29.01.2024

Marker a proč ho právě u reaktivců potřebujeme

Teď přesně jsi to udělal správně, přijde za to odměna a to chování končí (většinou). To jsou tři typické významy markeru. Ať už klikru nebo slovního markeru. Slovy, která jsou nejčastěji používaná jako marker, jsou “šik”, “čik”, “teď”, “jo”, “yes”.

Co je marker?

Marker, nebo také “označovač” je slovo, které pes slyší za svůj život hrozně mockrát, určitě to budou tisíce, spíš desetitisíce. Pomocí klasického podmiňování ho má spojené s odměnou, nejčastěji jídlem.

Začátek tréninku totiž vypadá tak, že řekneme marker, dáme jídlo. Označíme, odměníme. Označíme, odměníme. Klasický Pavlov – když zazní marker, bude jídlo. Takzvaně psa “naklikáváme”, pokud nepoužíváme klikr, ale slovní marker, tak řekněme “namarkerováváme”.

K čemu slouží?

Marker je “zefektivňovač” tréninku. Pomůže vám označit ten správný moment, kdy pes dělá něco správně. A jasně, že ho používáme u všech psů. Ale u reaktivců je občas půl vteřinka rozhodující v tom, jestli pes začne štěkat, nebo ne.

Jak marker používat?

Právě reaktivci jsou psi, u kterých začínám jen se slovním markerem. Narozdíl třeba od štěňátek, kde mi přijde fajn se s klikrem naučit. Připomínám, obojí funguje zcela totožně. Jen reaktivci jsou občas pejsci, u kterých držet na procházce v rukou klikr, nemusí být zcela praktické. Proto nejčastěji volíme rovnou slovní označení.

Může nahradit povel?

Tím, že pes tohle slovo extrémně dobře zná a je v jeho hlavě spojené klasickým podmiňováním, může v některých situacích zafungovat lépe než třeba naše povely, které jsou standardně podmíněné operantně. Tedy pes u nich více přemýšlí, co má udělat.

Takže pokud nám pes začíná tzv. “blbě čumět” na psa (to je trenérský slang pro tvrdý pohled, fixaci, tuhnutí těla, zvyšování hladiny stresu), může být snazší říct jen marker než přivolávací povel. U přivolávacího povelu pes přemýšlí, jo, to bych se měl otočit a běžet za páníčkem. Pokud řekneme jen “šik”, znamená to, že přijde odměna. Tímto způsobem můžeme markerem psa vlastně zastavit v tuhnutí a odměnit ještě za to, že jen kouká a neštěká. 

Jak použít marker místo povelu?

Celá situace pak vypadá přibližně následovně. Pes začíná koukat na jíneho psa, říkám marker, pes se přesměruje na mě, odměňuji. Rovnou říkám další marker, odměňuji. A tímto způsobem zkrmím klidně deset pamlsků, jen před ně neustále přidávám marker.

To, jestli říkám marker ve chvíli, kdy pes kouká na jiného psa, nebo když kouká na mě, už je o strategii, kterou chcem v tu chvíli zvolit a v dalších článcích si je rozebereme. Teď je především důležité to, že chceme marker u reaktivců jednoznačně používat, protože nám typicky přidá pár procent úspěšnosti.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.