21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě.

K čemu hodí?

Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve a u parkuru ho nemůžu pustit z vodítka, jinak by mi tam zdrhnul.”

Na tréninku se chcete přece soustředit i na sebe a chcete si přece v klidu poslechnout zpětnou vazbu od trenérky, no ne? Když máte psa, který pořád někde poletuje a všechno ho zajímá, tak celou svoji pozornost věnujete jemu. Aby neodběhl, aby nerušil další týmy, aby nezpůsobil konflikt… Rozhodně nevěnujete pozornost trenérovi. A už vůbec ne sobě. Ve chvíli, kdy váš pes zvládá odložení, dáte mu sedni nebo lehni a můžete se soustředit na to, kde jste uspěli a co potřebujete udělat jinak.

Když si na závodech všimnete, že už běží prohlídka vašeho parkuru a vy u sebe máte psa, jednoduše ho vedle parkuru odložíte a budete vědět, že se na něj můžete spolehnout, že tam v klidu vydrží po celou dobu, než si parkur prohlédnete.

Jaké pomůcky využít?

Na tréninku můžete využít klec, lehátko nebo pelíšky a další pomůcky, kde psa snadno odložíte a můžete procházet parkur, vymýšlet handling, bavit se s přáteli. Budete mít jistotu, že pes na místě zůstane, i když okolo budou pobíhat další psi.

Parádně se mi osvědčilo trénovat na pelíšku, který má zvednuté hrany. Geniální je taky psí lehátko, díky kterému pes leží/stojí/sedí x centimetrů nad zemí. Tam je pro něj mnohem jednodušší dodržovat kritéria „být na podložce” (ve výšce), než když použijete obyčejnou deku hozenou na zem. U deky pes hranice (kde je ještě ležet ok a kde už ne) poznává mnohem složitěji a může mnohem snadněji chybovat.

Jak trénovat odložení?

Odložení trénujte jako všechno – krok za krokem. Začněte s tréninkem doma nebo někde ve „sterilních podmínkách”. Poté trénink odložení přeneste i ven, na zahradu, za hranice vašeho pozemku, do lesa, do parku, na cvičák, do haly…

V jednodušším prostředí stěžujte odložení přidáváním vašeho pohybu a dalších rušivých vlivů. Pokud vybudujete hodnotu pro odložení, vzdálenost od psa nebude vůbec problém. Doporučuji vám, abyste si vytvořili seznam rušivých vlivů vašeho psa. A jeden za druhým postupně zapojujte do tréninku.

Odložení vs rušivé vlivy

Když mi přijdou lidi na trénink a říkají, že jejich pes odložení umí, ptám se:

  • „Vydrží v odložení, když někdo kousek od něj hodí na zem pamlsky nebo hračku?”
  • „Vydrží váš pes ležet na místě, když 2 metry od něj vběhne jiný pes do tunelu?”
  • „Vydrží v odložení v lese, když kolem něj proběhne veverka?”

Udělejte si tréninkový plán a začněte ho plnit! A zapojte do něj seznam rušivých vlivů. Každý den chvilinku potrénujte a budete žasnout, co společně se svým pejskem dokážete za pár týdnů nebo měsíců!

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.