štěně cítilo komfortně bylo u vás doma v bezpečí. V tomto článku se dozvíte, co na příchod štěněte připravit.

Nakupujeme pro štěňátko

Misky na jídlo a vodu

Potřebovat budete dvě – na vodu a jídlo. Vyberte takové, které se vám budou dobře čistit (např. z nerezu) a budou stabilní. Velikost zvolte podle velikosti vašeho psa v dospělosti, pejsek rychle poroste a minimálně ta na vodu musí mít dostatečný objem, aby ji velký pes na jeden lok nevypil. U větších plemen není od věci pořídit i stabilní stojan, aby měli jídlo v komfortnější výšce.

Vodítka

Pořiďte si vodítka dvě. Jedno krátké a jednu stopovačku. Na stopovačku doporučujeme materiál BioThane, které se snadno čistí. Je sice dražší, ale po prvním blátě ji budete milovat. Vodítko by mělo být lehké a bez kovových prvků, které mohou štěněti ublížit.

Obojek nebo postroj

Co si vyberete je na vás, je fajn mít připravené obě varianty. Pokud máte hodně divoké štěně, je postroj určitě lepší, protože se na něm nebude škrtit a nezpůsobí si zranění kolem krku. Zapomeňte nicméně na názor, že díky vodítku můžete psovi lépe otočit hlavu. To v tréninku a výchově používat nebudete!

Pelíšek či klec

Pejskovi vytvořte bezpečné a pohodlné místo, kde se může uložit a prospat nebo se schovat. Takovým místem může být i klec. Pozor, neznamená to, že do ní štěně zavřete. I na klec se pes musí naučit.

Hračky

Štěňátka si chtějí hrát a okusovat. Hlavně při přezubování budou kousat všechno a všude. Připravte si různé měkké hračky – plyšáčka, žvýkací hračky pro štěňata. Vybírejte takové, kde nebudou malé části, které by štěně mohlo spolknout.

Něco na zub

Krmivo

Pokud máte štěně od chovatele, alespoň nějakou dobu pokračujte ve stejném krmení, na které je štěně zvyklé. Na případné nové krmení přecházejte postupně. Krmivo opět vybírejte pro štěňata – granulky budou menší a složení uzpůsobeno vývoji. Pečlivě vybírejte podle složení. Kvalitní krmivo je základ tak jako u lidí. Pokud se rozhodnete barfovat (krmit syrovou stravou), dohledejte si potřebné informace o složení krmné dávky.

Dobrůtky

Už se štěňátkem můžete začít s výchovou a tréninkem. Proto budete potřebovat maličké pamlsky. Maličké znamená třeba jen jako velikost nehtu na malíčku. Koupené si případně můžete nakrájet. Pokud je budete používat, přizpůsobte tomu denní krmnou dávku běžného krmiva.

Co dál

Pro štěňátko pořiďte psí známku a najděte si veterinu. Štěně by od chovatele mělo být očipované. Pokud by nebylo, vyražte za veterinářem na očipování a následně čip zaregistrujte. Jedině tak vám k něčemu bude, kdyby se pejsek omylem zaběhl. Zvážit můžete i zakoupení tréninkových plen. Není to nicméně nutnost. Trénovat čistotnost můžete i bez nich. I s nimi vás doma čeká spousta loužiček a bobků.

Nakoupením věcí příprava nekončí. Je to jeden část. Druhou částí je příprava domácnosti, aby byla pro štěně bezpečná.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.03.2025

7 čichových aktivit pro psa – kterou zvolit?

Psí čich je fascinující smysl, který otevírá široké možnosti zábavy, tréninku i spolupráce mezi člověkem a psem. Pokud přemýšlíte, jak obohatit život svého čtyřnohého kamaráda, čichové aktivity jsou ideální volbou. Jakoukoliv z nich můžete provozovat jako jednoduchou zálibu, seriózní sport, nebo dokonce profesionální činnost. Každá úroveň má své specifické nároky na čas, výcvik a vybavení, […]

přečíst článek
10.03.2025

Stacionární target stick – co to je a k čemu se hodí?

Ať už při tréninku mého vlastního psa (resp. fenky) nebo při práci s klienty využívám celou řadu pomůcek. Od těch základních, jako je klikr nebo bedýnka sloužící jako target pro přední nebo zadní packy, až po méně obvyklé, jako jsou různé masky a převleky, nebo autíčko na dálkové ovládání. Ale ještě jsem se zde podrobně […]

přečíst článek
03.03.2025

Je NEGATIVNÍ POSÍLENÍ opravdu jen špatné?

Tu a tam se setkávám s přístupem klientů, podle kterého je negativní posílení v moderním tréninku zvířat zcela vyloučeno a v podstatě trápením zvířete. To je ale dost neúplná představa. Ano, moderní trénink stojí hlavně na pozitivním posilování, ale jsou chvíle, kdy okamžitá úleva je pro zvíře důležitější potřebou. A pokud to neuvidíme, nebude trénink pro zvíře […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.