11.02.2024

Starý pes a sed

Pro psí seniory je velmi důležitý pohyb. Nejen, že produkuje hormony štěstí, ale také napomáhá peristaltice střev a udržení svalové hmoty. Jenže na to, aby se pes mohl hýbat, potřebuje vstát. S přibývajícím věkem se objevuje artróza, skrze kterou klouby zatuhávají. Vstávání tedy může být poměrně oříšek. A proto pracujeme na poloze sed a povelu “sedni”.

Nepřemýšlejte o psím fitness jako o “tak a teď budeme hodinu makat”. Obzvlášť u seniorů bývá méně mnohdy více. Pracujte třeba, než se vám uvaří voda na kafe nebo chvilku na procházce.

Rozcvička

Psa maličko rozchoďte, pokud vás rád následuje, udělejte si 2 kolečka po místnosti na každou stranu. Pokud ne, sáhněte po pamlscích a psa motivujte (pokládejte je na zem). 

Neklouzavá podlaha je základ! Pokud se vám pes rozjíždí, klouže, je vhodné mít neklouzavou podlahu. Koberec, vetbedka, pěnové puzzle pro toto mini-fitko, stačí.

Opatrné začátky sedu

  • Pro koho – starý pes, který má problémy se vstáváním
  • Co potřebuji – target, schod, pamlsky, neklouzavý povrch
  • Co hlídám – únavu (někdy stačí 3-4x sed a pes má dost), dobrý pocit psa (kvalitně strávený čas se psem)
  • Co nehlídám – jak si sedne (oceňuji prostě chuť pracovat)
  • Intenzita – nízká – 1-2x opakování s dostatečnou pauzou mezi opakováními, 3-5x v rámci jednoho setu (pokud mi pes potom kulhá, je citlivější… příště intenzitu snížím)

Psovi vyvýšíme zadní nohy (max. loket) a navádíme jej do sedu. Je to jako se starými lidmi, kteří preferují sedání si do výšky, protože vstávání je jednodušší.

Sed jen tak

  • Pro koho – pro psí seniory obecně
  • Co potřebuji – pamlsky, neklouzavý povrch
  • Co hlídám – únavu
  • Co nehlídám – jak si pes sedne
  • Intenzita – udělat 10x v rámci dne (tedy ne 10x najednou)

Sed jak ze škatulky

  • Pro koho – pro psí seniory, kteří nemají výrazný problém (pokud si nejste jistí, konzultujte se svým fitness trenérem/fyzioterapeutem)
  • Co potřebuji – pamlsky, neklouzavý povrch
  • Co hlídám – únavu, jak si pes sedne
  • Intenzita – nízká – 1-2x opakování s dostatečnou pauzou mezi opakováními, 3-5x si sednout v rámci jednoho setu (pokud mi pes potom kulhá, je citlivější… příště intenzitu snížím)

Stoupněte nebo si sedněte vedle psa (svou nohou/bokem se opírejte o zadní nohu psa). Druhou ruku položte na stehno. Tím, že držíte psa “v rovině”, zabraňujete vytáčení nohy (to se totiž děje v kyčli).

Proč to vlastně chci dělat?

  • Zachování rozsahu pohybu kloubů
  • Kvalitně strávený čas se psem – psí senioři velmi oceňují vaši pozornost
  • Práce na velkých svalových partiích, které pomohou psovi měnit pozici (jak do stoje, tak do lehu/sedu)

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(1 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
4(1 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.