10.04.2024

Skoky v agility

Skoky k agility neodmyslitelně patří. Většina začátečníků je tím nadšenější, čím výš jejich pejsek vyskočí, čím vyšší skokovou překážku přeskočí. Nezřídka kdy vídám lidi, kteří zběsile pobíhají po hřišti a nutí pejska skákat přes překážky na vodítku. Trenéři agility z toho už tak nadšení nebývají.

Zaprvé: není zdravé nutit pejska skákat příliš vysoko a není bezpečné tahat ho za vodítko do výšky přes překážky. Zadruhé: výška skoku je až poslední komponent skoku, který se řeší.

Jak tedy na “skočku”?

V agility se rozlišuje extenze a kolekce. Extenze je, když pes se co nejvíce natáhne a skáče „daleko” a „rovně”, zatímco při kolekci zkracuje skoky/kroky a přes překážku skáče co nejúsporněji. Psíci, kteří mají flexibilnější tělo, jsou zde rozhodně ve výhodě.

Povely pro skoky v agility

Já na skokové překážce učím několik povelů:

  • Hop – skoč a dále se nech vést mým pohybem a pokyny
  • Hophop / hopi hopi – vyhledej skočku, která není úplně snadná, dohledej ji a skoč, zatímco já poběžím jinam
  • Cikcik – levá bočnice (pes zkracuje kroky a skáče přes překážku tak, že točí hlavu doleva, tělo následuje hlavu a doskakuje v úhlu 90 stupňů. Dále záleží na handlingu člověka, kam bude psa navádět. Obvykle si lidi myslí, že „bočnice” nebo „obíhání kolem bočnice” znamená, že se pes vrací přímo k psovodovi, tedy 180 stupňů, ale za mě to tak být nemusí)
  • Taptap – pravá bočnice. Nezáleží na pozici psovoda, ani na tom, ze které „ruky” člověk psa do překážky posílá. Jde o samostatné provedení bočnice, kdy pes ví, která je která. 
  • Out točený – pes skáče překážku zezadu a ještě dělá „bočnici” (kdybychom skokovou překážku rozdělili v půlce, pes polovinu skočky tělem nepřekročí)
  • Plochý out – pes skáče zezadu a překračuje ve skoku polovinu skočky, může se jednat i o tzv. S-linový out, kdy tělem obepisuje jakoby esíčko. 
  • In točený – je točený out z druhé strany, kdy pes je mezi člověkem a překážkou, zatímco při outu je člověk mezi psem a překážkou.
  • Plochý in – je plochý out naruby. Pes skáče překážku směrem od psovoda, z druhé strany, než kterou přirozeně v parkuru vidí. 

Každý tým má samozřejmě svůj styl a právo vybrat si, co a jak bude trénovat včetně slovních povelů a situací, ve kterých je bude užívat. 

Jak se skoky začít? 

  1. Obíhání bočnice – můžete využít shaping, luring nebo obojí a naučit pejska obcházet předmět. Chcete, aby pes jakoby „obtékal” kolem předmětu, např. kolem kuželu, kolem stromu, kolem barelu, kolem nohy stolu… Čím tenčí předmět, tím větší přesnost. Doporučuji odměňovat hlavně pamlsky. Čím větší/šiřší podstava, tím větší drive, upřednostňuji hračky.
  2. Skok přes překážku. Já seznamuji pejska s tímto typem skoku buď shapingem nebo odhazuji pamlsky za každý přeskok „sem” a „tam”. Stojím u bočnice a hážu ňamky za „hop”, „hop”, „hop”… dělám tak 10 opakování a pak přejdu k protější bočnici a opakuji cca 10x. 

Pokud nemáte doma skokovou překážku, můžete využít svoji kreativitu. Když jsem začínala s agility s mojí Akinkou před více než 20 lety, skvěle posloužil smeták položený na dvou cihlách na zahradě. Nicméně, pokud to s agility myslíte vážně a chcete překážky na domácí trénování, doporučuji si pořídit standardní skočky s bočnicemi. Trénováním na překážkách bez bočnic můžete naučit spoustu zlozvyků

Hodně zábavy! 

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

22.05.2024

O tréninkových výčitkách

„Já to tomu psovi kazím!“ Tak tuhle „sebemrskačskou“ větu už jsem slyšel na táborech a praktických lekcích tolikrát, až na ní pomaličku začínám být alergický. Proč? Protože je to podle mého názoru jen zbytečná zátěž, která psovi nepomáhá a jeho člověku škodí. A také svědčí o nepochopení psího pohledu na svět kolem sebe. Lidé obviňují […]

přečíst článek
20.05.2024

Mark and move - trik pro reaktivce

Mark and move je finta od trenérky Grishy Stewart, mimochodem jedné z nejlepších trenérek na světě pro práci s reaktivci. Je autorkou metody BAT (behavior adjustment training). Té se občas v dobrém přezdívá “boring adjustment training”, tedy “nudný trénink pro úpravu chování”, protože její velká část je o tom, aby reaktivní pes viděl psa na […]

přečíst článek
15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.