20.08.2023

Anální žlázky a jak na ně

Není to výsada pouze samců, ale potrápit mohou i feny. Anální žlázy, odborně paraanální pachové váčky, jsou žlázky, které slouží k označování teritoria. Jsou různě velké a různě hluboko a najdete je po stranách konečníku. V čem vězí jejich problém?

Plné a prázdné

Anální žlázky se během života psa neustále plní sekretem. Obvykle se samy vyprazdňují, když jde “pes na velkou”, ale pokud má řidší stolici, začnou být přeplněné. Někdy se naplní i proto, že má pes málo pohybu nebo příliš malé teritorium k životu. Některé studie uvádějí také jako příčinu ucpávání potravinové alergie a nadváhu psa. Ucpání může způsobovat zánětlivé stavy, které jsou hodně nepříjemné, hrozí tvorba hnisavých vředů, je potřeba nasadit antibiotika nebo žlázky úplně odoperovat. První známkou toho, že je se žlázkami něco špatně je to, že pes nebo fena začnou zadnicí tzv. sáňkovat po podlaze.

Ucpané anální žlázky

Jakmile tento problém dlouhodobě neřešíte, začnou vašeho parťáka pořádně trápit. Kolem ocasu ho to začne svědit a bolet, často se tam vykusuje, může na bedrech olýsat a intenzivně se drbat, například o nábytek. Někdy může psa bolet, když se snaží tlačit při vykonávání potřeby a kňučí. V takovém případě rozhodně na nic nečekejte a navštivte veterináře, který žlázky ručně uvolní a nasadí vhodné léky na případný zánět. 

Jak si můžete pomoci sami?

Částečně na anální žlázky můžete vyzrát i sami doma. Důležitá je kvalitní strava, která obsahuje dostatek lososového oleje a vašemu pejskovi sedí, takže má po ní tvrdou a pravidelnou stolici. Pomáhá také hodně pohybu. Žlázky můžete zkusit vyprazdňovat i vy, nejprve si ale nechte od veterináře ukázat, jak na to. Není to zase tak složité, potřebujete jen znát správný grif a připravit si dostatek ubrousků na zachycení nevábně vonícího sekretu.  


Veterinář vám také může doporučit přípravky nebo masti, které pomáhají opakovaným problémům s análními žlázkami předcházet.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.09.2023

Jak naučit psa klidu i ve stresových situacích?

Zůstat v klidu je důležitá vlastnost, která se dá naučit a trénovat. Jak u lidí tak u psů. A jde o praktickou dovednost při návštěvách veteriny, obcházení rozzuřených psů nebo třeba vánočním shonu. Jak na klidného psa?  Proč je klid důležitý? Protože neustálé napětí, očekávání a stres neprospívají fyzickému ani psychickému zdraví. V dnešní době […]

přečíst článek
16.09.2023

#39 Lenka Ležalová: Psí čich a aktivity s ním spojené

Lenka Ležalová je trenérka, která založila projekt čuchej.cz. Z něj také vychází téma našeho povídání. Probrali jsme, v čem se psí čich liší od toho lidského a jak to ovlivňuje rozdíl ve vnímání světa. Řešili jsme, kdy je vhodnější využít hersenwerk a kdy naopak nosework. Jak vybírat materiály čichacích hraček na míru pejskovi. Nebo jaké […]

přečíst článek
15.09.2023

Každodenní rituály a proč jsou důležité?

Každé ráno vstáváte obvykle stejnou nohou, absolvujete stejné kolečko (toaleta, koupelna, kuchyň) a nejspíše si čistíte zuby stále stejnou rukou. Ani si to možná neuvědomujete. Váš pes tohle všechno přesně ví, bedlivě sleduje každý váš počin a věřte nebo ne, uklidňuje ho to. Proč jsou pro něj neměnné rituály tak důležité? Zvyk je železná košile […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.