01.04.2021

Jak chránit psy a kočky před klíšťaty, blechami a všenkami

Péče o domácího mazlíčka není jen o zajištění plné misky, zodpovědné výchově a dostatečného pohybu. Venku i uvnitř v domácnosti totiž čekají na naše zvířecí kamarády paraziti, před kterými je třeba je chránit. Nejen že způsobují svědění a bolest, ale jsou také přenašeči mnohem vážnějších onemocnění.Chraňte je proti vnějším parazitům od jara až do podzimu pomocí účinných veterinárních přípravků a klíšťata se jim budou vyhýbat obloukem. Jak předejít klíšťatům a blechám?

Jak chránit psa?

Kromě pravidelného očkování psů proti bakteriálním a virovým onemocněním, by chovatelé měli myslet i na ochranu proti parazitům. Přípravky proti klíšťatům pro psy existují ve vícero formách. Jak se orientovat v nabídce obojků a pipet? Pokud se rozhodujete, co dát psovi proti klíšťatům, je dobré znát hmotnost svého pejska. Antiparazitika pro psy se totiž dávkují podle váhy: pro menší plemena stačí méně účinné látky, větší plemena jich potřebují více. Na obalu přípravku je proto vždy viditelně označeno, pro jak velké zvíře je určený. Při výběru zvažte i to, jak dlouhá je srst, kolik času tráví pejsek venku, nebo kdo všechno žije v domácnosti.

Zdroj: Pexels.com

Antiparazitní obojky

Obojky si získávají stále více příznivců. Není divu, protože i přes vyšší pořizovací cenu vydrží celou sezónu. Působí jako repelent, který odpuzuje klíšťata a zároveň je usmrcuje ve všech vývojových stádiích. Tento typ antiparazitik je vhodný pro zvířata, která žijí trvalé venku. Chybu ale neuděláte ani v případě, že ho pořídíte pejskovi žijícímu v paneláku na sídlišti. Nejlépe působí na krátkosrstých plemenech. Dlouhá srst totiž může bránit kontaktu s kůží.

Spot-on pipeta

Pipeta, která se aplikuje na kůži mezi lopatky, slouží jako prevence i jako léčba napadení všemi vnějšími parazity, klíšťaty, blechami i všenkami. Jsou účinné v řádu několika týdnů a následně je potřeba aplikaci opakovat. Mnoho majitelů 4 nohých kamarádů na opakovanou aplikaci zapomene, a proto nesdílí pozitivní zkušenost s tímto typem ochrany. Jsou bez zápachu a vhodné pro psy, kteří žijí v interiéru domácnosti a netráví venku většinu dne. Pro spot-on formu se rozhodněte v případě, že si s pejskem hrají děti.

Spreje na klíšťata pro psy

Doplňkovou ochranu pro psy před klíšťaty představují spreje. Odpuzují a hubí nejen klíšťata, ale také všenky a blechy. Jsou vhodné při výletech do přírody a u vody poskytují ochranu před otravnými komáry. Ale pozor, koupání v přírodních vodních zdrojích dříve jak za 2 dny od aplikace není příznivé pro vodní živočichy.

Některé spreje se dají použít i na vyhubení blech v pelíšku a kotci, což ocení nejen majitelé chovatelských stanic.

Další léky proti klíšťatům pro psy

Vyzkoušeli jste už všechno a ani jeden přípravek nebyl to pravé ořechové? Proti klíšťatům působí i tablety. Ty jsou vázané na veterinární předpis, takže vás nemine návštěva veterináře. Tablety proti klíšťatům jsou jedinou možností pro ty jedince, kteří mají na pipety a obojky alergickou reakci

Jak ochránit kočku

Očkování koček je chrání před spoustou nemocí, ale ne před parazity. Jaké vybrat antiparazitika pro kočku? Existují tři základní formy – obojky, spot-on pipety a spreje. V nepřeberném množství se těžko orientuje, proto si přečtěte vlastnosti jednotlivých forem. Antiparazitika používejte výlučně ta, která jsou určena pro kočky. Některé šampóny a spot-on pipety pro psy obsahují totiž permetrin, látku, která je pro kočky toxická a znamená pro ně těžké poškození zdraví nebo dokonce i smrt.

Zdroj: Pexels.com

Antiparazitické obojky

Obojky proti parazitům jsou oblíbeným přípravkem na klíšťata i pro kočky. Parazity odpuzuje a zároveň usmrcuje. S antiparazitním obojkem hlásí lepší zkušenost majitelé krátkosrstých plemenech. Než se rozhodnete pořídit obojek nebo pipetu, svou kočku chvíli pečlivě sledujte. Co dělá venku? Když se celé dny toulá po vesnici a domů se chodí akorát nakrmit a vyspat, zpozorněte. V takových případech by objekt nebyl ideálním řešením. Kočky jsou totiž od přírody zvídavé a přelezou i přes malinkatou škvíru. Obojek se v ní může snadno zachytit o nějaký předmět. V lepším případě se z něj vyvleče a ztratí ho, v tom horším případě zůstane uvízlá.

Spot-on kapky proti klíšťatům

Roztok, který se jednoduše zakápne na kůži mezi lopatky působí preventivně i léčebně. Pokud vaše kočka přijde domů s blechami v kožíšku, pipeta vám pomůže se jich zbavit. Pro kočky, které žijí venku, jde ve srovnání s obojky o bezpečnější způsob ochrany. Aplikace se ale musí opakovat častěji, zpravidla po 4 týdnech.

Antiparazitické spreje

Antiparazitické spreje využívají majitelé nejčastěji na to, aby se zbavili blech. Dají se použít nejen k ošetření srsti, ale také na pelíšky a místa, kde se kočka nejčastější zdržuje. Zahubí blechy i všenky již v larválních stadiích, zároveň předchází opakované nákaze. Věděli jste, že spreje se dají použít i jako prevence proti klíšťatům, a to až na 4 týdny?

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(5 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(44 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(1 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

05.10.2022

Může pes běhat v lese na volno?

Každý rád chodí se svým psem do lesa. Je tam klid, zpívají ptáci, tečou potoky a občas tam rostou i houby. Dost často tam nepotkáte jiného živáčka. Jste jen vy a váš pes. Co vám ale hrozí, pokud ho pustíte na volno? Je v ohrožení jeho život? Nebo život někoho jiného? Svoboda v lese Pokud […]

přečíst článek
22.09.2022

Houbaření se psem

Milujete houbaření? Proč nevzít čtyřnohého parťáka s sebou! Máme pro vás pár tipů na co si dát pozor a jestli se dá pes vycvičit k hledání hub. Se psem do lesa Vezměte psa s sebou, můžete si to užít spolu. Pokud ale nemáte stoprocentní přivolání, raději ho nepouštějte z vodítka – nechcete přeci naštvat myslivce […]

přečíst článek
13.09.2022

4 + 1 tip na co si dát pozor, když máte psa a dítě

Dítě a pes nikdy nejsou úplně jednoduchá kombinace. Vždy je třeba mít situaci neustále pod kontrolou. Na co si dát obzvláště pozor, pokud do vaší rodiny přijde dítě? 1. Bezpečný prostor pro psa Ať už očekáváte narození miminka nebo třeba návštěvu s dětmi, mějte na paměti, že pes musí mít bezpečný prostor, Odejde tam, když […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.