Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě.
K čemu hodí?
Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve a u parkuru ho nemůžu pustit z vodítka, jinak by mi tam zdrhnul.”
Na tréninku se chcete přece soustředit i na sebe a chcete si přece v klidu poslechnout zpětnou vazbu od trenérky, no ne? Když máte psa, který pořád někde poletuje a všechno ho zajímá, tak celou svoji pozornost věnujete jemu. Aby neodběhl, aby nerušil další týmy, aby nezpůsobil konflikt… Rozhodně nevěnujete pozornost trenérovi. A už vůbec ne sobě. Ve chvíli, kdy váš pes zvládá odložení, dáte mu sedni nebo lehni a můžete se soustředit na to, kde jste uspěli a co potřebujete udělat jinak.
Když si na závodech všimnete, že už běží prohlídka vašeho parkuru a vy u sebe máte psa, jednoduše ho vedle parkuru odložíte a budete vědět, že se na něj můžete spolehnout, že tam v klidu vydrží po celou dobu, než si parkur prohlédnete.
Jaké pomůcky využít?
Na tréninku můžete využít klec, lehátko nebo pelíšky a další pomůcky, kde psa snadno odložíte a můžete procházet parkur, vymýšlet handling, bavit se s přáteli. Budete mít jistotu, že pes na místě zůstane, i když okolo budou pobíhat další psi.
Parádně se mi osvědčilo trénovat na pelíšku, který má zvednuté hrany. Geniální je taky psí lehátko, díky kterému pes leží/stojí/sedí x centimetrů nad zemí. Tam je pro něj mnohem jednodušší dodržovat kritéria „být na podložce” (ve výšce), než když použijete obyčejnou deku hozenou na zem. U deky pes hranice (kde je ještě ležet ok a kde už ne) poznává mnohem složitěji a může mnohem snadněji chybovat.
Jak trénovat odložení?
Odložení trénujte jako všechno – krok za krokem. Začněte s tréninkem doma nebo někde ve „sterilních podmínkách”. Poté trénink odložení přeneste i ven, na zahradu, za hranice vašeho pozemku, do lesa, do parku, na cvičák, do haly…
V jednodušším prostředí stěžujte odložení přidáváním vašeho pohybu a dalších rušivých vlivů. Pokud vybudujete hodnotu pro odložení, vzdálenost od psa nebude vůbec problém. Doporučuji vám, abyste si vytvořili seznam rušivých vlivů vašeho psa. A jeden za druhým postupně zapojujte do tréninku.
Odložení vs rušivé vlivy
Když mi přijdou lidi na trénink a říkají, že jejich pes odložení umí, ptám se:
- „Vydrží v odložení, když někdo kousek od něj hodí na zem pamlsky nebo hračku?”
- „Vydrží váš pes ležet na místě, když 2 metry od něj vběhne jiný pes do tunelu?”
- „Vydrží v odložení v lese, když kolem něj proběhne veverka?”
Udělejte si tréninkový plán a začněte ho plnit! A zapojte do něj seznam rušivých vlivů. Každý den chvilinku potrénujte a budete žasnout, co společně se svým pejskem dokážete za pár týdnů nebo měsíců!