21.02.2024

Odložení

Říkáte si, co má odložení společného s agility? Noooo, za 22 let praxe trénování agility vám makat na odložení vřele doporučuji. Usnadní vám to mnoho věcí! Jak trénink agility nebo závodění, tak fungování v běžném životě.

K čemu hodí?

Nebudete spadat do kolonky „mám psa, který v blízkosti parkuru jen řve a řve a řve a u parkuru ho nemůžu pustit z vodítka, jinak by mi tam zdrhnul.”

Na tréninku se chcete přece soustředit i na sebe a chcete si přece v klidu poslechnout zpětnou vazbu od trenérky, no ne? Když máte psa, který pořád někde poletuje a všechno ho zajímá, tak celou svoji pozornost věnujete jemu. Aby neodběhl, aby nerušil další týmy, aby nezpůsobil konflikt… Rozhodně nevěnujete pozornost trenérovi. A už vůbec ne sobě. Ve chvíli, kdy váš pes zvládá odložení, dáte mu sedni nebo lehni a můžete se soustředit na to, kde jste uspěli a co potřebujete udělat jinak.

Když si na závodech všimnete, že už běží prohlídka vašeho parkuru a vy u sebe máte psa, jednoduše ho vedle parkuru odložíte a budete vědět, že se na něj můžete spolehnout, že tam v klidu vydrží po celou dobu, než si parkur prohlédnete.

Jaké pomůcky využít?

Na tréninku můžete využít klec, lehátko nebo pelíšky a další pomůcky, kde psa snadno odložíte a můžete procházet parkur, vymýšlet handling, bavit se s přáteli. Budete mít jistotu, že pes na místě zůstane, i když okolo budou pobíhat další psi.

Parádně se mi osvědčilo trénovat na pelíšku, který má zvednuté hrany. Geniální je taky psí lehátko, díky kterému pes leží/stojí/sedí x centimetrů nad zemí. Tam je pro něj mnohem jednodušší dodržovat kritéria „být na podložce” (ve výšce), než když použijete obyčejnou deku hozenou na zem. U deky pes hranice (kde je ještě ležet ok a kde už ne) poznává mnohem složitěji a může mnohem snadněji chybovat.

Jak trénovat odložení?

Odložení trénujte jako všechno – krok za krokem. Začněte s tréninkem doma nebo někde ve „sterilních podmínkách”. Poté trénink odložení přeneste i ven, na zahradu, za hranice vašeho pozemku, do lesa, do parku, na cvičák, do haly…

V jednodušším prostředí stěžujte odložení přidáváním vašeho pohybu a dalších rušivých vlivů. Pokud vybudujete hodnotu pro odložení, vzdálenost od psa nebude vůbec problém. Doporučuji vám, abyste si vytvořili seznam rušivých vlivů vašeho psa. A jeden za druhým postupně zapojujte do tréninku.

Odložení vs rušivé vlivy

Když mi přijdou lidi na trénink a říkají, že jejich pes odložení umí, ptám se:

  • „Vydrží v odložení, když někdo kousek od něj hodí na zem pamlsky nebo hračku?”
  • „Vydrží váš pes ležet na místě, když 2 metry od něj vběhne jiný pes do tunelu?”
  • „Vydrží v odložení v lese, když kolem něj proběhne veverka?”

Udělejte si tréninkový plán a začněte ho plnit! A zapojte do něj seznam rušivých vlivů. Každý den chvilinku potrénujte a budete žasnout, co společně se svým pejskem dokážete za pár týdnů nebo měsíců!

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(16 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(40 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

14.04.2025

Domeček – první věc, kterou pejska naučte

Kdybych měla vyjmenovat 3 klíčové věci, jednou z nich bude DOMEČEK (nebo MÍSTO). Jedná se o cvik, který využijete při cestování nejen autem, ale i doma. Pro pejska bude jeho domeček bezpečným místem, kde ho nikdo neruší a kam může kdykoli odejít. Navíc je to jednoduchý první povel a hodí pro učení spousty dalších chování. […]

přečíst článek
07.04.2025

Proč pes nesmí čokoládu?

Velikonoce jsou za dveřmi. Všude jsou vystavení čokoládoví zajíčci, vajíčka všech velikostí a barev. Pro nás je čokoláda neodmyslitelnou součástí Velikonoc a neskutečná pochoutka. Ale u psa může i malý kousek vést k otravě čokoládou, způsobit vážné zdravotní problémy a v některých případech i smrt. Vzhledem k tomu, že čokoláda je jedna z nejčastějších příčin intoxikací […]

přečíst článek
02.04.2025

Target jako nástroj pro seznámení s rušivkami

V minulém článku jsme probírali stacionární target. Je to jednoduché chování, které nám skvěle poslouží k přidávání rušivek a budování další „abstrakce“ kolem něj. Nyní na tomto článku budeme stavět a posuneme se na další úroveň. Pejsek se naučí díky targetu pracovat v rušném prostředí. Co už by váš pejsek měl umět? Pes už umí spolehlivě na […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.