18.02.2024

Jak správně socializovat psa

Socializace je slovo, které se skloňuje neustále zas a znova. Každý majitel štěněte slyší: “hlavně socializujte!”. Ale jak to udělat správně? Co to vlastně znamená? To už se obvykle nedozví.

Není socializace jako socializace

Schválně si zkuste sami definovat, co socializace je. Možná se vám vybaví, že to znamená vystavovat štěně co nejčastějšímu kontaktu se psy, s lidmi a hlavně ho všude brát s sebou. Tento přístup však bude vyhovovat pouze sebevědomým, kontaktním a otevřeným štěňatům. A ne, nejsou všechna taková.

Povaha psa

Štěňata mají, stejně jako lidé, vrozené různé povahy. Vaše štěně může být klidný introvert, neřízená střela i zasněný melancholik.

Správná socializace tedy vždy vychází z jedinečné povahy vašeho štěněte. Některá jsou taková, že jim vyhovuje vyjít před barák, sedět a zkoumat okolí. Chvíli jim trvá, než se odváží vyvenčit a svůj rádius rozšiřují jen velmi, velmi postupně. Jiná budou preferovat zkoumání nových míst z bezpečí náruče majitele. Není třeba štěně nutit k velkým procházkám, pravidelné krátké venčení udělá lepší službu.

S kým mám své štěně socializovat?

Jak je to s těmi kontakty s ostatními psy? Osobně doporučuji kontakt především s dospělými vyrovnanými jedinci. Ti totiž nejlépe štěně naučí, jak se má vyrovnaný pes chovat.

Nemám ráda hromadné pouštění štěňat ve školičkách, především v situaci, kdy štěňata nejsou velikostně, temperamentově a silově vyrovaná. Obvykle se tam velmi rychle utvoří hra na šikanátora a šikanovaného. Ne každá honička je zábavná pro všechny zúčastněné. Někdy ten honěný doslova prchá o život.

Jak vypadá správná socializace?

Pro mě správná socializace znamená, že štěně učím, jak se má v dospělosti chovat. Chci, aby můj pes v dospělosti běhal za každým psem a člověkem? Pokud je odpověď ne, neměla bych to učit ani své štěně. Měla bych ho učit, že není třeba jiné lidi a psy kontaktovat. Protože to je přesně to, co budu chtít, až bude můj pes dospělý.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek
22.04.2024

Hra 1, 2, 3 pro reaktivní psy

Jedná se o další hru patřící mezi tzv. “pattern games”, tedy hry učící malý vzorec chování, od Leslie McDevitt. Tento typ her je velmi důležitý právě pro reaktivce. V čem hra spočívá? Naučíme v ní psa, že když řekneme 1, 2, 3, dostane potom pamlsek. To je všechno, takhle jednoduché to je. Je to stejné, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.