Naši čtyřnozí parťáci většinou moc nedávají najevo, že je něco bolí. Dost často tiše trpí a vůbec o tom ani nevíte. Co dělat, když mají problémy s páteří a jak je rozpoznat už v zárodku? Bolest páteře u psa se dá poznat a dá se s ní i pracovat.
Nenápadný nástup bolesti
Mezi prvotní příznaky patří snížená aktivita psa, v začátcích to vypadá, že jenom trochu více spí. Posléze se může nenápadně začít projevovat při chůzi tančivým kroutěním, ať už pohyby hlavou nebo vrtěním pánví. Pak jde vidět obtíže při sedání nebo snaha najít novou pozici při ulehání, zhoršené vstávání, případně pes citlivě reaguje na dotyky v oblasti zad a cuká s sebou.
Proč se to stane?
Onemocnění páteře obvykle nenastane ze dne na den a “dlouho se předem připravuje”. Vede k němu zpravidla špatný životní styl – pokud pes často a vysoko skáče bez patřičného rozcvičení (třeba menší plemena do kufru auta nebo na postel), nesprávným vedením na vodítku, genetickými dispozicemi, vrozenými vadami nebo dlouhodobou nadváhou.
Prevence je základ
Bezpečí obratlům i ploténkám můžete zajistit citlivým vedením na vodítku. Je důležité s vodítkem necukat a pokud je pes spíše tahací typ, rozhodně jej veďte na postroji než na obojku. Dohlédněte také na to, ať váš mazlíček zbytečně neskáče z a do velkých výšek a příliš ho nepřepínejte v chůzi do schodů. Udržujte jeho váhu optimální a také mu zajistěte teplo. To vše pomáhá jako prevence i při již probíhajících problémech s páteří. Pokud už ale řešíte bolestivost s páteří, určitě vyzkoušejte také magnetoterapii, speciální kloubní preparáty nebo fyzioterapii se psem.
Vezměte psa na masáž
Pokud chcete mít jistotu, že je váš mazlíček v pořádku a problémy s páteří ho netrápí, můžete vsadit buď na rentgenová vyšetření u veterináře (včetně například displazie kyčelního kloubu), anebo můžete vašeho parťáka objednat na masáž. Dornova metoda masáží dokáže odhalit ztuhlé fascie nebo kloubní problémy již v zárodku, kdy je ještě relativně čas na nápravu.