06.08.2023

Když psa bolí páteř

Naši čtyřnozí parťáci většinou moc nedávají najevo, že je něco bolí. Dost často tiše trpí a vůbec o tom ani nevíte. Co dělat, když mají problémy s páteří a jak je rozpoznat už v zárodku? Bolest páteře u psa se dá poznat a dá se s ní i pracovat.

Nenápadný nástup bolesti

Mezi prvotní příznaky patří snížená aktivita psa, v začátcích to vypadá, že jenom trochu více spí. Posléze se může nenápadně začít projevovat při chůzi tančivým kroutěním, ať už pohyby hlavou nebo vrtěním pánví. Pak jde vidět obtíže při sedání nebo snaha najít novou pozici při ulehání, zhoršené vstávání, případně pes citlivě reaguje na dotyky v oblasti zad a cuká s sebou.

Proč se to stane?

Onemocnění páteře obvykle nenastane ze dne na den a “dlouho se předem připravuje”. Vede k němu zpravidla špatný životní styl – pokud pes často a vysoko skáče bez patřičného rozcvičení (třeba menší plemena do kufru auta nebo na postel), nesprávným vedením na vodítku, genetickými dispozicemi, vrozenými vadami nebo dlouhodobou nadváhou.

Prevence je základ

Bezpečí obratlům i ploténkám můžete zajistit citlivým vedením na vodítku. Je důležité s vodítkem necukat a pokud je pes spíše tahací typ, rozhodně jej veďte na postroji než na obojku. Dohlédněte také na to, ať váš mazlíček zbytečně neskáče z a do velkých výšek a příliš ho nepřepínejte v chůzi do schodů. Udržujte jeho váhu optimální a také mu zajistěte teplo. To vše pomáhá jako prevence i při již probíhajících problémech s páteří. Pokud už ale řešíte bolestivost s páteří, určitě vyzkoušejte také magnetoterapii, speciální kloubní preparáty nebo fyzioterapii se psem.

Vezměte psa na masáž

Pokud chcete mít jistotu, že je váš mazlíček v pořádku a problémy s páteří ho netrápí, můžete vsadit buď na rentgenová vyšetření u veterináře (včetně například displazie kyčelního kloubu), anebo můžete vašeho parťáka objednat na masáž. Dornova metoda masáží dokáže odhalit ztuhlé fascie nebo kloubní problémy již v zárodku, kdy je ještě relativně čas na nápravu.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.