08.01.2024

Pes – přítel člověka, především dítěte?

Nebo je to jinak? Často získají rodiče pocit, že není lepší nápad, než pořídit svému dítěti nebo dětem čtyřnohého parťáka. V ten moment začínáte s hledáním, vybíráním a zjišťováním, které plemeno je to vhodné.

Některá plemena jsou k dětem vhodnější a některá méně vhodná. Obecně je dobré hledat především to, které sedne do rytmu celé rodiny.

Pokud máte v plánu pořídit psa pro dítě, uvědomte si, že obvykle zůstane starost na vás – rodičích. Dětské zájmy a preference se velmi rychle mění a pes je závazek na 13 – 15 let.

Jak najít to správné plemeno?

Častým doporučením bývá, ptát se chovatelů konkrétních plemen. Já osobně neznám chovatele, který by své plemeno nepovažoval za nejlepší na světě. To je nejspíš důvod, proč jej chová a pravděpodobně má více jedinců. Málo který chovatel upozorní na všechny aspekty, které mohou případnému začátečníkovi dělat potíže.

Koho se tedy ptát?

Za svou letitou kariéru trenéra psů, jsem byla jako poradce ve výběru plemene několikrát oslovena. Často jsem se nakonec dostali k plemeni, které budoucí majitele původně vůbec nenapadlo.

Oslovit trenéra, který se výcviku a výchově věnuje považuji za rozumné, protože to je člověk, který má přehled o velké škále plemen.

Na co si dát pozor při výběru psa?

Při výběru plemene určitě přihlédněte k aktivitě rodiny. Víkendová procházka není důvod pro pořízení pracovního plemene typu border kolie. Stejnou radost udělají plemena z FCI skupiny IX, tzv. plemena společenská. Ani tady vám nikdo nezaručí, že pes bude milovat hodiny a hodiny mazlení, ale rozhodně je to pravděpodobnější než u většiny pracovních zvířat.

Láska k lidem a dětem nejde ruku v ruce s láskou ke psům. Jsou plemena, která jsou svou povahou velmi vhodná k dětem, ale méně tolerantní k ostatním psům.

U každého psa musíte počítat s nutností péče o zuby nebo o srst. Buď pes líná nebo potřebuje stříhat, v případě naháčů zase v létě mazat a v zimě oblékat.

Ať už se rozhodnete pro jakékoli plemeno, vždycky je potřeba si uvědomit, že je to živý tvor, který má své potřeby a svou osobnost. I při sebelepším výběru může být povahově jiný, než si člověk představoval.

Ať vám je spolu dobře!

Pavla Kamrádová

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(10 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

12.06.2024

Desenzitizace a odměny z prostředí

V minulém díle jsme zmínili problematiku desenzitizace v obecné rovině. Mluvili jsme o tom, že nejčastěji se v praxi desenzitizační techniky využívají ve spojitosti s přivykáním na nepříjemné podněty. Tato mince má ovšem ještě druhou stranu, o které se mluví mnohem méně. Přitom je úplně stejně zajímavá a důležitá. Pozitivka a odměny Možná jste někdy v minulosti zaslechli poučku: […]

přečíst článek
10.06.2024

Kočičí parťáci a proč není kámoš jako kámoš

Kočky jsou velmi tajuplná zvířata. Stejné je to i s jejich potřebou „kamarádění se“. Jsou šťastnější ve dvojici, nebo když má majitele jen pro sebe? Vystačí si kočka sama? Jak kočka funguje jako samostatná jednotka vs s kočičím parťákem? A kdy si pořídit druhou kočku? Na kočičí vztahy se podíváme v tomto článku. Od začátku jedináček? […]

přečíst článek
05.06.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 5)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.