Vztahy v multikočičí domácnosti jsou často komplikované. Někteří majitelé si často dlouho nechtějí přiznat, že jejich kočky spolu mají nějaké konflikty. A když už si toho začnou všímat tak se často obrátí na internet a různé kočičí diskuze na sociálních sítích. Tam dostanou běžnou internetovou radou „Však je nechte, ony si to musí vyříkat.“. A v ten okamžik je pohroma na spadnutí.
Jak porozumět kočkám
Často jezdím do domácností, kde řeším vážné konflikty mezi kočkami. Některým se dalo předejít, kdyby se zarazily včas a nenechávaly se vyříkávat. Jenže někdy se tyto situace zavčasu řešit úplně nemohly, protože majitelé, kteří jsou třeba začátečníci, nedokázali sami situaci vyhodnotit. A když se už obrátili o pomoc, tak dostali radu za všechny drobné.
Není rvačka jako rvačka
Na druhou stranu mi ale často volají i vyplašení majitele koček, tedy častěji kocourů, že se jim kocouři rvou a neví co s tím dělat. Potom, co majitele vyslechnu, často zjistím, že se vůbec nejedná o agresi ale o prosté kocouří „wrestlování“. To jsou prostě rvačky nanečisto a je to způsob jakým se kocouři často baví. Někdy to vypadá velmi divoce a kluci se do toho často vžijí tak, že člověk je zmaten.
Někdy je totiž opravdu složité se v kočkách vyznat. I přesto, že se sama profesionálně věnuji kočičí psychologii už 11 let si někdy říkám: „Proboha, co se té kočce honí hlavou?“
Tak jak tedy poznat, jestli naše kočky mají spolu konflikt, nebo jsou v pohodě?
Příznaky napětí mezi kočkami
Ve většině případů kočky, které jsou v pohodě, kolem sebe bez problému chodí. Často mají zvednutý ocásek nahoru s lehkým zahnutím špičky a když se potkají, otřou se o sebe hlavičkou či bokem. Tyto přátelské kočky také o sebe často pečují. Vylizují si ospalky, uši a někdy mladší kočky pečují starým kočkám i o celý kožíšek, protože staré kočky často péči o celý kožíšek zanedbávají.
Mají se moje kočky méně rády?
Někdy kočky, které se mají rády, spí spolu. Toto ale lidé často přeceňují. Často totiž vidíme videa, na kterých kočky spí v jednom klubíčku. Naše srdce pak často prahne po tom, aby i naše kočky spaly v objetí. No ruku na srdce. I u lidí ne každý miluje spaní v náručí někoho druhého. Tak někdo spí jen s rukou na tom druhém, jiní se drží za ruce a další ani to ne. Toto často mají i kočky. Některé kočky mají prostě rády jen když o tom druhém ví a stačí jim, že ten druhý leží 50cm daleko a jsou spokojené. Jiné kočky se třeba rády dotýkají zády a jiné spí právě v tom pomyslném klubku.
Tady ale pozor! Některé kočky nemají společné spaní rády vůbec a často si zalezou třeba do jiné místnosti. Neznamená to, že má kočka špatný vztah s ostatními k tomu by tam musely být i další varovné signály. Některé kočky mají prostě jen na odpočívání rády klid. Jsou to často kočky, které by rády byly solitérní, ale ve smečce se nějak tak naučily fungovat.
Proč kočka vyhledává samotu?
Co už by ale měl být takový zdvižený prst je když kočka vyhledává samotu od ostatních po většinu času. V tom případě se kočka s ostatním necítí komfortně. Tady už byste měli zbystřit, jestli je prostředí vyhovující a dostačující pro vaše kočky. A jestli mezi nimi nejsou příliš velké charakterové rozdíly, popřípadě i velké věkové rozdíly. Pokud se přidá ještě situace, že jedna kočka přijde a druhá vždy odejde, tak toto je ten správný okamžik začít situaci řešit.
Jak řešit spory mezi kočkami
Zde se ještě dá vše napravit pomocí pozitivní motivacea úpravou prostoru poměrně snadno. Problém začíná v momentě, kdy jedna kočka začne druhé kočce blokovat zdroje. Což znamená; začne jí blokovat a napadat na toaletě vyhání jí od vás, od misky s granulemi, od misky s vlhkým krmivem, blokuje kočičí dvířka ven… Tady už začíná velký konflikt. V tento okamžik už máte doma nejspíše jednu pořádně vystresovanou kočku. Ta se ale zatím snaží furt tvářit, že je všechno ok, i když už to ok není.
Po blokování zdrojů, což je taková psychická šikana, často přichází i fyzická šikana. Zde už se dostáváme do fáze kdy kočky začínají syčet, vrčet používat celou řadu hrdelních zvuků a začínají se fackovat s vytaženými drápy.
Pokud jste situaci nechali zajít až sem, tak zde už je řešení komplikovanější. V tomto případě už často musíte kočky separovat do rozdílných místností a znovu seznámit přes tzv. screen door, což jsou dveře s pletivem.
Pokud totiž toto necháme zajít ještě dále, tak se dostaneme do situace, kdy už se náprava nemusí podařit. S jedním ze zvířat se tak budete možná muset rozloučit. Tato situace často zahrnuje, že jedné z koček ostatní kočky vymezily prostor, na kterém může existovat. Bavíme se o prostoru třeba 1x1m na vršku kuchyňské linky, za skříňkou, na komodě… V momentě kdy kočka v nemilosti toto místo opustí, například aby si došla na toaletu nebo se najíst, je objektem stíhání. Druhá kočka ji začne pronásledovat s cílem způsobit jí vážná zranění.
Co sledovat při konfliktu
Proto jsou mé časté otázky při kočičích agresích, zda při konfliktu tekla krev, někdo se strachy počůral nebo pokakal a jak dlouho to už trvá. Kočky totiž mají ve velkých konfliktech dokonalou dovednost, že si umí naředit stolici ve střevě a začnou ji „ stříkat“ okolo sebe. Tím se snaží protivníka zmást.
Až sem byste to ale neměli nechat nikdy dojít. Proto si prosím všímejte svých koček a jejich chování. Chování se totiž může změnit kdykoliv v průběhu času. U koček není ani neobvyklé, že sestry, které se od koťátka milovaly, se najednou ve 13 letech rozkmotří.
Důvodů může být celá řada, klidně i onemocnění nebo jen vyděšení se něčeho neobvyklého. Nic z toho ale určitě není radno podceňovat. Proto si svých zvířat vždy všímejte a zvláště u koček neberte jejich přátelství jako samozřejmost. Protože ono to zase tak samozřejmé není.