20.08.2023

Anální žlázky a jak na ně

Není to výsada pouze samců, ale potrápit mohou i feny. Anální žlázy, odborně paraanální pachové váčky, jsou žlázky, které slouží k označování teritoria. Jsou různě velké a různě hluboko a najdete je po stranách konečníku. V čem vězí jejich problém?

Plné a prázdné

Anální žlázky se během života psa neustále plní sekretem. Obvykle se samy vyprazdňují, když jde “pes na velkou”, ale pokud má řidší stolici, začnou být přeplněné. Někdy se naplní i proto, že má pes málo pohybu nebo příliš malé teritorium k životu. Některé studie uvádějí také jako příčinu ucpávání potravinové alergie a nadváhu psa. Ucpání může způsobovat zánětlivé stavy, které jsou hodně nepříjemné, hrozí tvorba hnisavých vředů, je potřeba nasadit antibiotika nebo žlázky úplně odoperovat. První známkou toho, že je se žlázkami něco špatně je to, že pes nebo fena začnou zadnicí tzv. sáňkovat po podlaze.

Ucpané anální žlázky

Jakmile tento problém dlouhodobě neřešíte, začnou vašeho parťáka pořádně trápit. Kolem ocasu ho to začne svědit a bolet, často se tam vykusuje, může na bedrech olýsat a intenzivně se drbat, například o nábytek. Někdy může psa bolet, když se snaží tlačit při vykonávání potřeby a kňučí. V takovém případě rozhodně na nic nečekejte a navštivte veterináře, který žlázky ručně uvolní a nasadí vhodné léky na případný zánět. 

Jak si můžete pomoci sami?

Částečně na anální žlázky můžete vyzrát i sami doma. Důležitá je kvalitní strava, která obsahuje dostatek lososového oleje a vašemu pejskovi sedí, takže má po ní tvrdou a pravidelnou stolici. Pomáhá také hodně pohybu. Žlázky můžete zkusit vyprazdňovat i vy, nejprve si ale nechte od veterináře ukázat, jak na to. Není to zase tak složité, potřebujete jen znát správný grif a připravit si dostatek ubrousků na zachycení nevábně vonícího sekretu.  


Veterinář vám také může doporučit přípravky nebo masti, které pomáhají opakovaným problémům s análními žlázkami předcházet.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.03.2025

7 čichových aktivit pro psa – kterou zvolit?

Psí čich je fascinující smysl, který otevírá široké možnosti zábavy, tréninku i spolupráce mezi člověkem a psem. Pokud přemýšlíte, jak obohatit život svého čtyřnohého kamaráda, čichové aktivity jsou ideální volbou. Jakoukoliv z nich můžete provozovat jako jednoduchou zálibu, seriózní sport, nebo dokonce profesionální činnost. Každá úroveň má své specifické nároky na čas, výcvik a vybavení, […]

přečíst článek
10.03.2025

Stacionární target stick – co to je a k čemu se hodí?

Ať už při tréninku mého vlastního psa (resp. fenky) nebo při práci s klienty využívám celou řadu pomůcek. Od těch základních, jako je klikr nebo bedýnka sloužící jako target pro přední nebo zadní packy, až po méně obvyklé, jako jsou různé masky a převleky, nebo autíčko na dálkové ovládání. Ale ještě jsem se zde podrobně […]

přečíst článek
03.03.2025

Je NEGATIVNÍ POSÍLENÍ opravdu jen špatné?

Tu a tam se setkávám s přístupem klientů, podle kterého je negativní posílení v moderním tréninku zvířat zcela vyloučeno a v podstatě trápením zvířete. To je ale dost neúplná představa. Ano, moderní trénink stojí hlavně na pozitivním posilování, ale jsou chvíle, kdy okamžitá úleva je pro zvíře důležitější potřebou. A pokud to neuvidíme, nebude trénink pro zvíře […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.