Péče o domácího mazlíčka není jen o zajištění plné misky, zodpovědné výchově a dostatečného pohybu. Venku i uvnitř v domácnosti totiž čekají na naše zvířecí kamarády paraziti, před kterými je třeba je chránit. Nejen že způsobují svědění a bolest, ale jsou také přenašeči mnohem vážnějších onemocnění.Chraňte je proti vnějším parazitům od jara až do podzimu pomocí účinných veterinárních přípravků a klíšťata se jim budou vyhýbat obloukem. Jak předejít klíšťatům a blechám?
Jak chránit psa?
Kromě pravidelného očkování psů proti bakteriálním a virovým onemocněním, by chovatelé měli myslet i na ochranu proti parazitům. Přípravky proti klíšťatům pro psy existují ve vícero formách. Jak se orientovat v nabídce obojků a pipet? Pokud se rozhodujete, co dát psovi proti klíšťatům, je dobré znát hmotnost svého pejska. Antiparazitika pro psy se totiž dávkují podle váhy: pro menší plemena stačí méně účinné látky, větší plemena jich potřebují více. Na obalu přípravku je proto vždy viditelně označeno, pro jak velké zvíře je určený. Při výběru zvažte i to, jak dlouhá je srst, kolik času tráví pejsek venku, nebo kdo všechno žije v domácnosti.

Antiparazitní obojky
Obojky si získávají stále více příznivců. Není divu, protože i přes vyšší pořizovací cenu vydrží celou sezónu. Působí jako repelent, který odpuzuje klíšťata a zároveň je usmrcuje ve všech vývojových stádiích. Tento typ antiparazitik je vhodný pro zvířata, která žijí trvalé venku. Chybu ale neuděláte ani v případě, že ho pořídíte pejskovi žijícímu v paneláku na sídlišti. Nejlépe působí na krátkosrstých plemenech. Dlouhá srst totiž může bránit kontaktu s kůží.
Spot-on pipeta
Pipeta, která se aplikuje na kůži mezi lopatky, slouží jako prevence i jako léčba napadení všemi vnějšími parazity, klíšťaty, blechami i všenkami. Jsou účinné v řádu několika týdnů a následně je potřeba aplikaci opakovat. Mnoho majitelů 4 nohých kamarádů na opakovanou aplikaci zapomene, a proto nesdílí pozitivní zkušenost s tímto typem ochrany. Jsou bez zápachu a vhodné pro psy, kteří žijí v interiéru domácnosti a netráví venku většinu dne. Pro spot-on formu se rozhodněte v případě, že si s pejskem hrají děti.
Spreje na klíšťata pro psy
Doplňkovou ochranu pro psy před klíšťaty představují spreje. Odpuzují a hubí nejen klíšťata, ale také všenky a blechy. Jsou vhodné při výletech do přírody a u vody poskytují ochranu před otravnými komáry. Ale pozor, koupání v přírodních vodních zdrojích dříve jak za 2 dny od aplikace není příznivé pro vodní živočichy.
Některé spreje se dají použít i na vyhubení blech v pelíšku a kotci, což ocení nejen majitelé chovatelských stanic.
Další léky proti klíšťatům pro psy
Vyzkoušeli jste už všechno a ani jeden přípravek nebyl to pravé ořechové? Proti klíšťatům působí i tablety. Ty jsou vázané na veterinární předpis, takže vás nemine návštěva veterináře. Tablety proti klíšťatům jsou jedinou možností pro ty jedince, kteří mají na pipety a obojky alergickou reakci.
Jak ochránit kočku
Očkování koček je chrání před spoustou nemocí, ale ne před parazity. Jaké vybrat antiparazitika pro kočku? Existují tři základní formy – obojky, spot-on pipety a spreje. V nepřeberném množství se těžko orientuje, proto si přečtěte vlastnosti jednotlivých forem. Antiparazitika používejte výlučně ta, která jsou určena pro kočky. Některé šampóny a spot-on pipety pro psy obsahují totiž permetrin, látku, která je pro kočky toxická a znamená pro ně těžké poškození zdraví nebo dokonce i smrt.

Antiparazitické obojky
Obojky proti parazitům jsou oblíbeným přípravkem na klíšťata i pro kočky. Parazity odpuzuje a zároveň usmrcuje. S antiparazitním obojkem hlásí lepší zkušenost majitelé krátkosrstých plemenech. Než se rozhodnete pořídit obojek nebo pipetu, svou kočku chvíli pečlivě sledujte. Co dělá venku? Když se celé dny toulá po vesnici a domů se chodí akorát nakrmit a vyspat, zpozorněte. V takových případech by objekt nebyl ideálním řešením. Kočky jsou totiž od přírody zvídavé a přelezou i přes malinkatou škvíru. Obojek se v ní může snadno zachytit o nějaký předmět. V lepším případě se z něj vyvleče a ztratí ho, v tom horším případě zůstane uvízlá.
Spot-on kapky proti klíšťatům
Roztok, který se jednoduše zakápne na kůži mezi lopatky působí preventivně i léčebně. Pokud vaše kočka přijde domů s blechami v kožíšku, pipeta vám pomůže se jich zbavit. Pro kočky, které žijí venku, jde ve srovnání s obojky o bezpečnější způsob ochrany. Aplikace se ale musí opakovat častěji, zpravidla po 4 týdnech.
Antiparazitické spreje
Antiparazitické spreje využívají majitelé nejčastěji na to, aby se zbavili blech. Dají se použít nejen k ošetření srsti, ale také na pelíšky a místa, kde se kočka nejčastější zdržuje. Zahubí blechy i všenky již v larválních stadiích, zároveň předchází opakované nákaze. Věděli jste, že spreje se dají použít i jako prevence proti klíšťatům, a to až na 4 týdny?