08.01.2024

Pes – přítel člověka, především dítěte?

Nebo je to jinak? Často získají rodiče pocit, že není lepší nápad, než pořídit svému dítěti nebo dětem čtyřnohého parťáka. V ten moment začínáte s hledáním, vybíráním a zjišťováním, které plemeno je to vhodné.

Některá plemena jsou k dětem vhodnější a některá méně vhodná. Obecně je dobré hledat především to, které sedne do rytmu celé rodiny.

Pokud máte v plánu pořídit psa pro dítě, uvědomte si, že obvykle zůstane starost na vás – rodičích. Dětské zájmy a preference se velmi rychle mění a pes je závazek na 13 – 15 let.

Jak najít to správné plemeno?

Častým doporučením bývá, ptát se chovatelů konkrétních plemen. Já osobně neznám chovatele, který by své plemeno nepovažoval za nejlepší na světě. To je nejspíš důvod, proč jej chová a pravděpodobně má více jedinců. Málo který chovatel upozorní na všechny aspekty, které mohou případnému začátečníkovi dělat potíže.

Koho se tedy ptát?

Za svou letitou kariéru trenéra psů, jsem byla jako poradce ve výběru plemene několikrát oslovena. Často jsem se nakonec dostali k plemeni, které budoucí majitele původně vůbec nenapadlo.

Oslovit trenéra, který se výcviku a výchově věnuje považuji za rozumné, protože to je člověk, který má přehled o velké škále plemen.

Na co si dát pozor při výběru psa?

Při výběru plemene určitě přihlédněte k aktivitě rodiny. Víkendová procházka není důvod pro pořízení pracovního plemene typu border kolie. Stejnou radost udělají plemena z FCI skupiny IX, tzv. plemena společenská. Ani tady vám nikdo nezaručí, že pes bude milovat hodiny a hodiny mazlení, ale rozhodně je to pravděpodobnější než u většiny pracovních zvířat.

Láska k lidem a dětem nejde ruku v ruce s láskou ke psům. Jsou plemena, která jsou svou povahou velmi vhodná k dětem, ale méně tolerantní k ostatním psům.

U každého psa musíte počítat s nutností péče o zuby nebo o srst. Buď pes líná nebo potřebuje stříhat, v případě naháčů zase v létě mazat a v zimě oblékat.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli plemeno, vždycky je potřeba si uvědomit, že je to živý tvor, který má své potřeby a svou osobnost. I při sebelepším výběru může být povahově jiný, než si člověk představoval.

Ať vám je spolu dobře!

Pavla Kamrádová

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.6(5 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě. K čemu hodí? Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve […]

přečíst článek
20.02.2024

#50 MVDr. Michaela Riedlová: První pomoc pro psy, aneb co mít v psí lékárničce

V dnešní 50. epizodě si budeme povídat s veterinářkou Michaelou Riedlovou o první pomoci pro psy. 🩺Dozvíte se třeba, co jsou nejčastější úrazy, na co si dávat pozor nejen při procházce, proč nedávat psovi běžné léky na bolest nebo co by měla obsahovat psí lékárnička. 👉 Budeme moc rádi, když tuhle epizodu plnou hodnotných tipů […]

přečíst článek
19.02.2024

Hra: hledání pamlsků

Psi mají přirozenou potřebu využívat svůj čich. Jistě jste si už všimli, že na procházce tento smysl psi využívají nejvíce, dokonce víc než zrak. Pokud chcete psa trochu unavit a udělat z procházky neobyčejnou zábavu, zkuste si se psem zahrát hru na hledání pamlsků nebo hračky. Proč je hledání pamlsků super? Jak často hrát? Klidně […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.