11.02.2024

Starý pes a sed

Pro psí seniory je velmi důležitý pohyb. Nejen, že produkuje hormony štěstí, ale také napomáhá peristaltice střev a udržení svalové hmoty. Jenže na to, aby se pes mohl hýbat, potřebuje vstát. S přibývajícím věkem se objevuje artróza, skrze kterou klouby zatuhávají. Vstávání tedy může být poměrně oříšek. A proto pracujeme na poloze sed a povelu “sedni”.

Nepřemýšlejte o psím fitness jako o “tak a teď budeme hodinu makat”. Obzvlášť u seniorů bývá méně mnohdy více. Pracujte třeba, než se vám uvaří voda na kafe nebo chvilku na procházce.

Rozcvička

Psa maličko rozchoďte, pokud vás rád následuje, udělejte si 2 kolečka po místnosti na každou stranu. Pokud ne, sáhněte po pamlscích a psa motivujte (pokládejte je na zem). 

Neklouzavá podlaha je základ! Pokud se vám pes rozjíždí, klouže, je vhodné mít neklouzavou podlahu. Koberec, vetbedka, pěnové puzzle pro toto mini-fitko, stačí.

Opatrné začátky sedu

 • Pro koho – starý pes, který má problémy se vstáváním
 • Co potřebuji – target, schod, pamlsky, neklouzavý povrch
 • Co hlídám – únavu (někdy stačí 3-4x sed a pes má dost), dobrý pocit psa (kvalitně strávený čas se psem)
 • Co nehlídám – jak si sedne (oceňuji prostě chuť pracovat)
 • Intenzita – nízká – 1-2x opakování s dostatečnou pauzou mezi opakováními, 3-5x v rámci jednoho setu (pokud mi pes potom kulhá, je citlivější… příště intenzitu snížím)

Psovi vyvýšíme zadní nohy (max. loket) a navádíme jej do sedu. Je to jako se starými lidmi, kteří preferují sedání si do výšky, protože vstávání je jednodušší.

Sed jen tak

 • Pro koho – pro psí seniory obecně
 • Co potřebuji – pamlsky, neklouzavý povrch
 • Co hlídám – únavu
 • Co nehlídám – jak si pes sedne
 • Intenzita – udělat 10x v rámci dne (tedy ne 10x najednou)

Sed jak ze škatulky

 • Pro koho – pro psí seniory, kteří nemají výrazný problém (pokud si nejste jistí, konzultujte se svým fitness trenérem/fyzioterapeutem)
 • Co potřebuji – pamlsky, neklouzavý povrch
 • Co hlídám – únavu, jak si pes sedne
 • Intenzita – nízká – 1-2x opakování s dostatečnou pauzou mezi opakováními, 3-5x si sednout v rámci jednoho setu (pokud mi pes potom kulhá, je citlivější… příště intenzitu snížím)

Stoupněte nebo si sedněte vedle psa (svou nohou/bokem se opírejte o zadní nohu psa). Druhou ruku položte na stehno. Tím, že držíte psa “v rovině”, zabraňujete vytáčení nohy (to se totiž děje v kyčli).

Proč to vlastně chci dělat?

 • Zachování rozsahu pohybu kloubů
 • Kvalitně strávený čas se psem – psí senioři velmi oceňují vaši pozornost
 • Práce na velkých svalových partiích, které pomohou psovi měnit pozici (jak do stoje, tak do lehu/sedu)

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.