04.02.2024

Proč si hrát?

Znáte heslo agility? Agility is FUN! V první řadě by tedy agility měly být zábavou. Proč je důležité si se svým psíkem hrát? Protože hrou budujete vztah. Vždyť si to vezměte i lidsky… Člověk, který s vámi hraje hry, které milujete, a věnuje se tomu, co je pro vás důležité… Pro vás, ve vás… roste na hodnotě, že ano?

Hra je super, protože…

  • se společně bavíte,
  • se učíte jeden o druhém,
  • je to čas jenom a jenom pro vás,
  • při hře můžete být sami sebou,
  • můžete díky hře se svým psem vyživit své vnitřní dítě,
  • využijete ji při tréninku agility,
  • psa je těžší vyrušit, když si hraje se svým člověkem,
  • můžete být kreativní a nabízet různé formy a způsoby hry,
  • můžete nechat svého psa vymyslet hru,
  • se stáváte s každou hrou se svým nebo cizím psem lepším trenérem…

No, ale hlavně prakticky a pragmaticky…

Hra s hračkami je pro pejska skvělá motivace, kterou můžete použít na přenos hodnot do agility na jednotlivé překážky a prvky. A taky tolik nesmrdí, když ji vždy budete mít u sebe. Teda aspoň většinou. 😀

Jak si se psem správně hrát

Taháním se o hračky se svým psem opravdu posilujete váš vztah.

Shaping/tvarování chování, kdy se pejsek učí nové chování, můžete prokládat tzv. hracími pauzami, při kterých se pejsek uvolní. Hraní s pejskem a různé aktivity využijete při sestavování žebříčku “TOP ODMĚNY”, což se vám bude velice hodit v budoucím tréninku. (pamlsky, hračky, aktivity)

Nejlepší hračky pro psa

Pokud někdo v agility používá slovo hra a hraní, nejčastěji má na mysli tahání, přetahování se se psem o hračku. Jakou hračku byste měli vybrat? Psi mají hodně rádi „zvířecí” hračky (ovčí nebo králičí.) Ty jsou hodně lákavé i pro pejsky, kteří po hře úplně nešílí (zatím :D).

Dále jsou stále celkem populární mopíky (měkká sundavací část). Nebo kombinace právě zmíněných. Něco chlupatého, k tomu děrovaný balónek… balónek a mopík atd. atd. Prostě cokoliv, o co se dá příjemně přetahovat. Někdo preferuje s amortizérem, jiný bez, volba je na vás.

V dnešní době je obrovská nabídka produktů. Vyzkoušejte, co bude vám a vašemu pejskovi nejvíce vyhovovat. Skvělá jsou i agilitní vodítka, kdy máte vodítko a hračku pospolu, tedy při koupi získáte 2 v 1. Výhodou je, že když jdete na závody, nemusíte dávat pozor na dvě věci, ale jen na jednu. A pejskem se před příchodem na start i po doběhu může rychle odměnit. 

Pravidla hry

Vyzkoušejte cokoliv! Hrajte si s čímkoliv a kdekoliv! 

Já osobně nemám příliš mnoho zarytých přesvědčení o hře, o tom, co by se mělo a nemělo, jak by se mělo…. Hrajte si, smějte se, bavte se! 

Někdo vám řekne, že nikdy nesmíte psa honit. Já jsem s tím ok. Pokud je to jednoznačně nastavené jako hra, proč ne? Navíc, když honíte psa vy, snáze role otočíte, aby i on honil vás. 

Kouše vás a tahá za rukávy? Pokud jste s tím vy ok a pokud je to na hranici únosnosti, tedy pejsek přesně zná vaše limity a nepřekračuje domluvenou míru stisku, proč ne? 

Co dělat, když si můj pes nechce hrát?

Mám pro vás i pár tipů i pro pejsky, kteří do hry nejsou až tak zapálení. Nebo nejsou vůbec.

  • Vaše energie, vaše nadšení a zvídavost pro pejska bude velice atraktivní.
  • Jen ten, kdo se vzdá, prohraje!
  • Dávejte neustále pejskovi příležitost si hrát. Nabízejte, zkoušejte.
  • Pro některé pejsky skvěle fungují cizí „ukradené” hračky. Půjčte si hračku od jiného týmu nebo v místě, kam chodíte trénovat.
  • Někteří pejsci se rádi přetahují s jinými pejsky. Pokud je to bezpečné (ne všichni psi z toho budou happy), můžete nechat se přetahovat vašeho pejska s jiným (nebo pokud máte vy dva psy, ještě lepší) a zapojte se do jejich hry! Pomocí přenosu hodnot bude časem lákavější a lákavější i hra jen s vámi.
  • Hra s hračkou se dá i naklikat! Pomocí shapingu/tvarování můžete skvělou hru na přetahovanou naučit přes klikr. Sami budete zírat, jaký drive bude mít váš pejsek, který si nechtěl hrát!
  • Dobře fungují hračky zvířecí se spešl pachem (ovčí, králičí srst apod.).
  • Dále hračky, které se trhají, bývají oblíbené. Může posloužit i jen obyčejný ručník. Čím vášnivěji se budete tahat, tím víc budete ručník trhat a tím větší zábava to pro pejska bude.
  • Hra na zajíce taky mívá úspěch. Mějte hračku (nejlépe chlupatou, „zvířecí” na dlouhé šňůře a běhejte a běhejte. Utíkejte s hračkou po zemi. Dělejte kličky, občas se zastavte a nechte hračku na jednom místě a zase zdrhejte. Zvednete zájem o kořist a psíka máte 100% ve hře.
  • Perfektně funguje, když vy si budete hrát! Můžete si jen tak nadhazovat s hračkou a smát se. A schovávat před psem hračku a dělat děsné tajnosti. To by bylo, aby nezačal mít brzy zájem!
  • Můžete taky využít druhého psa a hrát si s ním. Váš pes nebude chtít stát mimo, a tak projeví o hraní zájem taky. Jste přece jeho páníček! Pokud nemáte druhého pejska, parádně poslouží pes imaginární. To byste se divili, kolik psů už rozehrál můj “Punťa”!

Umíte si hrát i vy?

Psi milují, když se lidi radují, když si hrají, když jsou sami sebou. Zapomeňte chvíli na okolí, přestaňte se zabývat tím, co si asi řeknou lidi… A buďte blázniví, buďte spontánní, buďte sami sebou, hrajte si! A věřte, že tahle energie přitáhne každého pejska.

Have fun!

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.03.2025

7 čichových aktivit pro psa – kterou zvolit?

Psí čich je fascinující smysl, který otevírá široké možnosti zábavy, tréninku i spolupráce mezi člověkem a psem. Pokud přemýšlíte, jak obohatit život svého čtyřnohého kamaráda, čichové aktivity jsou ideální volbou. Jakoukoliv z nich můžete provozovat jako jednoduchou zálibu, seriózní sport, nebo dokonce profesionální činnost. Každá úroveň má své specifické nároky na čas, výcvik a vybavení, […]

přečíst článek
10.03.2025

Stacionární target stick – co to je a k čemu se hodí?

Ať už při tréninku mého vlastního psa (resp. fenky) nebo při práci s klienty využívám celou řadu pomůcek. Od těch základních, jako je klikr nebo bedýnka sloužící jako target pro přední nebo zadní packy, až po méně obvyklé, jako jsou různé masky a převleky, nebo autíčko na dálkové ovládání. Ale ještě jsem se zde podrobně […]

přečíst článek
03.03.2025

Je NEGATIVNÍ POSÍLENÍ opravdu jen špatné?

Tu a tam se setkávám s přístupem klientů, podle kterého je negativní posílení v moderním tréninku zvířat zcela vyloučeno a v podstatě trápením zvířete. To je ale dost neúplná představa. Ano, moderní trénink stojí hlavně na pozitivním posilování, ale jsou chvíle, kdy okamžitá úleva je pro zvíře důležitější potřebou. A pokud to neuvidíme, nebude trénink pro zvíře […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.