06.08.2023

Když psa bolí páteř

Naši čtyřnozí parťáci většinou moc nedávají najevo, že je něco bolí. Dost často tiše trpí a vůbec o tom ani nevíte. Co dělat, když mají problémy s páteří a jak je rozpoznat už v zárodku? Bolest páteře u psa se dá poznat a dá se s ní i pracovat.

Nenápadný nástup bolesti

Mezi prvotní příznaky patří snížená aktivita psa, v začátcích to vypadá, že jenom trochu více spí. Posléze se může nenápadně začít projevovat při chůzi tančivým kroutěním, ať už pohyby hlavou nebo vrtěním pánví. Pak jde vidět obtíže při sedání nebo snaha najít novou pozici při ulehání, zhoršené vstávání, případně pes citlivě reaguje na dotyky v oblasti zad a cuká s sebou.

Proč se to stane?

Onemocnění páteře obvykle nenastane ze dne na den a “dlouho se předem připravuje”. Vede k němu zpravidla špatný životní styl – pokud pes často a vysoko skáče bez patřičného rozcvičení (třeba menší plemena do kufru auta nebo na postel), nesprávným vedením na vodítku, genetickými dispozicemi, vrozenými vadami nebo dlouhodobou nadváhou.

Prevence je základ

Bezpečí obratlům i ploténkám můžete zajistit citlivým vedením na vodítku. Je důležité s vodítkem necukat a pokud je pes spíše tahací typ, rozhodně jej veďte na postroji než na obojku. Dohlédněte také na to, ať váš mazlíček zbytečně neskáče z a do velkých výšek a příliš ho nepřepínejte v chůzi do schodů. Udržujte jeho váhu optimální a také mu zajistěte teplo. To vše pomáhá jako prevence i při již probíhajících problémech s páteří. Pokud už ale řešíte bolestivost s páteří, určitě vyzkoušejte také magnetoterapii, speciální kloubní preparáty nebo fyzioterapii se psem.

Vezměte psa na masáž

Pokud chcete mít jistotu, že je váš mazlíček v pořádku a problémy s páteří ho netrápí, můžete vsadit buď na rentgenová vyšetření u veterináře (včetně například displazie kyčelního kloubu), anebo můžete vašeho parťáka objednat na masáž. Dornova metoda masáží dokáže odhalit ztuhlé fascie nebo kloubní problémy již v zárodku, kdy je ještě relativně čas na nápravu.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.09.2023

Jak naučit psa klidu i ve stresových situacích?

Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa?  Proč je klid důležitý? Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době […]

přečíst článek
16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.