06.08.2023

Když psa bolí páteř

Naši čtyřnozí parťáci většinou moc nedávají najevo, že je něco bolí. Dost často tiše trpí a vůbec o tom ani nevíte. Co dělat, když mají problémy s páteří a jak je rozpoznat už v zárodku? Bolest páteře u psa se dá poznat a dá se s ní i pracovat.

Nenápadný nástup bolesti

Mezi prvotní příznaky patří snížená aktivita psa, v začátcích to vypadá, že jenom trochu více spí. Posléze se může nenápadně začít projevovat při chůzi tančivým kroutěním, ať už pohyby hlavou nebo vrtěním pánví. Pak jde vidět obtíže při sedání nebo snaha najít novou pozici při ulehání, zhoršené vstávání, případně pes citlivě reaguje na dotyky v oblasti zad a cuká s sebou.

Proč se to stane?

Onemocnění páteře obvykle nenastane ze dne na den a “dlouho se předem připravuje”. Vede k němu zpravidla špatný životní styl – pokud pes často a vysoko skáče bez patřičného rozcvičení (třeba menší plemena do kufru auta nebo na postel), nesprávným vedením na vodítku, genetickými dispozicemi, vrozenými vadami nebo dlouhodobou nadváhou.

Prevence je základ

Bezpečí obratlům i ploténkám můžete zajistit citlivým vedením na vodítku. Je důležité s vodítkem necukat a pokud je pes spíše tahací typ, rozhodně jej veďte na postroji než na obojku. Dohlédněte také na to, ať váš mazlíček zbytečně neskáče z a do velkých výšek a příliš ho nepřepínejte v chůzi do schodů. Udržujte jeho váhu optimální a také mu zajistěte teplo. To vše pomáhá jako prevence i při již probíhajících problémech s páteří. Pokud už ale řešíte bolestivost s páteří, určitě vyzkoušejte také magnetoterapii, speciální kloubní preparáty nebo fyzioterapii se psem.

Vezměte psa na masáž

Pokud chcete mít jistotu, že je váš mazlíček v pořádku a problémy s páteří ho netrápí, můžete vsadit buď na rentgenová vyšetření u veterináře (včetně například displazie kyčelního kloubu), anebo můžete vašeho parťáka objednat na masáž. Dornova metoda masáží dokáže odhalit ztuhlé fascie nebo kloubní problémy již v zárodku, kdy je ještě relativně čas na nápravu.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.