20.08.2023

Anální žlázky a jak na ně

Není to výsada pouze samců, ale potrápit mohou i feny. Anální žlázy, odborně paraanální pachové váčky, jsou žlázky, které slouží k označování teritoria. Jsou různě velké a různě hluboko a najdete je po stranách konečníku. V čem vězí jejich problém?

Plné a prázdné

Anální žlázky se během života psa neustále plní sekretem. Obvykle se samy vyprazdňují, když jde “pes na velkou”, ale pokud má řidší stolici, začnou být přeplněné. Někdy se naplní i proto, že má pes málo pohybu nebo příliš malé teritorium k životu. Některé studie uvádějí také jako příčinu ucpávání potravinové alergie a nadváhu psa. Ucpání může způsobovat zánětlivé stavy, které jsou hodně nepříjemné, hrozí tvorba hnisavých vředů, je potřeba nasadit antibiotika nebo žlázky úplně odoperovat. První známkou toho, že je se žlázkami něco špatně je to, že pes nebo fena začnou zadnicí tzv. sáňkovat po podlaze.

Ucpané anální žlázky

Jakmile tento problém dlouhodobě neřešíte, začnou vašeho parťáka pořádně trápit. Kolem ocasu ho to začne svědit a bolet, často se tam vykusuje, může na bedrech olýsat a intenzivně se drbat, například o nábytek. Někdy může psa bolet, když se snaží tlačit při vykonávání potřeby a kňučí. V takovém případě rozhodně na nic nečekejte a navštivte veterináře, který žlázky ručně uvolní a nasadí vhodné léky na případný zánět. 

Jak si můžete pomoci sami?

Částečně na anální žlázky můžete vyzrát i sami doma. Důležitá je kvalitní strava, která obsahuje dostatek lososového oleje a vašemu pejskovi sedí, takže má po ní tvrdou a pravidelnou stolici. Pomáhá také hodně pohybu. Žlázky můžete zkusit vyprazdňovat i vy, nejprve si ale nechte od veterináře ukázat, jak na to. Není to zase tak složité, potřebujete jen znát správný grif a připravit si dostatek ubrousků na zachycení nevábně vonícího sekretu.  


Veterinář vám také může doporučit přípravky nebo masti, které pomáhají opakovaným problémům s análními žlázkami předcházet.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají. Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není […]

přečíst článek
08.04.2024

“Hledej” jako další finta pro krizi

“Hledej” je, podobně jako třeba “chytej”, extrémně jednoduché chování, které ale právě proto dobře funguje v krizi. Pro mě znamená jen: “hledej tady na zemi spoustu pamlsků”. Říkám “hledej”, házím hrst pamlsků, pes je hledá. To je všechno. Proč tuto hru používat?  Mohou být situace, kdy vidíme, že je v okolí něco, co nechceme, aby […]

přečíst článek
03.04.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 3)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičeno. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.